CHAMPIONS LEAGUE

Μπάγερν - Τσέλσι 1-1 (3-4 πέν.)

Chelsea players celebrate with the trophy after the UEFA Champions League final football match between FC Bayern Muenchen and Chelsea FC on May 19, 2012 at the Fussball Arena stadium in Munich. Chelsea beat Bayern Munich 4-3 on penalties to win the Champions League.    AFP PHOTO / JOHN MACDOUGALLJOHN MACDOUGALL/AFP/GettyImages
Chelsea players celebrate with the trophy after the UEFA Champions League final football match between FC Bayern Muenchen and Chelsea FC on May 19, 2012 at the Fussball Arena stadium in Munich. Chelsea beat Bayern Munich 4-3 on penalties to win the Champions League. AFP PHOTO / JOHN MACDOUGALLJOHN MACDOUGALL/AFP/GettyImages AFP/GETTY IMAGES

Η Τσέλσι αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης για πρώτη φορά στην ιστορία της, επικρατώντας της Μπάγερν με 4-3 στα πέναλτι, μέσα στο Μόναχο! Ήρωες οι Ντιντιέ Ντρογκμπά και Πετρ Τσεχ (videos)

Η Τσέλσι κατέκτησε το Champions League για πρώτη φορά στην ιστορία της, επικρατώντας στα πέναλτι (4-3) της Μπάγερν μέσα στο Μόναχο.

Η κανονική διάρκεια του τελικού και η παράταση ολοκληρώθηκαν με σκορ 1-1, ενώ ήρωες για τους Άγγλους ήταν οι Ντιντιέ Ντρογκμπά και Πετρ Τσεχ.

Ο Ντρογκμπά στο 88' κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 και να οδηγήσει το ματς στην παράταση, απαντώντας στο γκολ του Τόμας Μίλερ από το 83'.

Ο Ιβοριανός στο 3ο λεπτό της παράτασης έκανε πέναλτι στον Ριμπερί, αλλά ο Πετρ Τσεχ απέκρουσε την εκτέλεση του Άριεν Ρόμπεν.

Στην διαδικασία των πέναλτι ο Μάνουελ Νόιερ απέκρουσε την εκτέλεση του Μάτα, αλλά εν συνεχεία ο Τσεχ απέκρουσε αυτήν του Όλιτς και έκανε το ίδιο και στην 5η του Σβάινσταϊγκερ, βρίσκοντας την μπάλα, η οποία εν συνεχεία χτύπησε στο δοκάρι.

Η 5η εκτέλεση της Τσέλσι ήταν του Ντρογκμπά, ο οποίος ευστόχησε και χάρισε το τρόπαιο στην Τσέλσι του Ρομπέρτο Ντι Ματέο.

Πρώτη φορά χαμένοι οι Γερμανοί

Η Μπάγερν έχασε για πρώτη φορά στην ιστορία της σε διαδικασία των πέναλτι στο Champions League, ενώ η Τσέλσι επικράτησε σε αυτή για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Θυμίζουμε πως στον πρώτο της τελικό το 2008 στην διαδικασία των πέναλτι είχε χάσει η Τσέλσι από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Οι Βαυαροί από την άλλη έμειναν στα 4 τρόπαια, δεν έφτασαν την Λίβερπουλ και πλέον έχουν 5 χαμένους τελικούς.

Για δεύτερη σερί φορά χάνει ομάδα στην έδρα της τον τελικό, με πρώτη να είναι η νίκη της Λίβερπουλ το 1984 στην Ρώμη επί της Ρόμα (το πήραν το 1958 η Ρεάλ και το 1965 η Ίντερ).

Στο Champions League η Τσέλσι

Μαζί με το τρόπαιο η Τσέλσι κέρδισε και την συμμετοχή της στο επόμενο Champions League, κάτι που σημαίνει πως η Τότεναμ θα αγωνιστεί στο Europa League.

Σκόρερς: 83' Τόμας Μίλερ / 88' Ντρογκμπά

Γήπεδο: "Fußball Arena München", Μόναχο

Διαιτητής: Πέδρο Προένσα (Πορτογαλία)

Οι πρώτες καλές στιγμές του τελικού ήταν για την Μπάγερν, με το σουτ του Σβάινσταϊγκερ να διώχνει σε κόρνερ με τάκλιν ο Γκάρι Κέιχιλ, ενώ μετά την εκτέλεση πέρασε λίγο άουτ το σουτ του Κρόος.

Η πίεση της Μπάγερν στα πρώτα λεπτά ήταν έντονη και η πρώτη πολύ μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 21' με τον Άριεν Ρόμπεν να σουτάρει μέσα από την περιοχή και τον Πετρ Τσεχ να διώχνει σε κόρνερ, με την μπάλα μάλιστα να βρίσκει και στην συμβολή των δοκαριών.

Η πρώτη τελική προσπάθεια της Τσέλσι ήταν από εκτέλεση φάουλ του Χουάν Μανουέλ Μάτα στο 34', εκτός στόχου όμως με την μπάλα να περνά άουτ αρκετά ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Νόιερ.

Δύο λεπτά αργότερα η Μπάγερν έχασε την δεύτερη μεγάλη της ευκαιρία στον τελικό, με τον Κοντέντο από αριστερά να κάνει την σέντρα, αλλά τον Τόμας Μίλερ να αστοχεί με το γυριστό σουτ που έπιασε από πλεονεκτική θέση μέσα από την περιοχή.

Δημιουργική για πρώτη φορά έγινε η Τσέλσι στο 37', με την μπάλα να φτάνει στον Καλού δεξιά στο ύψος της περιοχής, ο Ιβοριανός σούταρε στην κλειστή γωνία του Μάνουελ Νόιερ, ο οποίος μπλόκαρε.

Ούτε την 3η φορά κατάφερε να σκοράρει η Μπάγερν σε κλασική ευκαιρία, καθώς ο Μάριο Γκόμεθ μετά από εξαιρετική κίνηση με το σώμα απέφυγε το μαρκάρισμα του Κέιχιλ, αλλά το πλασέ μέσα από την περιοχή με το αριστερό κακό και η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο

Πολύ σωστά ο βοηθός διαιτητή στο 54' σήκωσε το σημαιάκι για οφ-σάιντ του Ριμπερί, ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τσεχ, όμως ήταν σε αντικανονική θέση όταν σούταρε ο Ρόμπεν.

Νέο επικίνδυνο σουτ του Ολλανδού στο 59' εξουδετέρωσε ο Άσλεϊ Κόουλ με τάκλιν, ενώ στο 64' άστοχο ήταν αυτό του Ριμπερί από το ύψος της περιοχής.

Στα χέρια του Τσεχ κατέληξε το σουτ του Ρόμπεν στο 72', ενώ στο 73' στην απέναντι εστία ο Ντρογκμπά μπήκε εξαιρετικά στην περιοχή από αριστερά, έκανε την παράλληλη μπαλιά, αλλά προ του Καλού έδιωξε ο Κοντέντο.

Εκ νέου άστοχος από το ύψος του πέναλτι ήταν στο 78' ο Τόμας Μίλερ, όμως στο 83' ο διεθνής Γερμανός μέσος άνοιξε το σκορ και λύτρωσε τους Βαυαρούς.

Ο Τόνι Κρόος έκανε την σέντρα από αριστερά, στο δεύτερο δοκάρι ο Άσλεϊ Κόουλ πήγε να βοηθήσει στα μαρκάρισμα του Μάριο Γκόμεθ, έτσι βρέθηκε μόνος ο Τόμας Μίλερ και με κοντινή καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0.

Η μπάλα έσκασε στο έδαφος και εν συνεχεία με δύναμη στο οριζόντιο δοκάρι του Τσεχ και μετέπειτα στα δίχτυα, με τον Τσέχο πορτιέρο να έχει ευθύνη, όπως και ο Άσλεϊ Κόουλ.

Η Τσέλσι κέρδισε το πρώτο της κόρνερ στο 88' και από αυτό προήλθε και η ισοφάριση σε 1-1 για τους "μπλε" με τον Ντιντιέ Ντρογκμπά να στέλνει το ματς στην παράταση.

Ο Μάτα εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά, ο Ντρογκμπά στο πρώτο δοκάρι ξέφυγε από το μαρκάρισμα του Τζερόμ Μπόατενγκ και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο αριστερό "γάμα" του Νόιερ, ο οποίος την βρήκε, αλλά δεν μπόρεσε να σταματήσει την πορεία της προς τα δίχτυα.

Η παράταση

Από ήρωας θα γινόταν μοιραίος σε λίγα λεπτά ο Ντρογκμπά, καθώς μόλις στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ανέτρεψε στην περιοχή τον Ριμπερί και έκανε πέναλτι.

Ο Άριεν Ρόμπεν ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε την μπάλα χαμηλά και αριστερά του Τσεχ, ο οποίος έπεσε και απέκρουσε, ενώ στην συνέχεια μπλόκαρε, κρατώντας το 1-1.

Στο 108' η Μπάγερν έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Όλιτς, ο οποίος από σέντρα του Λαμ έκανε κάτι μεταξύ πλασέ και πάσας, τελικά η μπάλα πέρασε άουτ, με τον Βαν Μπάουτεν να είναι αδύνατο φυσικά να προλάβει να μπει στην φάση.