APERTURA

Ρίβερ Πλέιτ - Μπόκα Τζούνιορς 1-1

Ρίβερ Πλέιτ και Μπόκα Τζούνιορς αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 στο "Μονουμεντάλ", με τους φιλοξενούμενους να έχουν δικαιολογημένα παράπονα για την διαιτησία (videos)

Superclásico με αγωνιστικό χώρο ακατάλληλο λόγω έντονης βροχόπτωσης, με τον διαιτητή να κάνει πολλά λάθη (εκτός από την επιλογή να γίνει το ματς) και τις Ρίβερ Πλέιτ και Μπόκα Τζούνιορς να αναδεικνύονται ισόπαλες με 1-1.

Η Μπόκα θα μπορούσε να έχει φύγει με το "διπλό" από το "Μονουμεντάλ", αλλά τελικά η ομάδα του Ροδόλφο Αρουαμπαρένα έφυγε με έναν βαθμό και με δικαιολογημένα παράπονα για την διαιτησία.

Η Ρίβερ έχασε πέναλτι, αλλά κατάφερε κόντρα σε αντίπαλο με παίκτη λιγότερο να ισοφαρίσει λίγο πριν το τέλος, έτσι με τον βαθμό αυτό είναι σίγουρο πως θα διατηρηθεί μόνη στην κορυφή.

Η εξέλιξη του ντέρμπι

Από εκτέλεση φάουλ του Φεντερίκο Καρίσο στο 22' ο Λισάντρο Μαγκαγιάν άνοιξε από κοντά με προβολή το σκορ για την Μπόκα Τζούνιορς, "παγώνοντας" το "Μονουμεντάλ".

Η μεγαλύτερη ευκαιρία που είχαν οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο ήταν το δοκάρι του Γκαμπριέλ Μερκάδο στο 32', μετά από κεφαλιά του σε εκτέλεση κόρνερ.

Η φάση του ματς ήταν το λάθος του διαιτητή που έδωσε πέναλτι και κόκκινη στην Φερνάντο Γκάγκο για χέρι, αλλά αυτός έχει διώξει την μπάλα με το κεφάλι και απλά εν συνεχεία χτύπησε στο πόδι του.

Ο Ουρουγουανός, Ροντρίγκο Μόρα, ανέλαβε την εκτέλεση στο 44', αλλά ήταν πολύ κακή, με την μπάλα να περνά ψηλά άουτ.

Σκληρό φάουλ του Γκαμπριέλ Μερκάδο στον Ινσούα και ο διαιτητής δίνει απλά κίτρινη, έτσι η Ρίβερ είναι τυχερή που δεν μένει από νωρίς στο 2ο ημίχρονο και αυτή με 10 παίκτες.

Ο Χερμάν Πεσέλα ήταν στο 76' η τελευταία αλλαγή του Μαρσέλο Γκαγιάρδο και τελικά αποδείχθηκε "χρυσή", καθώς έκανε το 1-1 δύο λεπτά αργότερα, παίρνοντας το... ριμπάουντ μετά από απόκρουση του Αγκουστίν Οριόν σε δική του κεφαλιά.

Στο 84' έμεινε με 10 παίκτες και η Ρίβερ Πλέιτ, καθώς πήρε κόκκινη για σκληρό μαρκάρισμα ο Ραμίρο Φούνες Μόρι και αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία.

ΡΙΒΕΡ: Μπαροβέρο, Μερκάδο, Μαϊδάνα, Ραμίρο Φούνες Μόρι, Βανχιόνι (46' Μπογέ), Πόνσιο, Κάρλος Σάντσες (76' Πεσέλα), Ρόχας, Πισκουλίτσι (76' Αουγκούστο Σολάρι), Μόρα, Τεόφιλο Γκουτιέρες.

ΜΠΟΚΑ: Οριόν, Μαρίν, Ετσεβερία, Μαγκαγιάν, Κολάσο (80' Κλαούντιο Πέρες), Έρμπες, Γκάγκο, Μέλι, Καρίσο (46' Εμανουέλ Ινσούα), Αντρές Τσάβες, Καλέρι (74' Φουενσαλίδα).

*κόκκινη 41' Γκάγκο και 84' Ρ. Φούνες Μόρι

**χαμένο πέναλτι 44' Μόρα

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Χιμνάσια Λα Πλάτα - Βέλες Σάρσφιλντ 2-0 (13' Πάμπλο Βεχέτι, 45' Ιγνάσιο Φερνάντες)

Σάββατο

Μπάνφιλντ - Μπελγκράνο 2-2 (21' πέν. Σαντιάγο Σαλσέδο, 53' Ένσο Τρινιδάδ / 47' Χόρχε Λουίς Βελάσκες, 80' Εμιλιάνο Ριγκόνι)

Σαν Λορένσο - Τίγκρε 0-2 (30' Λούκας Βίλτσες, 79' Σεμπαστιάν Ρινκόν)

Ντεφένσα ι Χουστίσια - Αρσενάλ Σαραντί 2-1 (51' πέν. Μπράιαν Φερνάντες, 58' Εμιλιάνο Τελετσέα / 47' Ραμίρο Καρέρα)

Κυριακή

Ολίμπο - Εστουδιάντες 1-2 (62' Νέστορ Μοϊράγκι / 20' Χόναταν Σούνκε, 56' αυτ. Νέστορ Μοϊράγκι)

Κίλμες - Νιούελς Ολντ Μπόις 1-1 (41' Γκονσάλο Κλουσενέρ / 33' Μάξι Ροντρίγκες)

Ρίβερ Πλέιτ - Μπόκα Τζούνιορς 1-1 (78' Χερμάν Πεσέλα / 22' Λισάντρο Μαγκαγιάν)

Ράσινγκ Κλουμπ - Ατλέτικο Ραφαέλα 0-2 (78' Σέρχιο Βίτορ, 88' Γκιγιέρμο Φερνάντες)