ΒΕΛΓΙΟ

Παρέμεινε στην πρώτη θέση η Μπριζ, 6-0 τη Βέστερλο

Η Μπριζ διατηρήθηκε στην πρώτη θέση της Jupilier League, νικώντας 6-0 τη Βέστερλο, πετυχαίνοντας από τρία γκολ σε κάθε ημίχρονο!

Η Μπριζ διατηρήθηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της Jupiler League, νικώντας 6-0 τη Βέστερλο. Η πρωτοπόρος δεν αγχώθηκε σε κανένα σημείο του ματς και πέτυχε από τρία γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Η Μπριζ άνοιξε το σκορ, ένα τέταρτο μετά την έναρξη της αναμέτρησης με τον Ισκιέρδο, μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Κλαουντεμίρ.

Η άμυνα της Βέστερλο, όμως θύμιζε "παιδική χαρά" και δεν άργησε να έρθει και το δεύτερο γκολ από την Μπριζ, με τον Βάνακεν στο 25ο λεπτό.

Εξίσου εύκολο ήταν και το τρίτο γκολ της πρωτοπόρου Βελγίου, με τον Ντιαμπί να φεύγει από τα δεξιά στην πλάτη της άμυνας της Βέστερλο και με εξαιρετικό τελείωμα με το αριστερό να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Το 4-0 το πέτυχε πάλι ο Βανάκεν στο 71', από πάσα του Ντιαμπί και στο 83', ο σκόρερ πέρασε σε θέση δημιουργού, πασάροντας στον Γουέσλι ο οποίος από πλεονεκτική θέση, "εκτέλεσε" τον Λάνγκεντονκ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Σχούερμανς με αυτογκόλ διαμόρφωσε το τελικό 6-0.

Η σύνθεση της Μπριζ: Μπουτέλ, Μουνιέ, Πουλέν, Ντένσβιλ, Ντε Μποκ, Κλαουντεμίρ, Ένχελς, Βανάκεν, Ρεφαέλοβ (75' Γουέσλεϊ), Ισκιέρδο (64' Φελίπε), Ντιαμπί (78' Ντιρκς).

Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής

Παρασκευή

Μπριζ - Βέστερλο 6-0 (15 Ισκιέρδο, 25', 71' Βάνακεν, 36' Ντιαμπί, 82' Φερέιρα ντα Σίλβα, 85' Σχούρμανς αυτ.)

*στην ισοβαθμία πρώτο κριτήριο είναι οι νίκες και μετά η διαφορά τερμάτων

**οι 6 πρώτοι στα play-offs τίτλου (άλλες 10 αγωνιστικές), ξεκινώντας με τους μισούς βαθμούς

***όσοι τερματίσουν στις θέσεις 7 μέχρι 14 παίζουν play-offs για μία θέση στο Europa League (σε δύο ομίλους, οι νικητές παίζουν τελικό, ο νικητής του τελικού παίζει με αυτόν που θα τερματίσει 4ος στα play-offs τίτλου)

****υποβιβάζεται ο τελευταίος

*στο Champions League οι 2 πρώτοι (προκριματικά ο 2ος) των play-offs τίτλου

**στο Europa League ο 3ος, ένας από Coupe de Belgique και την τελευταία θέση την παίρνει ο νικητής του τελικού μεταξύ του 4ου των play-offs τίτλου και του νικητή των play-offs 7ης-14ης θέσης

***στην ισοβαθμία στα play-offs τίτλου πρώτο κριτήριο είναι οι βαθμοί στην κανονική διάρκεια, μετά οι νίκες και μετά η διαφορά τερμάτων