ΒΕΛΓΙΟ

Ασταμάτητοι Άντερλεχτ και Σάντινι

AP PHOTO/CHRISTOPHE ENA

Η Άντερλεχτ έκανε το τρία στα τρία στις νίκες της στο πρωτάθλημα μετά από το 2-1 επί της Σαρλερουά και ο Ίβαν Σάντινι έφτασε τα επτά τέρματα ήδη.

Με τον Ίβαν Σάντινι σε τρομερή φόρμα, η Άντερλεχτ έκανε το τρία στα τρία στην Pro League και προηγείται στον πίνακα της βαθμολογίας μαζί με την πρωταθλήτρια Μπριζ. Το 2-1 στο Σαρλερουά ήρθε με πρωταγωνιστή τον αρχισκόρερ της ομάδας σε αυτήν την εκκίνηση της σεζόν, τον νεοαποκτηθέντα Ίβαν Σάντινι.

Παρότι η ομάδα του Στέργου Μαρίνου (αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι) προηγήθηκε στο 41' με τον Καβέχ Ρεζαεΐ, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με πέναλτι του Λαντρί Ντιματά στις καθυστερήσεις του 1ου ημιχρόνου. Στο 64' ανέλαβε δράση ο Κροάτης επιθετικός, ο οποίος σημείωσε το νικητήριο γκολ και το προσέθεσε στα δύο χατ τρικ που πέτυχε στις πρώτες δύο αγωνιστικές.

Η σύνθεση της Άντερλεχτ (3-4-3): Ντιντιλόν, Απιά, Βράνιες, Μπορνόβ, Σάλεμακερς, Τρεμπέλ, Μακαρένκο, Κομπό (83' Αμουζού), Χέρκενς (73' Μουσονά), Ντιματάρ, Σάντινι

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

Παρασκευή 10 Αυγούστου 2018

Μπριζ - Κόρτραϊκ 3-0 (3', 8' Ντανγιούμα, 57' Σράιβερς)

Σάββατο 11 Αυγούστου 2018

Σταντάρ Λιέγης - Σερκλ Μπριζ 0-0

Ζούλτε Βάρεχεμ - Όιπεν 4-0 (35', 38' Μπιφέλ, 56' Φάικ, 90+2' Μαρκ)

Σιντ Τρούιντεν - Λόκερεν 1-1 (84' Μπουγιά Τουρέ / 78' Χούπερς)

Μουσκρόν - Άντβερπ 0-1 (81' Οβούζου)

Κυριακή 12 Αυγούστου 2018

Οστάνδη - Γκενκ 0-2 (79' πέν. Τροσάρ, 84' Μαλινόβσκι)

Σαρλερουά - Άντερλεχτ 1-2 (41' Ρεζαεΐ / 45+3' πέν. Ντιματά, 64' Σάντινι)

Γάνδη - Βάασλαντ Μπέβερεν 4-1 (37' Γιαρεμτσούκ, 77' πέν. Βερστράτε, 83', 90' Ντέιβιντ / 82' Βούκοτιτς)