CHAMPIONS LEAGUE

Έγραψε ιστορία ο Κέιλορ Νάβας

Κέιλορ Νάβας

Ο Ντιέγκο Σιμεόνε δεν έχει δεχθεί γκολ στα μισά παιχνίδια με την Ατλέτικο Μαδρίτης, ενώ ο Κέιλορ Νάβας έγραψε... διπλή ιστορία της Τρίτη (3/11). Διαβάστε αυτά και άλλα στατιστικά.

Ενδιαφέροντα παιχνίδια πραγματοποιήθηκαν την Τρίτη που μας πέρασε για τους ομίλους του Champions League. Σε ορισμένα από αυτά είχαμε κάποια ρεκόρ και στατιστικά που έγραψαν τη δική τους ιστορία. Ας τα δούμε.

• Ο Φερνάντο Τόρες έχει ξεκινήσει βασικός σε 246 παιχνίδια της Ατλέτικο Μαδρίτης, όμως αυτή είναι η πρώτη φορά που βρίσκεται στην αρχική ενδεκάδα σε αγώνα για το Champions League.
  • Σε 218 παιχνίδια κάθεται στον πάγκο της Ατλέτικο Μαδρίτης ο Ντιέγκο Σιμεόνε. Στα 110 από αυτά η ομάδα του δεν δέχθηκε γκολ, ενώ 19 ήρθαν 0-0.
  • Η Μάντσεστερ Σίτι έγινε η πρώτη ομάδα που πετυχαίνει δυο γκολ μέχρι το 11ο λεπτό σε αγώνα Champions League στην Ισπανία.
  • Το φάουλ που εκτέλεσε ο Κριστιάνο Ρονάλντο στο 25ο λεπτό, ήταν το 91ο τους τελευταίους μήνες. Σε πόσα από αυτά έχει σκοράρει; Μόλις στα δυο!
  • Ο Νάτσο έγινε ο 7ος παίκτης από τις ακαδημίες της Ρεάλ Μαδρίτης που σκοράρει στο Champions League. Οι άλλοι έξι είναι οι: Γκούτι, Ραούλ, Καγιεχόν, Μοράτα, Αρμπελόα και Μεδράν.
  • Ο Κέιλορ Νάβας έγραψε ιστορία στο θεσμό, καθώς έγινε ο πρώτος τερματοφύλακας που μετρά 530 λεπτά δίχως να δεχθεί γκολ από το ντεμπούτο του. Επίσης έγινε ο πρώτος στην ιστορία της Ρεάλ που μετρά εννέα σερί εντός έδρας αγώνες κρατώντας το μηδέν.
  • Η Γιουβέντους είναι η ομάδα με τις περισσότερες κόκκινες κάρτες στο Champions League, φθάνοντας τις 21 στο ματς με την Γκλάντμπαχ.