ΒΕΛΓΙΟ

Πρόκριση στην παράταση για Μπριζ

Ο Εμάνουελ Ντένις ήταν η "χρυσή" αλλαγή της Μπριζ, η οποία νίκησε εκτός έδρας στην παράταση τη Ζούλτε Βάρεχεμ για το κύπελλο.

Το ημίωρο της παράτασης χρειάστηκε η κυρίαρχος της φετινής σεζόν στο Βέλγιο, Μπριζ, ώστε να κάμψει την αντίσταση της Ζούλτε Βάρεχεμ στη φάση των 16 του Beker van België με 3-2.

Παρότι προηγήθηκε στο σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με τον Γέλε Βόσεν, η ομάδα του Ίβαν Λέκο βρέθηκε να χάνει μέσα σε 5 λεπτά στο 2ο ημίχρονο. Ο Εμάνουελ Ντένις πέρασε στον αγώνα στο 75' μετά από το 2-1, σημείωσε το γκολ της ισοφάρισης στο 83' και στην παράταση (106') έκανε το 3-2 για τους φιλοξενούμενους.

Τα αποτελέσματα των "16":

Τρίτη

Οστάνδη - Σιντ-Τρούιντεν 2-0 (2' Γκανό, 10' Ζίβκοβιτς)

Μουσκρόν - Σαρλερουά 0-1 (53' Φαλ)

Τετάρτη

Κόρτραϊκ - Άντβερπ 4-2 (40' Στογιάνοβιτς, 59' πέν. και 62' Περμπέ, 66' Ουαλί / 71' Γκαντρί, 84' Οβούσου)

Μέχελεν - Γκενκ 1-1 [4-5 πέν.] (3' Πέντερσεν / 7' πέν. Ίνγκβαρτσεν)

Γάνδη - Λόκερεν 2-1 (18' Μίτροβιτς, 64' Μιλίτσεβιτς / 85' Σέντερ)

Βάασλαντ-Μπέβερεν - Όιπεν 2-0 (20' Μοριόκα, 74' Αμπόμα)

Άντερλεχτ - Σταντάρ Λιέγης 0-1 (18' Καρλίνιος)

Πέμπτη

Ζούλτε Βάρεχεμ - Μπριζ 2-3 (67' πέν. ΝΤε Φάου, 72' Λεγιά / 4' Βόσεν, 83', 106' Ντένις)