ΒΕΛΓΙΟ

Σκόρερ Εμποκού και Καρσελά στη νίκη της Σταντάρ

AP PHOTO/LAURENT DUBRULE

Η Σταντάρ Λιέγης κυριάρχησε απέναντι στη Λόκερεν και βρήκε γκολ από δύο πρώην "Έλληνες", για να πάρει το δεύτερο "τρίποντο" τη φετινή σεζόν.

Μετά από τρεις ισοπαλίες και μία ήττα σε πρωτάθλημα και προκριματικά Champions League, η Σταντάρ Λιέγης σήκωσε κεφάλι, επικρατώντας με 3-0 στην έδρα της Λόκερεν για την 4η αγωνιστική της Pro League. Η ομάδα του Μισέλ Πρεντόμ κυριάρχησε από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα κι έφτασε σε μία δίκαιη νίκη με πρωταγωνιστές δύο παίκτες που έχουν περάσει από την Ελλάδα.

Μετά από σωρεία ευκαιριών στο 1ο ημίχρονο, το σκορ άνοιξε από τη βούλα του πέναλτι στο 65ο λεπτό από τον Πολ Ζοζέ Εμποκού. Στο 79', ένα εξαιρετικό σουτ του Μεχντί Καρσελά διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενουμένων, που δίχως να απειληθούν, έφτασαν και σε 3ο γκολ στις καθυστερήσεις, με τον Σαμουέλ Μπαστιέν μόλις αντικατέστησε τον Εμποκού.

Η σύνθεση της Σταντάρ Λιέγης (4-2-3-1): Οτσόα, Φε, Λουγινταμά, Λαΐφης, Ποκονιόλι, Μαρίν, Τσίμιροτ, Εμποκού (90+2' Μπαστιέν), Καρσελά, Τζενεπό (88' Μπαλικουισά), Ορλάντο Σα (74' Εμόν)

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής

Παρασκευή 17 Αυγούστου 2018

Άντερλεχτ - Μουσκρόν 2-0 (38' Τρεμπέλ, 63' Ντιματά)

Σάββατο 18 Αυγούστου 2018

Λόκερεν - Σταντάρ Λιέγης 0-3 (65' πέν. Εμποκού, 79' Καρσελά, 90+3' Μπαστιέν)

Σερκλ Μπριζ - Ζούλτε Βάρεχεμ 3-1 (34' Ομολό, 73' πέν., 90+3' Μπρουνό / 54' Χαρμπαουί)

Βάασλαντ Μπέβερεν - Σιντ Τρούιντεν 2-2 (9' Αμπομά, 79' Ζουμπιτανά / 32' Έντο, 78' Ντε Σαρτ)

Κόρτραϊκ - Οστάνδη 1-2 (81' Στογιάνοβιτς / 10' Μίλοβιτς, 82' Μπιέλιτσα)