CHAMPIONS LEAGUE

Πρωτιά η Μονακό, πέρασε και η Λεβερκούζεν

Η Μονακό νίκησε 2-1 τηv Τότεναμ και προκρίθηκε ως πρώτη στους "16", με την Λεβερκούζεν να παίρνει και αυτή το εισιτήριο μετά το 1-1 με την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα (videos)

Μονακό και Λεβερκούζεν προκρίθηκαν αμφότερες από τον 5ο όμιλο, με την ομάδα του Ζαρντίμ να νικά 2-1 την Τότεναμ και την Μπάγερν να παίρνει ισοπαλία 1-1 από την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα.

Οι Μονεγάσκοι μάλιστα εξασφάλισαν και την κορυφή, έτσι θα είναι στους ισχυρούς για την κλήρωση των "16", ενώ για την 3η θέση στο Τότεναμ - ΤΣΣΚΑ Μόσχας η ισοπαλία δίνει την πρόκριση στο Europa League στους Άγγλους (έχουν έναν βαθμό περισσότερο).

Μονακό - Τότεναμ 2-1

Σκόρερς: 48' Σιντιμπέ, 53' Λεμάρ / 52' πέν. Κέιν

Γήπεδο: "Stade Louis II", Μονακό

Διαιτητής: Μπιερν Κάιπερς (Ολλανδία)

Ο Ουγκό Λορίς στο 11ο λεπτό απέκρουσε εκτέλεση πέναλτι του Ρανταμέλ Φαλκάο Γκαρσία και έπειτα από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο, το δεύτερο ξεκίνησε εντυπωσιακά.

Στο 48' ο Σιντιμπέ άνοιξε το σκορ για τη Μονακό με κεφαλιά από κοντά, στο 52' ο Χάρι Κέιν απάντησε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, αλλά ένα λεπτό αργότερα (53') και συγκεκριμένα 39 δευτερόλεπτα αργότερα, ο Τομά Λεμάρ με εξαιρετικό διαγώνιο σουτ έκανε το 2-1, δίνοντας ξανά προβάδισμα στην ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ και τελικά τη νίκη.

ΜΟΝΑΚΟ: Σούμπασιτς, Σιντιμπέ, Γκλικ, Ζέμερσον, Μεντί, Φαμπίνιο, Μπακαγιοκό, Μπερνάρντο Σίλβα, Λεμάρ (81' Ζοάο Μοουτίνιο), Ζερμέν (77' Καρίγιο), Φαλκάο (89' Ράτζι).

ΤΟΤΕΝΑΜ: Λορίς, Τρίπιερ, Ντάιερ, Βίμερ, Ρόουζ, Γουανιάμα, Μουσά Ντεμπελέ (65' Έρικσεν), Γουίνκς (75' Μουσά Σισκοκό), Άλι, Σον Χέουνγκ-Μιν (65' Φίνσεντ Γιάνσεν), Κέιν.

*χαμένο πέναλτι 11' Φαλκάο (απόκρουση Λορίς)

Monaco's Colombian forward Radamel Falcao reacts after missing a penalty kick during the UEFA Champions League group E football match AS Monaco and Tottenham Hotspur FC at the Louis II stadium in Monaco on November 22, 2016. / AFP / BERTRAND LANGLOIS        (Photo credit should read BERTRAND LANGLOIS/AFP/Getty Images)
Monaco's Colombian forward Radamel Falcao reacts after missing a penalty kick during the UEFA Champions League group E football match AS Monaco and Tottenham Hotspur FC at the Louis II stadium in Monaco on November 22, 2016. / AFP / BERTRAND LANGLOIS (Photo credit should read BERTRAND LANGLOIS/AFP/Getty Images) AFP/GETTY IMAGES
Monaco's Brazilian defender Jemerson (L) vies with Tottenham Hotspur's English striker Harry Kane during the UEFA Champions League group E football match AS Monaco and Tottenham Hotspur FC at the Louis II stadium in Monaco on November 22, 2016. / AFP / Valery HACHE        (Photo credit should read VALERY HACHE/AFP/Getty Images)
Monaco's Brazilian defender Jemerson (L) vies with Tottenham Hotspur's English striker Harry Kane during the UEFA Champions League group E football match AS Monaco and Tottenham Hotspur FC at the Louis II stadium in Monaco on November 22, 2016. / AFP / Valery HACHE (Photo credit should read VALERY HACHE/AFP/Getty Images) AFP/GETTY IMAGES

ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Λεβερκούζεν 1-1

Σκόρερς: 75' πέν. Νάτχο / 16' Φόλαντ

Γήπεδο: "Arena CSKA", Μόσχα

Διαιτητής: Αλμπέρτο Ουντιάνο Μαγιένκο (Ισπανία)

Ο Κέβιν Φόλαντ στο 16ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την Λεβερκούζεν και ήταν αυτός που στο 80' είχε δοκάρι, αποτυγχάνοντας να της δώσει προβάδισμα για δεύτερη φορά στην Μόσχα.

Η ΤΣΣΚΑ στο δεύτερο ημίχρονο ήταν καλύτερη, έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Γκολοβίν στο 69' και στο 75' κατάφερε να ισοφαρίσει με την εκτέλεση πέναλτι του Μπίμπρας Νάτχο.

Τρομερή ευκαιρία έχασε ο Τζαγκόεβ στο 78' και αφού δεν έκαναν την ανατροπή, λίγο έλειψε να το πληρώσουν οι γηπεδούχοι, αλλά στο 80' ο Φολαντ αστόχησε (το δοκάρι που αναφέραμε παραπάνω).

ΤΣΣΚΑ: Ακινφέεβ, Μάριο Φερνάντες, Βασίλι Μπερεζούτσκι, Αλεκσέι Μπερεζούτσκι, Σένικοβ, Βέρνμπλουμ, Νάτχο, Τζαγκόεβ (83' Λασινά Τραορέ), Μιλάνοφ, Γκολοβίν, Τσάλοβ (91' Στράντμπεργκ).

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Λένο, Γέντβα, Τα, Τοπράκ, Χένριχς, Αράνγκις, Καμπλ (90' Μεχμέντι), Φόλαντ, Μπραντ (71' Χάβερτς), Τσαλχάνογλου, Χαβιέρ Ερνάντες (81' Μπάουνγκαρτλινγκερ).

Η βαθμολογία

1. Μονακό 11 (9-4)

2. Λεβερκούζεν 7 (5-4)

3. Τότεναμ 4 (3-5)

4. ΤΣΣΚΑ Μόσχας 3 (4-8)

*οι δύο πρώτοι προκρίνονται στους "16"

**ο τρίτος συνεχίζει στο Europa League ("32")

***σε περίπτωση ισοβαθμίας μετρούν τα μεταξύ τους ματς (με όλα τα κριτήρια σαν να είναι νοκ-άουτ ματς), μετά η διαφορά τερμάτων (συνολικά στον όμιλο), μετά η καλύτερη επίθεση, μετά η καλύτερη εκτός έδρας επίθεση, μετά ο αριθμός των νικών, μετά ο αριθμός των εκτός έδρας νικών, μετά το fair-play και μετά η κατάταξη της UEFA