ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Ολυμπιακοί Αγώνες - Τρίαθλο: Η Μεγάλη Βρετανία νικήτρια στη μικτή σκυταλοδρομία

Οι αθλητές της Μεγάλης Βρετανίας πανηγυρίζουν για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου 2021 EUGENE HOSHIKO / AP PHOTO

Το πρώτο μετάλλιο στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων στη μικτή σκυταλοδρομία τριάθλου κατέκτησε η Μεγάλη Βρετανία.

Η Μεγάλη Βρετανία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στη μικτή σκυταλοδρομία του τριάθλου, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Η Τζέσικα Λίαρμανθ, ο Τζόναθαν Μπράουνλι, η Τζόρτζια Τέιλορ-Μπράουν και ο Αλεξ Γι τερμάτισαν σε 1 ώρα 23:41, αφήνοντας 14 δευτερόλεπτα πίσω τους τις ΗΠΑ, για τις οποίες αγωνίστηκαν η Κέιτι Ζαφέρες, ο Κέβιν ΜακΝτάουελ, η Τέιλορ Νιμπ και ο Μόργκαν Πίρσον. Την τρίτη θέση πήρε η Γαλλία με τη Λεονί Περιό, τον Ντοριάν Κονίνς, την Κασάντρ Μπογκράν και τον Βενσάν Λουί.

Σημειώνεται ότι το ομαδικό του τριάθλου συμπεριλήφθηκε για πρώτη φορά στο Ολυμπιακό πρόγραμμα.

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ - ΜΠΕ

* Το SPORT24 είναι στο επίκεντρο του παγκόσμιου αθλητισμού, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Συνεχής αθλητική ενημέρωση και ειδησεογραφία για το πρόγραμμα των ελληνικών συμμετοχών, τον πίνακα των μεταλλίων όλων των χωρών που συμμετέχουν και τις επιτυχίες των Ελλήνων Αθλητών στους Ολυμπιακούς Αγώνες!

Μη χάσετε καμία στιγμή από τη δράση των Ολυμπιακών Αγώνων ακολουθώντας το SPORT24 στο Google News!