ΒΕΛΓΙΟ

Ο Μαρίνος "πλήγωσε" τον Αναστασίου

Με πέναλτι που κέρδισε ο Στέργος Μαρίνος, η Σαρλερουά νίκησε 1-0 την Κόρτραϊκ στην πρεμιέρα του βελγικού πρωταθλήματος, έτσι ο Γιάννης Αναστασίου ξεκίνησε με αποτυχία στον πάγκο της νέας του ομάδας (videos)

Ο Γιάννης Αναστασίου ξεκίνησε με ήττα στον πάγκο της Κόρτραϊκ και μάλιστα με έναν Έλληνα, τον Στέργο Μαρίνο, να κάνει την ζημιά!

Η Σαρλερουά νίκησε λοιπόν 1-0 την Κόρτραϊκ στην πρεμιέρα του βελγικού πρωταθλήματος, με τον Νταβίντ Πολέ να πετυχαίνει στο 11ο λεπτό το μοναδικό τέρμα του αγώνα με εκτέλεση πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Μαρίνος απ'τον Βέρμπουμ!

Ο Αναστασίου είχε στην 11άδα τους Αμπντούλ Ατζαγκούν και Μπέρνταρντ Κουμόρτζι, αμφότεροι έπαιξαν 90 λεπτά, όπως άλλωστε και ο Μαρίνος για τους γηπεδούχους.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Άντβερπ - Άντερλεχτ 0-0

Σάββατο

Λόκερεν - Μπριζ 0-4 (5' Μέχελε, 17' και 24' Ντένις, 55' αυτ. Μίριτς)

Γκενκ - Βάασλαντ-Μπέβερεν 3-3 (70' Χοσέ Ναράνχο, 80' Σαμάτα, 82' Σχάιβερς / 45' Μινί, 47' και 92' Ζίνιο Γκάνο)

Όιπεν - Ζούλτε Βάρεχεμ 0-5 (34' και 59' Ντε Πάου, 55' πέν. και 65' Σάπονιτς, 88' Κούπμαν)

Σαρλερουά - Κόρτραϊκ 1-0 (11' πέν. Πολέ)