CHAMPIONS LEAGUE

Με Παρτίζαν ο Ολυμπιακός στο Champions League

Η Παρτιζάν απέσπασε 0-0 στην Ποντγκόριτσα με αντίπαλο την Μπουντούτσνοστ, προκρίθηκε στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Η Παρτίζαν κράτησε το προβάδισμα του πρώτου αγώνα στο Βελιγράδι και το 2-0 αποδείχθηκε η διαφορά της με την Μπουντούτσνοστ στον 2ο προκριματικό γύρο του Champions League. Οι πρωταθλητές Σερβίας απέσπασαν 0-0 στη ρεβάνς της Ποντγκόριτσα και στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσουν τον Ολυμπιακό.

Οι Μαυρουβούνιοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και με την ώθηση των 8.000 θεατών τους που γέμισαν το "Γκράντσκι Στάντιον", προσπάθησαν να βρουν το γρήγορο γκολ. Δεν τα κατάφεραν, αφού ο τερματοφύλακας της Παρτίζαν, Φίλιπ Κλιάγιτς, βρέθηκε σε καλή μέρα και αποσόβησε τις όποιες ευκαιρίες τους.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν να αντιπαρατάξουν ένα δοκάρι του Μπόγιαν Όστοϊτς με κεφαλιά από φάουλ και ένα τετ α τετ του Ούρος Τζούρτζεβιτς, σε έναν αγώνα που συνέχισε να μην έχει ρυθμό και στο 2ο μέρος, κάτι που ευνοούσε σαφώς τα πλάνα του Μίροσλαβ Τζούκιτς.

Ο 51χρονος Σέρβος προπονητής... αρνήθηκε να κάνει αλλαγές, με συνέπεια να μην μεταβληθεί η εικόνα στα πρώτα 30 λεπτά της αναμέτρησης. Όταν οι γηπεδούχοι αποφάσισαν να πιέσουν, τότε οι Σέρβοι γλίτωσαν από τρεις μεγάλες ευκαιρίες μέσα σε περίπου έξι λεπτά. Η πρώτη ήταν μία κεφαλιά άουτ και η δεύτερη δύο σημαντικές επεμβάσεις του Κλιάγιτς, που έσωσε την ομάδα του.

Αφού σε αυτό το πιεστικό δεκάλεπτο μεταξύ 75' και 85' δεν σημειώθηκε τέρμα, τίποτε δεν μπορούσε να στερήσει την πρόκριση από την Παρτίζαν (για την οποία πέρασε αλλαγή και ο 39χρονος πρώην μέσος της ΑΕΛ, Σάσα Ίλιτς), η οποία έδωσε ραντεβού με τον Ολυμπιακό την επόμενη εβδομάδα.

Η σύνθεση της Παρτίζαν (4-2-3-1): Κλιάγιτς, Μίλετιτς, Τσίρκοβιτς, Όστοϊτς, Βουλίτσεβιτς, Εβέρτον, Κόσοβιτς, Τζουρίτσκοβιτς (90+1' Ίλιτς), Γιάνκοβιτς (82' Μιχάιλοβιτς), Λεονάρντο (88' Πάντιτς), Τζούρτζεβιτς

Παρτίζαν (Σερβία) - Ολυμπιακός (Ελλάδα)

Σλάβια Πράγας (Τσεχία) - ΜΠΑΤΕ (Λευκορωσία)

Αστανά (Καζακστάν) - Λέγκια (Πολωνία) ή Μάριεχαμν (Φινλανδία)

Μάριμπορ (Σλοβενία) ή Ζρίνσκι (Βοσνία) - Χαφνάρφιορντουρ (Ισλανδία)

Ζίλινα (Σλοβακία) ή Κοπεγχάγη (Δανία) - Βάρνταρ (ΠΓΔΜ)

Λίνφιλντ (Βόρεια Ιρλανδία) ή Σέλτικ (Σκοτία) - Ρόζενμποργκ (Νορβηγία) ή Ντάνταλκ (Ιρλανδία)

Χαποέλ Μπερ Σεβά (Ισραήλ) ή Χόνβεντ (Ουγγαρία) - Ζάλγκιρις (Λιθουανία) ή Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)

Βιιτορούλ (Ρουμανία) - ΑΠΟΕΛ (Κύπρος) ή Ντουντελάνζ (Λουξεμβούργο)

Χιμπέρνιανς (Μάλτα) ή Ζάλτσμπουργκ (Αυστρία) - Ριέκα (Κροατία)

Καραμπάγκ (Αζερμπαϊτζάν) - Σέριφ (Μολδαβία) ή Κουκέσι (Αλβανία)

*οι πρώτοι αγώνες θα πραγματοποιηθούν στις 25 και 26 Ιουλίου και οι ρεβάνς 1 και 2 Αυγούστου

Μπουντούτσνοστ - Παρτίζαν 0-0