ΒΕΛΓΙΟ

Γκέλα για Γάνδη με Λόιβεν

Τρεις ημέρες πριν ταξιδέψει στη Γερμανία για τη ρεβάνς των "16" του Champions League με τη Βόλφσμπουργκ, η Γάνδη παραχώρησε εντός έδρας ισοπαλία (1-1) στη Λόιβεν. Στον πάγκο της δεύτερης, ο Κώστας Ρουγκάλας. (VIDEOS)

Την ευκαιρία στη Μπριζ να απομακρυνθεί - εάν νικήσει τη Σιντ-Τρούιντεν το Σάββατο - και να μείνει μόνη πρώτη στην κορυφή έδωσε η Γάνδη. Κι αυτό γιατί είχε περισσότερο το μυαλό της στη Γερμανία και τη ρεβάνς των "16" του Champions League με τη Βόλφσμπουργκ (στο πρώτο ματς στο Βέλγιο, είχε χάσει 2-3).

Ο Τροσάρ στο 52ο λεπτό εκμεταλλεύτηκε την παιδαριώδη αμυντική συμπεριφορά της γηπεδούχου και με σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Σελς, ανοίγοντας το σκορ για τη Λόιβεν. Ο Μαρκ Μπουσουφά, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο, ισοφάρισε στο 69ο λεπτό.

Η Λόιβεν του Κώστα Ρουγκάλα, ο οποίος είδε την αναμέτρηση από τον πάγκο, έμεινε με αριθμητικό μειονέκτημα λόγω της αποβολής του Ρουντί Ριού στο 84ο λεπτό, αλλά η Γάνδη δεν εκμεταλλεύτηκε τον παίκτη παραπάνω και δεν απέφυγε την απώλεια βαθμών.

Η σύνθεση της Γάνδης: Σελς, Νίλσεν, Γκέρσον, Ασάρε, Φόκετ, Νέτο (57' Μπουσουφά), Κουμς, Ματόν (78' Σίμον), Ντεγιάχερε, Ντιεντιού (46' Καλιφά Κουλιμπαλί), Μιλίτσεβιτς

Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

Παρασκευή

Γάνδη - Λόιβεν 1-1 (68' Μπουσουφά / 52' Τροσάρ)

*στην ισοβαθμία πρώτο κριτήριο είναι οι νίκες και μετά η διαφορά τερμάτων

**οι 6 πρώτοι στα play-offs τίτλου (άλλες 10 αγωνιστικές), ξεκινώντας με τους μισούς βαθμούς

***όσοι τερματίσουν στις θέσεις 7 μέχρι 14 παίζουν play-offs για μία θέση στο Europa League (σε δύο ομίλους, οι νικητές παίζουν τελικό, ο νικητής του τελικού παίζει με αυτόν που θα τερματίσει 4ος στα play-offs τίτλου)

****υποβιβάζεται ο τελευταίος

*στο Champions League οι 2 πρώτοι (προκριματικά ο 2ος) των play-offs τίτλου

**στο Europa League ο 3ος, ένας από Coupe de Belgique και την τελευταία θέση την παίρνει ο νικητής του τελικού μεταξύ του 4ου των play-offs τίτλου και του νικητή των play-offs 7ης-14ης θέσης

***στην ισοβαθμία στα play-offs τίτλου πρώτο κριτήριο είναι οι βαθμοί στην κανονική διάρκεια, μετά οι νίκες και μετά η διαφορά τερμάτων