ΒΕΛΓΙΟ

Κυριαρχία για Μπριζ, ο Καρσελά έστειλε τη Σταντάρ στα playoffs τίτλου

Η Μπριζ νίκησε και στην 30ή και τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας στην Pro League, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα στα playoffs τίτλου, όπου βρίσκεται κι η Σταντάρ με ανατροπή λόγω Μεχντί Καρσελά.

Η Μπριζ ολοκλήρωσε με επιτυχία την κανονική περίοδο στην Pro League, αφού με την εκτός έδρας νίκη 1-0 επί της Σιντ Τρούιντεν, διατήρησε τη διαφορά έξι πόντων από την Άντερλεχτ στα playoffs τίτλου. Ο Ίβαν Λέκο παρέταξε μία ενδεκάδα με αρκετές αλλαγές για να ξεκουράσει παίκτες, ωστόσο βρήκε το γκολ στο 69ο λεπτό με τον Ρουντ Φόρμερ και επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της στην κανονική διάρκεια της σεζόν. Ο Στέλιος Κίτσιου αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι, ενώ ο Δημήτρης Γούτας μπήκε αλλαγή στο 91' για τους γηπεδούχους.

Η Άντερλεχτ βρέθηκε να παίζει με 10 παίκτες από το 3' λόγω της αποβολής του Λίαντερ Ντέντονκερ και με 9 από το 81' λόγω της αποβολής του Αντριάν Τρεμπέλ, ωστόσο κατάφερε να επικρατήσει με 2-1 της Άντβερπ και να την αφήσει εκτός playoffs τίτλου. Ο Γιιούκας Τεοντόρτσικ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 22', ωστόσο λίγο πριν από την ανάπαυλα, ο Σταλόν Λιμπόμπ ισοφάρισε σε 1-1. Τη λύση για την Άντερλεχτ έδωσε με εκτέλεση πέναλτι στο 77' ο Σιλβέρ Γκανβουλά, πέντε λεπτά αφότου πέρασε ως αλλαγή στο ματς.

Ο Μεχντί Καρσελά πέρασε στον αγώνα στην ανάπαυλα κι ενώ η Σταντάρ Λιέγης βρισκόταν δύο γκολ πίσω στην έδρα της Οστάνδης και τελικά οδήγησε την ομάδα του σε νίκη με 3-2 που την έβαλε στα playoffs τίτλου. Ο πρώην εξτρέμ του Ολυμπιακού ήταν καθοριστικός με δύο ασίστ σε Ρενό Εμόν και Κολίν Φε, ενώ την έτερη ασίστ, για το γκολ του Μουσά Τζενεπό, σημείωσε ένας έτερος μεσοεπιθετικός που έπαιξε στην Ελλάδα, ο Πολ Ζοζέ Εμποκού. Ο Γιώργος Κουτρουμπής έμεινε στον πάγκο των φιλοξενουμένων, με τον Ρικάρντο Σα Πίντο να προτιμά τον Κώστα Λαΐφη βασικό στα στόπερ.

Στην αναμέτρηση της Γκενκ με τη Γάνδη για την 4η θέση, νικήτρια αναδείχθηκε η δεύτερη, η οποία νίκησε με 2-1 μέσα στην έδρα της πρώτης και την άφησε πίσω με έξι βαθμούς. Οι Μπίρχερ Βέρστρατε και Σαμουέλ Καλού έβαλαν μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους και παρά την ασίστ του Νίκου Καρέλη στο 87' στον Λεάντρο Τροσάρ, το γκολ δεν ήταν αρκετό.

Η σύνθεση της Μπριζ...

Φέρμεερ, Μίτροβιτς, Μέχελε, Ντένσβιλ (73' Σολτς), Βλίτινκ, Φόρμερ, Νακαμπά, Λιμπόμπ, Κλάζι (62' Ρεφαέλοβ), Ντένις, Ντιαμπί (70' Γουέσλεϊ)

Η σύνθεση της Άντερλεχτ...

Σελς, Απιά, Ντέντονκερ, Σπάγιτς, Ομπράντοβιτς, Κουμς, Τρεμπέλ, Χέρκενς, Μοριόκα (83' Ζοζουέ Σα), Σαϊέφ, Τεοντόρτσικ (72' Γκανβουλά)

Η σύνθεση της Σταντάρ Λιέγης...

Οτσόα, Καβαντά, Λουγινταμά, Λαΐφης, Φε, Εντμίλσον, Τσίμιροτ (46' Καρσελά), Μάριν, Εμποκού (75' Άγκμπο), Εμόν, Τσοπ (59' Τζενεπό)

Τα αποτελέσματα της 30ής αγωνιστικής:

Κυριακή

Άντερλεχτ - Άντβερπ 2-1 (22' Τεοντόρτσικ, 77' πέν. Γκανβουλά / 43' Λιμπόμπ)

Γκενκ - Γάνδη 1-2 (87' Τροσάρ / 11' Βερστράτε, 77' Καλού)

Κόρτραϊκ - Σαρλερουά 2-0 (5' Σεβαλιέ, 40' Περμπέ)

Όιπεν - Μουσκρόν 4-0 (73', 80', 89' Τογιοκάβα, 76' Γκαρθία)

Οστάνδη - Σταντάρ Λιέγης 2-3 (27' Κανεζίν, 45' Ακπάλα / 50' Εμόν, 65' Τζενεπό, 72' Φε)

Μέχελεν - Βάασλαντ-Μπέβερεν 2-0 (49' Μέρα, 57' Μπαντέ)

Λόκερεν - Ζούλτε Βάρεχεμ 0-2 (31' Ντε Πάου, 89' Ολαγίνκα)

6. Σταντάρ Λιέγης 22

*στα play-offs τίτλου: οι 2 πρώτοι πάνε Champions League (ο 2ος προκριματικά), ο 3ος πάει Europa League και ο 4ος θα παίξει "τελικό" για μία θέση στο Europa League με τον νικητή των play-offs των θέσεων 7-15