CHAMPIONS LEAGUE

Δεν δέχονται γκολ Παρί και Ρεάλ

Παρί Σεν-Ζερμέν και Ρεάλ Μαδρίτης αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς σκορ στο Παρίσι, έτσι παραμένουν μαζί στην κορυφή αήττητες και χωρίς να έχουν δεχτεί γκολ (videos)

Αήττητες παραμένουν φέτος σε όλες τις διοργανώσεις Παρί Σεν-Ζερμέν και Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς σκορ στο Παρίσι, κάτι που σημαίνει πως μένουν μαζί στην κορυφή του ομίλου και μάλιστα χωρίς να έχουν δεχτεί γκολ.

Σπουδαίο βήμα για έξοδο στο Europa League έκανε η Μάλμε, καθώς επικράτησε με 1-0 της Σαχτάρ Ντόνετσκ στην Σουηδία, με σκόρερ τον Μάρκους Ρόσενμπεργκ.

Malmo's Swedish forward Markus Rosenberg (L) shoots to score past Shakhtar Donetsk's Ukrainian goalkeeper Andriy Pyatov (R) during the UEFA Champions League Group A, first-leg football match between Malmo FF and FC Shakhtar Donetsk in Malmo, Sweden on October 21, 2015. AFP PHOTO / JONATHAN NACKSTRAND        (Photo credit should read JONATHAN NACKSTRAND/AFP/Getty Images)
Malmo's Swedish forward Markus Rosenberg (L) shoots to score past Shakhtar Donetsk's Ukrainian goalkeeper Andriy Pyatov (R) during the UEFA Champions League Group A, first-leg football match between Malmo FF and FC Shakhtar Donetsk in Malmo, Sweden on October 21, 2015. AFP PHOTO / JONATHAN NACKSTRAND (Photo credit should read JONATHAN NACKSTRAND/AFP/Getty Images) AFP/GETTY IMAGES

Παρί Σεν-Ζερμέν - Ρεάλ 0-0

Γήπεδο: "Παρκ ντε Πρενς", Παρίσι

Διαιτητής: Νικόλα Ριτσόλι (Ιταλία)

Με σημαντικές απουσίες η Ρεάλ έπαιξε στην Μαδρίτη και αυτό ήταν ολοφάνερο, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να κάνει ό,τι μπορεί, αλλά να μην καταφέρνει να σκοράρει για 6η φορά στην διοργάνωση.

Έχασε μία τρομερή ευκαιρία στο 72', είχε άλλη μία και στο πρώτο ημίχρονο (κεφαλιά που σταμάτησε ο Τραπ), ενώ ο Ραφαέλ Βαράν από κοντά δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Όσον αφορά στην Παρί Σεν-Ζερμέν, δεν κατάφερε να δημιουργήσει σπουδαίες ευκαιρίες, παρά το γεγονός πως ήταν πάνοπλη.

Ιδιαίτερο στοιχείο είναι πως η Παρί είναι η πρώτη ομάδα που καταφέρνει να κρατήσει στο "μηδέν" την Ρεάλ έπειτα από 41 σερί αναμετρήσεις στο Champions League στις οποίες είχε σκοράρει (από Νοέμβρη του 2008).

ΠΑΡΙ ΣΖ: Τραπ, Οριέ, Τιάγκο Σίλβα, Μαρκίνιος, Μαξουέλ, Τιάγκο Μότα, Βεράτι (80' Λαβέτσι), Ματουιντί, Ντι Μαρία (67' Παστόρε), Καβάνι (66' Λούκας Μόουρα), Ιμπραχίμοβιτς.

ΡΕΑΛ: Κέιλορ Νάβας, Ντανίλο, Βαράν, Σέρχιο Ράμος, Μαρσέλο, Καζεμίρο, Κρόος, Λούκας Βάθκεθ, Ίσκο (69' Μόντριτς), Χεσέ Ροντρίγκεθ (73' Τσέρισεβ), Κριστιάνο Ρονάλντο.

Μάλμε - Σαχτάρ 1-0

Σκόρερ: 17' Ρόσενμπεργκ

Γήπεδο: "Μάλμε Νιου Στέιντιουμ", Μάλμε

Διαιτητής: Τάσος Σιδηρόπουλος (Ελλάδα)

Το πρώτο της γκολ φέτος στην διοργάνωση πέτυχε η Μάλμε, ανοίγοντας το σκορ στο 17ο λεπτό με το πλασέ του Ρόσενμπεργκ από το ύψος του πέναλτι, έπειτα από την προσπάθεια και την ασίστ του Κονατέ από αριστερά.

Ο Ντάριο Σρνα στο τέλος του ημιχρόνου φάνηκε να τραυματίζεται σοβαρά, αλλά τελικά συνέχισε και στο 55' έκανε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Τζούρτζιτς και απέκρουσε ο Πιάτοβ.

ΜΑΛΜΕ: Βίλαντ, Τίνερχολμ, Άρνασον, Μπένγκτσον, Κονατέ, Λεβίτσκι, Αντού, Ρόντιτς (79' Ρακίπ), Μπέργκετ, Τζούρτζιτς (88' Μεχμέτι), Ρόσενμπεργκ.

ΣΑΧΤΑΡ: Πιάτοβ, Σρνα, Κούτσερ, Ρακίτσκι, Ισμαΐλι, Φρεντ, Στεπανένκο, Αλέξ Τεϊσέιρα, Μάρλος (71' Εντουάρντο ντα Σίλβα), Μπερνάρντ, Γκλάντκι (81' Κοβαλένκο).

*χαμένο πέναλτι 56' Τζούρτζιτς (απόκρουση Πιάτοβ)