CHAMPIONS LEAGUE

Νίκη στη Σεβίλλη για την Μπάγερν

Bayern's Franck Ribery, left, celebrates with team mates after scoring his side's opening goal during the Champions League quarter final first leg soccer match between Sevilla FC and FC Bayern Munich at the Sanchez Pizjuan stadium in Seville, Spain, Tuesday, April 3, 2018. (AP Photo/Miguel Morenatti) AP PHOTO/MIGUEL MORENATTI

Πολύ κοντά στην πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League βρίσκεται η Μπάγερν, καθώς νίκησε 2-1 τη Σεβίλλη στην Ισπανία, κάνοντας μάλιστα ανατροπή (videos)

Η Μπάγερν νίκησε 2-1 τη Σεβίλλη στο "Ramón Sánchez Pizjuán" και έτσι δικαιολόγησε τον τίτλο του φαβορί για την πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League.

Οι Ισπανοί ήταν καλοί στο πρώτο ημίχρονο, άνοιξαν το σκορ με τον Πάμπλο Σαράμπια, αλλά ήταν άτυχοι, καθώς πέντε λεπτά μετά ήρθε η ισοφάριση με αυτογκόλ του Χεσούς Νάβας.

Η ανατροπή των Βαυαρών ολοκληρώθηκε στο 68' με γκολ του Τιάγκο Αλκάνταρα, ξανά με τους γηπεδούχους να είναι άτυχοι, καθώς η μπάλα άλλαξε πορεία βρίσκοντας στον Σέρχιο Εσκουδέρο.

Bayern's Thiago, background, scores his side's second goal during the Champions League quarter final first leg soccer match between Sevilla FC and FC Bayern Munich at the Sanchez Pizjuan stadium in Seville, Spain, Tuesday, April 3, 2018. (AP Photo/Miguel Morenatti) AP

Σεβίλλη - Μπάγερν 1-2

Σκόρερ: 32' Σαράμπια / 37' αυτ. Χεσούς Νάβας, 68' Τιάγκο Αλκάνταρα

Γήπεδο: "Ramón Sánchez Pizjuán", Σεβίλλη

Διαιτητής: Ντανιέλε Ορσάτο (Ιταλία)

Αρκετά καλό το ξεκίνημα της Σεβίλλης, κατάφερε να μην απειληθεί απ' την Μπάγερν στα πρώτα λεπτά, αλλά και να χάσει καλές ευκαιρίες με τον Πάμπλο Σαράμπια.

Από αυτές τις δύο ευκαιρίες αυτή του 20ό λεπτού ήταν σπουδαία, με τον 25άχρονο Ισπανό να αστοχεί από κοντά σε πλασέ, αλλά στην 3η του ευκαιρία δεν αστόχησε!

Άνοιξε λοιπόν το σκορ ο Πάμπλο Σαράμπια στο 32ο λεπτό, έπειτα από εξαιρετική προσπάθεια και σέντρα του Σέρχιο Εσκουδέρο από αριστερά, ενώ αυτός που δεν μπόρεσε να τον ανακόψει είναι ο Τζουάν Μπερνάτ. Έχασε την μπάλα στην διεκδίκηση ο Καταλανός μπακ των Βαυαρών, ο οποίος έπαιξε διότι είχε ενοχλήσεις στην πλάτη ο Ντέιβιντ Αλάμπα.

Μόλις πέντε λεπτά διατήρησε το προβάδισμα η γηπεδούχος ομάδα, καθώς ήταν άτυχη στο 37'. Ο Χάμες Ροντρίγκες, ο οποίος μόλις είχε αντικαταστήσει τον Αρτούρο Βιδάλ (τραυματίστηκε), βρήκε στην περιοχή τον Ριμπερί, αυτός έκανε το γύρισμα προς τη βούλα του πέναλτι, αλλά ο Χεσούς Νάβας στην προσπάθειά του να ανακόψει την πορεία της μπάλας πέτυχε αυτογκόλ.

Οι Βαυαροί είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο δεύτερο μέρος, με τον Χάινκες να έχει αντικαταστήσει τον αδύναμο κρίκο, τον Μπερνάτ δηλαδή με τον Ραφίνια και στο 68' ολοκλήρωσαν την ανατροπή, με τον Τιάγκο Αλκάνταρα να σκοράρει με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, έπειτα από σέντρα του Ριμπερί από αριστερά.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Νταβίντ Σορία, Χεσούς Νάβας, Κιερ, Λενγκλέ, Σέρχιο Εσκουδέρο, Ενζονζί, Γκουίντο Πισάρο, Φράνκο Βάσκες, Πάμπλο Σαράμπια, Χοακίν Κορέα (78' Σάντρο Ραμίρεθ), Μπεν Γεντέρ (80' Μουριέλ).

ΜΠΑΓΕΡΝ: Ούλραϊχ, Κίμιχ, Τζερόμ Μπόατενγκ, Χούμελς, Τζουάν Μπερνάτ (46' Ραφίνια), Χάβι Μαρτίνεθ, Βιδάλ (36' Χάμες Ροντρίγκες), Τιάγκο Αλκάνταρα, Τόμας Μίλερ, Ριμπερί (79' Ρόμπεν), Λεβαντόβσκι.

Teams line up prior to the Champions League quarter final first leg soccer match between Sevilla FC and FC Bayern Munich at the Sanchez Pizjuan stadium in Seville, Spain, Tuesday, April 3, 2018. (AP Photo/Miguel Morenatti) AP