ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Λιόν - Σαχτάρ Ντόνετσκ 2-2: Πολύ σκληρή για να πεθάνει η Λιόν

Lyon's Houssem Aouar, right, celebrates after he scored a goal against Marseille during their French League One soccer match in Decines, near Lyon, central France, Sunday, Sept. 23, 2018. (AP Photo/Laurent Cipriani) AP

Η Σαχτάρ Ντόνετσκ ήταν το απόλυτο αφεντικό στα πρώτα 55 λεπτά στην Γαλλία όμως η Λιόν μπόρεσε μέσα σε δύο λεπτά να πετύχει ισάριθμα γκολ και να σκαρφαλώσει μόνη στην κορυφή του ομίλου της (VIDEOS).

Η Λιόν των... θαυμάτων! Δύο εβδομάδες μετά τη σούπερ έκπληξη που πραγματοποίησε στην πρεμιέρα, όταν και θριάμβευσε με 2-1 στο Μάντσεστερ επί της Σίτι, η γαλλική ομάδα κατάφερε να πάρει ένα ακόμα σπουδαίο αποτέλεσμα και να φύγει χαμογελαστή στο φινάλε.

Και αυτό γιατί η Σαχτάρ προηγήθηκε 2-0 με τα γκολ του αρχισκόρερ της Ζούνιορ Μοράες στο 44' και στο 55' (μετράει ήδη 11 μέσα στη σεζόν σε όλες τις διοργανώσεις), ωστόσο οι "λιονέ" δεν πέταξαν λευκή πετσέτα και πήραν την ισοπαλία με 2-2 χάρη στα γκολ του Ντεμπελέ στο 70' και του Ντουμπουά στο 72.

Με το αποτέλεσμα αυτό η Λιόν εξακολουθεί να παραμένει αήττητη απέναντι σε ουκρανικές ομάδες στα πέντε ματς που έχει δώσει (3 νίκες και 2 ισοπαλίες), ωστόσο το πιο σημαντικό είναι πως στέρησε από την αντίπαλό της το τρίποντο και έμεινε η ίδια μόνη πρώτη στη βαθμολογία.

ΛΙΟΝ: Λόπες, Ντουμπουά, Μαρσέλο, Ντενάιερ, Μεντί, Τουσάρ, Εντομπελέ (87' Σέικ), Αουάρ, Τραορέ (63' Ντεπάι), Φεκίρ, Ντεμπελέ (81' Κορνέτ)

ΣΑΧΤΑΡ ΝΤΟΝΕΤΣΚ: Πιατόβ, Ματβιένκο, Κριβτσόβ, Ράκιτσκι, Μαϊκόν, Στεπανένκο, Άλαν Πάτρικ (75' Κοβαλένκο), Μάρλος (90' Φερνάντο), Τάισον, Μοράες (83' Καγιόντε)