ΒΕΛΓΙΟ

Απόλυτο και κορυφή για Μαρίνο και Σαρλερουά

Με τον Στέργο Μαρίνο στη σύνθεσή της, η Σαρλερουά νίκησε 2-0 την Άντερλεχτ κι έπιασε την Μπριζ στην κορυφή του βελγικού πρωταθλήματος. Πρώτη νίκη για Γκενκ (3-5) στην Αμβέρσα. Νίκη για τη Σιντ-Τρούιντεν των Χαρίση, Κίτσιου και Γούτα.

Τρίτη νίκη σε τρία ματς για τη Σαρλερουά, η οποία ακολουθεί εξαιρετική πορεία στην αρχή του βελγικού πρωταθλήματος. Μετά την Κόρτραίκ και τη Μουσκρόν, οι "ζέβρες" έκαμψαν την αντίσταση και της Άντερλεχτ.

Με τον Στέργο Μαρίνο να αγωνίζεται στο δεξί αμυντικό άκρο σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης του "Stade du Pays de Charleroi", η τοπική ομάδα άνοιξε το σκορ με τον Μπαμπί στο 55ο λεπτό. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Μπεναβέντε με γκολ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Την πρώτη της νίκη στο βελγικό πρωτάθλημα της φετινής σεζόν πανηγύρισε η Γκενκ, καθώς νίκησε 5-3 την Αντβέρπ στο "Bosuilstadion" της Αμβέρσας. Έτσι, έπιασε στην κορυφή την Μπριζ, η οποία κι αυτή έχει τρεις νίκες στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές.

Η "Blauw-Wit" προηγείτο με 3-0 ήδη από το 21ο λεπτό χάρη στα γκολ των Σαματά, Τροσάρ και Σχράιβερς. Ο Ντεκεβί μείωσε τρία λεπτά αργότερα σε 1-3, αλλά ο Σαματά ήρθε στο 41' να πετύχει το δεύτερο προσωπικό του γκολ και τέταρτο της ομάδας του. Ο Αρσλάναγκιτς έβαλε στόχο την εστία της ομάδας του για το 1-5.

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο τελικό 3-5 με τα γκολ των Οβούσου και Αρσλάναγκιτς (στη σωστή εστία αυτή τη φορά).

Στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα της τρίτης αγωνιστικής της πρώτης βελγικής κατηγορίας, η Σιντ Τρούιντεν νίκησε με 1-0 τη Σταντάρ Λιέγης. Ο Σα Πίντο είδε την αρχική ενδεκάδα του να μειώνεται κατά ένα παίκτη (αποβολή Φάι στο 87') και κατά δύο (αποβολή Ορλάντο Σα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων). Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μπολί πέτυχε το νικητήριο γκολ της Σιντ-Τρούιντεν.

Για τη νικήτρια ομάδα αγωνίστηκαν σε όλη τη διάρκεια του ματς οι Χαρίσης και Κίτσιου, ενώ ο Γούτας πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η σύνθεση της Άντερλεχτ: Σελς, Άπια (63' Ονιεκούρου), Εμποτζί, Σπάγιτς, Ομπράντοβιτς, Κουμς, Τρεμπέλ (80' Μπρουνό), Ντεντόνκερ, Τσίπτσιου, Χανί, Τεόντορτσικ.

Η σύνθεση της Γκενκ...

Βούκοβιτς, Μάλε, Μπράμπετς, Κόλεϊ, Κχαμάς, Μπερζ, Μαλινόβσκι (77' Χέινεν), Μπούφελ (82' Ποθουέλο), Τροσάρ, Σχράιβερς, Σαματά (68' Ίνγκβαρτσεν).

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

Παρασκευή (11/8)

Ζούλτε Βάρεχεμ - Μπριζ 1-2 (53' Λεγιά / 22' Μοναβεντούρε, 48' πεν. Βόσεν)

Σάββατο (12/8)

Μέχελεν - Γάνδη 1-1 (87' Μάτις / 33' Καλού)

Λόκερεν - Μουσκρόν 0-2 (23' Αουονίγι, 66' Μοχάμεντ)

Όιπεν - Κόρτραϊκ 1-2 (79' Λότιες / 38' Στογιάνοβιτς, 54' Σεβαλιέ)

Οστάνδη - Βάασλαντ Μπέβερεν 0-3 (3' Ασαμόε, 11', 42' Γκανό)

Κυριακή (13/8)

Αντβέρπ - Γκενκ 3-5 (24' Ντεκεβί, 79' Οβούσου, 81' Αρσλάναγκιτς / 8', 41' Σαματά, 16' Τροσάρ, 21' Σχράιβερς, 59' αυτ. Αρσλάναγκιτς)

Σαρλερουά - Άντερλεχτ 2-0 (55' Μπαμπί, 90'+3' Μπεναβέντε)

Σιντ Τρούιντεν - Σταντάρ Λιέγης 1-0 (90'+3' Μπολί)