CHAMPIONS LEAGUE

Νίκη με τρομερή ανατροπή η Ίντερ, 2-1 την Τότεναμ

Inter Milan's Matias Vecino, center, celebrates after scoring the second goal during the Champions League, group B soccer match between Inter Milan and Tottenham Hotspur, at the Milan San Siro Stadium, Italy, Tuesday, Sept. 18, 2018. (AP Photo/Luca Bruno) AP PHOTO/LUCA BRUNO

Η Τότεναμ προηγήθηκε στο Μιλάνο με τον Έρικσεν στο 53'. Ο Ικάρντι αρχικά ισοφάρισε στο 85', ο Βεσίνο ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 92' κι έδωσε τη νίκη (2-1) στην Ίντερ, η οποία συνδύασε ιδανικά την επιστροφή της στους ομίλους του Champions League. (VIDEOS)

Έντονες συγκινήσεις επιφύλαξε η επιστροφή (το 2011 έπαιξε για τελευταία φορά) της Ίντερ σε ομίλους του Champions League. Οι "νερατζούρι" υποδέχθηκαν την Τότεναμ στο Μιλάνο για την πρώτη αγωνιστική του δευτέρου ομίλου και βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το γκολ του Έρικσεν στο 53ο λεπτό.

Κατάφεραν αρχικά και ισοφάρισαν στο 85ο με το πανέμορφο γκολ του Μάουρο Ικάρντι κι ολοκλήρωσαν την τρομερή ανατροπή. Με το γκολ του Βεσίνο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων έφθασαν στη νίκη (2-1).

Inter forward Mauro Icardi celebrates after he scored his side's first goal during the Champions League, group B soccer match between Inter Milan and Tottenham Hotspur, at the Milan San Siro Stadium, Italy, Tuesday, Sept. 18, 2018. (AP Photo/Antonio Calanni) AP PHOTO/ANTONIO CALANNI

Η Ίντερ μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, κέρδισε σχετικά γρήγορα διαδοχικά κόρνερ. Αλλά, δεν κατάφερε να καταστεί απειλητική μέσα από τις στημένες φάσεις. Στο 26ο λεπτό, σε μια σέντρα του Πέρισιτς από αριστερά, ο Ντάβινσον Σάντσες προσπάθησε ν' απομακρύνει, η κεφαλιά του ήταν προς την αντίθετη κατεύθυνση (προς την εστία της ομάδας του), ο Φορμ εντυπωσιακά κι αποτελεσματικά έδιωξε.

Ο Ναϊνγκολάν τα έκανε όλα σωστά στο 34' όταν έφυγε από τα δεξιά κι εξουδετέρωσε τον Βερτόνχεν, αλλά έκανε λάθος την πάσα κι ενώ ο Ικάρντι περίμενε μόνος του. Στο 37ο λεπτό, ο Έρικσεν έβγαλε φανταστική μπαλιά στον Κέιν, ο Άγγλος διεθνής φορ πέρασε με ντρίμπλα τον Χαντάνοβιτς, αλλά δεν κατάφερε να γυρίσει την μπάλα από αριστερά.

Τελικά, η Τότεναμ έφθασε στο γκολ στο 53ο λεπτό. Ο Έρικσεν απέφυγε τον Μπρόζοβιτς, έκανε το σουτ, ο Χαντάνοβιτς απομάκρυνε. Ο Δανός ξανακάνει το σουτ - αυτή τη φορά εντός περιοχής - η μπάλα κόντραρε στον Μιράντα, πήρε περίεργη τροχιά. Ο Χαντάνοβιτς δεν μπόρεσε να κάνει κάτι για ν' αποτρέψει την παραβίαση της εστίας του.

Οι "νερατζούρι", πίεζαν, δεν έβλεπαν αποτέλεσμα κι άρχισαν να εκνευρίζονται. Τελικά, η πίεσή τους απέδωσε καρπούς στο 85ο λεπτό δια ποδός Μάουρο Ικάρντι. Ο Ασαμόα έκανε τη σέντρα από αριστερό κι ο Αργεντινός στο πρώτο του ματς στη διοργάνωση με σουτ εν στάσει εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Φορμ.

Μετά την ισοφάριση, η πίεση των γηπεδούχων στους φιλοξενούμενους για ανατροπή έγινε ασφυκτική! Τελικά, κατάφεραν να φθάσουν στο γκολ και τη νίκη (2-1). Αυτό έγινε με το γκολ του Βεσίνο - με κοντινή κεφαλιά (προηγήθηκε η πρώτη κεφαλιά από τον Ντε Φράι) - στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.