APERTURA

"Κόλαση" στην κορυφή με 7 ομάδες

Η Ιντεπεντιέντε νίκησε 4-1 την Λανούς, έτσι δεν της επέτρεψε να πιάσει την Ρίβερ Πλέιτ στην κορυφή. Τρεις αγωνιστικές απομένουν και 7 ομάδες διεκδικούν τον τίτλο! (videos)

Η Ριβέρ Πλέιτ παρά την τρίτη συνεχόμενη "γκέλα" της παρέμεινε μόνη στην κορυφή, καθώς τα ξημερώματα της Τρίτης η Λανούς ηττήθηκε με 1-4 στην έδρα της Ιντεπεντιέντε.

Με το δέκατο γκολ του Σίλβιο Ρομέρο η Λανούς προηγήθηκε μόλις στο 2ο λεπτό, αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη με την οποία θα έπιανε κορυφή.

Πριν το ημίχρονο η Ιντεπεντιέντε είχε κάνει την ανατροπή και έπειτα από δύο αποβολές παικτών των φιλοξενούμενων με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά διαμορφώθηκε το τελικό 4-1, έτσι έπιασε την Λανούς στην 3η θέση, τρεις βαθμούς μακριά από την πρώτη θέση.

Οι 7 που διεκδικούν τον τίτλο

Ρίβερ Πλέιτ 33, Ράσινγκ Κλουμπ 32, Ιντεπεντιέντε 30, Λανούς 30, Μπόκα Τζούνιορς 27, Εστουδιάντες 27 και Νιούελς Ολντ Μπόις 24, διεκδικούν τον τίτλο, με τρεις αγωνιστικές να απομένουν και την Νιούελς να έχει ματς λιγότερο, αυτό με την Ντεφένσα ι Χουστίσια το βράδυ της Πέμπτης και με νίκη πάει και αυτή στους 27 βαθμούς, έτσι μαθηματικά θα ελπίζει μαζί με Μπόκα και Εστουδιάντες για το θαύμα.

Το βράδυ της Κυριακής, ενδιάμεσα δηλαδή από τους δύο ημιτελικούς με την Μπόκα Τζούνιορς για το Copa Sudamericana, η Ρίβερ Πλέιτ παίζει στην έδρα της Ράσινγκ Κλουμπ στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής! Δείτε παρακάτω τα ματς που απομένουν για τους 7 "μονομάχους"!

Τα ματς που απομένουν

Ρίβερ Πλέιτ 33: Ράσινγκ (Ε), Μπάνφιλντ (Μ), Κίλμες (Ε)

Ράσινγκ Κλουμπ 32: Ρίβερ (Μ), Ροσάριο (Ε), Γοδόι (Μ)

Ιντεπεντιέντε 30: Μπόκα (Ε), Νιούελς (Μ), Μπελγκράνο (Ε)

Λανούς 30: Χιμνάσια (Μ), Μπόκα (Μ), Νιούελς (Ε)

Μπόκα Τζούνιορς 27: Ιντεπεντιέντε (Μ), Λανούς (Ε), Χιμνάσια (Μ)

Εστουδιάντες 27: Ντεφένσα (Μ), Σαν Λορένσο (Ε), Τίγκρε (Μ)

Νιούελς Ολντ Μπόις 24: Ντεφένσα (Ε), Αρσενάλ (Μ), Ιντεπεντιέντε (Ε), Λανούς (Μ)

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Ντεφένσα ι Χουστίσια - Ατλέτικο Ραφαέλα 2-1 (50' Σίρο Ριούς, 70' Μιγκέλ Μπερτότσι / 82' πέν. Γκιγιέρμο Φερνάντες)

Ροσάριο Σεντράλ - Βέλες Σάρσφιλντ 0-0

Σάββατο

Χιμνάσια Λα Πλάτα - Μπάνφιλντ 1-1 (55' Φακούντο Ορέχα / 56' Νικολάς Μπερτόλο)

Σαν Λορένσο - Μπελγκράνο 4-0 (11' πέν. Νέστορ Ορτιγόσα, 15' Χουάν Μερσιέρ, 42' Πάμπλο Μπαριέντος, 87' Εμανουέλ Μας)

Κίλμες - Ράσινγκ Κλουμπ 0-1 (87' Γκουστάβο Μπόου)

Κυριακή

Γοδόι Κρους - Εστουδιάντες 1-1 (9' Χοσέ Λουίς Φερνάντες / 83' Λεάντρο Ντεσάμπατο)

Τίγκρε - Νιούελς Ολντ Μπόις 1-2 (23' Χοακίν Αρσούρα / 16' Μάξι Ροντρίγκες, 36' Βίκτορ Λόπες)

Ρίβερ Πλέιτ - Ολίμπο 1-1 (24' Ραμίρο Φούνες Μόρι / 70' Βίκτορ Μπόρχα)

Αρσενάλ Σαραντί - Μπόκα Τζούνιορς 1-1 (51' Μπράιαν Αλεμάν / 54' Μαριάνο Ετσεβερία)

Δευτέρα

Ιντεπεντιέντε - Λανούς 4-1 (28' Σεμπαστιάν Πένκο, 35' Ντανιέλ Μοντενέγκρο, 89' Χουάν Λουσέρο, 92' Βίκτορ Κουέστα / 2' Σίλβιο Ρομέρο)