ΒΕΛΓΙΟ

Ο Κολοβός σκόραρε και ο Γκαλίτσιος τον τραυμάτισε

Ο Δημήτρης Κολοβός σκόραρε στο 25', ωστόσο δύο λεπτά αργότερα τραυματίστηκε στην αναμέτρηση της Μέχελεν με τη Λόκερεν, από μαρκάρισμα του Γιώργου Γκαλίτσιου (video).

Άτυχος στάθηκε ο Δημήτρης Κολοβός, αφού δεν κατάφερε να ευχαριστηθεί το πρώτο τέρμα του για τη Μέχελεν μετά από περίπου έναν μήνα και πέμπτο συνολικά.

Ο Έλληνας επιθετικός έκανε το 2-0 στο 25ο λεπτό της εντός έδρας αναμέτρησης με τη Λόκερεν με ωραία ατομική ενέργεια, ωστόσο δύο λεπτά αργότερα, ο έτερος Έλληνας του αγώνα, Γιώργος Γκαλίτσιος, άθελά του τραυμάτισε τον σκόρερ στο δεξί γόνατο με ένα μαρκάρισμα.

Ο Κολοβός αντικαταστάθηκε στο 31', χωρίς ο Γιανίκ Φερέρα να εμπιστευτεί τον Σωτήρη Νίνη, που έμεινε στον πάγκο.

Η Μέχελεν νίκησε με 3-0 και συνεχίζει την προσπάθεια να βρεθεί στα πλέι οφ τίτλου.

Από εκεί και πέρα, η Κόρτραϊκ γνώρισε εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Όιπεν, με τον Μιχάλη Σηφάκη να υπερασπίζεται την εστία της και τον Δημήτρη Γούτα να μένει εκτός αποστολής λόγω κόκκινης κάρτας.

Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Βέστερλο - Μπριζ 1-2 (16' Γκανβουλά / 72' αυτ. Μίλετιτς, 83' Βανάκεν)

Σάββατο

Μέχελεν - Λόκερεν 3-0 (8' Βερντιέ, 25' Κολοβός, 76' Οσαγκουονά)

Μουσκρόν - Βάασλαντ-Μπέρεβεν 1-2 (26' Καμπαζέλ / 45+3' πέν. Καμάτσο, 81' Λανζέλ)

Όιπεν - Κόρτραϊκ 1-0 (80' Γουαγκέ)

Ζούλτε Βάρεχεμ - Σιντ-Τρούιντεν 4-1 (54' Λέραγκερ, 72' Γκέιγ, 77' Λέιγ, 81' Καγιά / 33' Ντε Πετέρ)