ΒΕΛΓΙΟ

Για πρώτη φορά δύο γκολ ο Παπάζογλου

Ο Θανάσης Παπάζογλου έβαλε για πρώτη φορά δύο γκολ σε ένα ματς με την φανέλα της Κόρτραϊκ, ο Μανιάτης νίκησε τον Νίνη (γκολ και ασίστ ο Ντοσεβί), ενώ τέθηκαν αντιμέτωποι οι Γκαλίτσιος και Καρέλης (videos)

Επέστρεψε δυναμικά στα γκολ ο Θανάσης Παπάζογλου, καθώς είχε να σκοράρει από τον περασμένο Νοέμβριο και το έκανε δύο φορές στη νίκη της Κόρτραϊκ με 3-0 επί της Σιντ Τρούιντεν.

Ο 27άχρονος Έλληνας επιθετικός έφτασε τα 7 γκολ στο πρωτάθλημα, ενώ είναι η πρώτη φορά που πετυχαίνει δύο γκολ σε ένα ματς.

Στην Λιέγη, η Σταντάρ νίκησε με 3-0 την Σαρλερουά, με τον Μανιάτη να μπαίνει στο 69' και τον Ντοσεβί να έχει γκολ και ασίστ (!), ενώ για τους φιλοξενούμενους έπαιξε 60 λεπτά ο Νίνης και στον πάγκο έμεινε ο Μαρίνος.

Ισόπαλες χωρίς σκορ αναδείχθηκαν Λόκερεν και Γκενκ, με τους Γκαλίτσιο και Καρέλη να είναι στην 11άδα για γηπεδούχους και φιλοξενούμενους, αντίστοιχα, αλλά κανείς τους δεν έπαιξε 90 λεπτά.

YORICK JANSENS

Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Μπριζ - Βέστερλο 6-0 (15 Ισκιέρδο, 25' και71' Βανάκεν, 36' Ντιαμπί, 82' Φερέιρα ντα Σίλβα, 85' αυτ. Σχούρμανς)

Σάββατο

Σταντάρ Λιέγης - Σαρλερουά 3-0 (15' Σάντινι, 48' Τρεμπέλ, 68' Ντοσεβί)

Μουσκρόν - Λόιβεν 3-1 (81' Κουλιμπαλί, 88' και 90' Μπαντρί / 13' Τροσάρ)

Κόρτραϊκ - Σιντ Τρούιντεν 3-0 (17' και 51' Παπάζογλου, 44' πέν. Μάρουσιτς)

*στην ισοβαθμία πρώτο κριτήριο είναι οι νίκες και μετά η διαφορά τερμάτων

**οι 6 πρώτοι στα play-offs τίτλου (άλλες 10 αγωνιστικές), ξεκινώντας με τους μισούς βαθμούς

***όσοι τερματίσουν στις θέσεις 7 μέχρι 14 παίζουν play-offs για μία θέση στο Europa League (σε δύο ομίλους, οι νικητές παίζουν τελικό, ο νικητής του τελικού παίζει με αυτόν που θα τερματίσει 4ος στα play-offs τίτλου)

****υποβιβάζεται ο τελευταίος

*στο Champions League οι 2 πρώτοι (προκριματικά ο 2ος) των play-offs τίτλου

**στο Europa League ο 3ος, ένας από Coupe de Belgique και την τελευταία θέση την παίρνει ο νικητής του τελικού μεταξύ του 4ου των play-offs τίτλου και του νικητή των play-offs 7ης-14ης θέσης

***στην ισοβαθμία στα play-offs τίτλου πρώτο κριτήριο είναι οι βαθμοί στην κανονική διάρκεια, μετά οι νίκες και μετά η διαφορά τερμάτων