CHAMPIONS LEAGUE

Νίκη στο "Wembley" για τη Μονακό

Monaco's Colombian forward Radamel Falcao (C) vies with Tottenham Hotspur's Belgian defender Toby Alderweireld during the UEFA Champions League group E football match between Tottenham Hotspur and Monaco at Wembley Stadium in north London on September 14, 2016. / AFP / GLYN KIRK        (Photo credit should read GLYN KIRK/AFP/Getty Images)
Monaco's Colombian forward Radamel Falcao (C) vies with Tottenham Hotspur's Belgian defender Toby Alderweireld during the UEFA Champions League group E football match between Tottenham Hotspur and Monaco at Wembley Stadium in north London on September 14, 2016. / AFP / GLYN KIRK (Photo credit should read GLYN KIRK/AFP/Getty Images) AFP/GETTY IMAGES

Ο Ζαρντίμ είχε πει πως θέλει τη νίκη στο "Wembley" και έτσι έγινε, με τη Μονακό να επικρατεί με 2-1 της Τότεναμ, ενώ Λεβερκούζεν και ΤΣΣΚΑ Μόσχας αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2 (videos)

Δεν έφερε γούρι το "Wembley" στην Τότεναμ, καθώς στην πρεμιέρα του Champions League ηττήθηκε από τη Μονακό με 1-2.

Ο Λεονάρντο Ζαρντίμ το είχε πει στην συνέντευξη τύπου πως στόχος είναι το "διπλό" και το πήρε χάρη στα γκολ των Μπερνάρντο Σίλβα και Λεμάρ.

Εντυπωσιακή ήταν η εξέλιξη στο άλλο ματς του ομίλου, με την Λεβερκούζεν να έχει προηγηθεί 2-0, αλλά την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να παίρνει την ισοπαλία, με το 2-2 να διαμορφώνεται στο 38'.

Τότεναμ - Μονακό 1-2

Σκόρερς: 45' Αλντερβάιρελντ / 15' Μπερνάρντο Σίλβα, 31' Λεμάρ

Γήπεδο: "Wembley Stadium", Λονδίνο

Διαιτητής: Τζανλούκα Ρόκι (Ιταλία)

Από λάθος του Έρικ Λαμέλα ο Μπερνάρντο Σίλβα έγινε κάτοχος της μπάλας (πάσα ο Φαμπίνιο) και με τρομερή ατομική προσπάθεια και σουτ άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό για τη Μονακό.

Μόλις από το 5ο λεπτό ο Ντιράρ αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού από τον Λεμάρ, ο οποίος στο 31' με κοντινό σουτ διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων, έπειτα από σέντρα του Σιντιμπέ και αδράνεια της αγγλικής άμυνας.

Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου η Τότεναμ κατάφερε να αντιδράσει, με τον Τόμπι Αλντερβάιρελντ να μειώνει σε 1-2 με εξαιρετική κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Λαμέλα.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Λορίς, Γουόκερ, Αλντερβάιρελντ, Βερτόνχεν, Μπεν Ντέιβις, Έρικ Ντάιερ (81' Μουσά Σισοκό), Άλι, Έρικσεν, Σον Χέουνγκ-Μιν (46' Μουσά Ντεμπελέ), Λαμέλα (71' Βίνσεντ Γιάνσεν), Κέιν.

ΜΟΝΑΚΟ: Σούμπασιτς, Ράτζι, Γκλικ, Ζέμερσον, Σιντιμπέ, Φαμπίνιο, Μπακαγιοκό, Ζοάο Μοουτίνιο, Ντιράρ (5' Λεμάρ), Μπερνάρντο Σίλβα, Φαλκάο (81' Ζερμέν).

Tottenham Hotspur's South Korean striker Son Heung-Min (L) misses a shot on goal by Monaco's Croatian goalkeeper Danijel Subasic during the UEFA Champions League group E football match between Tottenham Hotspur and Monaco at Wembley Stadium in north London on September 14, 2016. / AFP / Ben STANSALL        (Photo credit should read BEN STANSALL/AFP/Getty Images)
Tottenham Hotspur's South Korean striker Son Heung-Min (L) misses a shot on goal by Monaco's Croatian goalkeeper Danijel Subasic during the UEFA Champions League group E football match between Tottenham Hotspur and Monaco at Wembley Stadium in north London on September 14, 2016. / AFP / Ben STANSALL (Photo credit should read BEN STANSALL/AFP/Getty Images) AFP/GETTY IMAGES

Λεβερκούζεν - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 2-2

Σκόρερ: 9' Μεχμέντι, 15' Τσαλχάνογλου / 36' Τζαγκόεβ, 38' Ερεμένκο

Γήπεδο: "BayArena", Λεβερκούζεν

Διαιτητής: Ντανιέλε Ορσάτο (Ιταλία)

Με ένα αμφισβητούμενο γκολ του Μεχμέντι άνοιξε το σκορ η Μπάγερ στο 9', με την μπάλα να έχει κοντράρει στον Τσαλχάνογλου και όταν έγινε αυτό ο σκόρερ ήταν οφ-σάιντ.

Μόλις 6 λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματά της η Λεβερκούζεν, με σουτ του Χακάν Τσαλχάνογλου που κόντραρε και οι Γερμανοί έχασαν αρκετές ευκαιρίες για τρίτο γκολ.

Στο 36' ο Αλάν Τζαγκόεβ με καταπληκτική προσπάθεια (με κοντρόλ πέρασε την μπάλα πάνω από τον Τα και πλάσαρε) μείωσε και δύο λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση, με τον Ερεμένκο να κάνει το 2-2 στο 38', έπειτα από νέα εξαιρετική προσπάθεια των Ρώσων.

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Λένο, Χέντρικς, Τα, Τοπράκ, Ουεντέλ, Λαρς Μπέντερ (51' Φόλαντ), Καμπλ, Μπραντ, Μεχμέντι, Τσαλχάνογλου (46' Αράνγκις), Χαβιέρ Ερνάντες (46' Ποχγιάνπαλο).

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ: Ακινφέεβ, Μάριο Φερνάντες, Βασίλι Μπερεζούτσκι, Σενικόβ, Βέρνμπλουμ, Τζαγκόεβ, Ιόνοβ (78' Μιλάνοφ), Γκολοβίν (92' Αλεκσέι Μπερεζούτσκι), Ερεμένκο, Λασινά Τραορέ (73' Στράντμπεργκ).