ΒΕΛΓΙΟ

"Καθάρισε" τη Λόκερεν η Γάνδη, βασικός ο Γκαλίτσιος

Γάνδη

Η Γάνδη νίκησε 3-1 τη Λόκερεν σε αγώνα για την 28η αγωνιστική της πρώτης κατηγορίας του βελγικού πρωταθλήματος. Έπαιξε και στα 90 λεπτά για τους ηττημένους ο Γιώργος Γκαλίτσιος. (VIDEO).

Νικήτρια στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 28ης αγωνιστικής της Pro League η Γάνδη. Επικράτησε με 3-1 της Λόκερεν του Γιώργου Γκαλίτσιου, ο οποίος αγωνίστηκε σε όλο το ματς.

Το 1-0 έκανε με εντυπωσιακό γυριστό σουτ ο Ρενάτο Νέτο, μόλις στο 10λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ντεγιάχερε στο 38' έγραψε το 2-0 με εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ξαναμπήκαν στο ματς με τέρμα του Χαρμπαουί στο 42'.

Και ενώ ήταν όλα ανοιχτά έως το 90', η Γάνδη με το 12ο τέρμα του Ντεπουάτρ στο πρωτάθλημα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1, εξανεμίζοντας κάθε ελπίδα της Λόκερεν να αποσπάσει έστω τον βαθμό.

Οι ηττημένοι, μάλιστα, ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες, αφού αποβλήθηκε στο 84' ο Ισλανδός Ίνγκασον. Η Γάνδη έπιασε στην πρώτη θέση την Μπριζ, η οποία βέβαια την Κυριακή αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη Γκενκ.

Η ενδεκάδα της Γάνδης: Σελς, Νίλσεν, Γκέρσον, Ραφίνια, Φόκετ, Ρενάτο Νέτο, Κουμς, Ντεγιάχερε (65'), Ματόν (80' Μπουσουφά), Ντεπουάτρ, Μιλίτσεβιτς

Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής

Παρασκευή

Γάνδη - Λόκερεν 3-1 (10' Ρενάτο Νέτο, 38' Ντεγιάχερε, 90' Ντεπουάτρ - 42' Χαρμπαουί)

*στην ισοβαθμία πρώτο κριτήριο είναι οι νίκες και μετά η διαφορά τερμάτων

**οι 6 πρώτοι στα play-offs τίτλου (άλλες 10 αγωνιστικές), ξεκινώντας με τους μισούς βαθμούς

***όσοι τερματίσουν στις θέσεις 7 μέχρι 14 παίζουν play-offs για μία θέση στο Europa League (σε δύο ομίλους, οι νικητές παίζουν τελικό, ο νικητής του τελικού παίζει με αυτόν που θα τερματίσει 4ος στα play-offs τίτλου)

****υποβιβάζεται ο τελευταίος

*στο Champions League οι 2 πρώτοι (προκριματικά ο 2ος) των play-offs τίτλου

**στο Europa League ο 3ος, ένας από Coupe de Belgique και την τελευταία θέση την παίρνει ο νικητής του τελικού μεταξύ του 4ου των play-offs τίτλου και του νικητή των play-offs 7ης-14ης θέσης

***στην ισοβαθμία στα play-offs τίτλου πρώτο κριτήριο είναι οι βαθμοί στην κανονική διάρκεια, μετά οι νίκες και μετά η διαφορά τερμάτων