Ζάλγκιρις - Μπάγερν 73-75: Ανατροπή και πρώτη νίκη για την ομάδα του Μονάχου

Ο Οθέλο Χάντερ της Μπάγερν
Ο Οθέλο Χάντερ της Μπάγερν UNICS.RU

Επιτέλους νίκη για την Μπάγερν Μονάχου, που έκανε σπουδαία εμφάνιση στο δεύτερο εικοσάλεπτο για να λυγίσει την Ζάλγκιρις με 75-73 στο Κάουνας.

Μεγάλη μάχη έγινε το βράδυ της Πέμπτης (21/10) στο Κάουνας, ανάμεσα στη Ζάλγκιρις και τη Μπάγερν, με τους Βαυαρούς να κάνουν μεγάλη ανατροπή στο β' μέρος και να παίρνουν τη νίκη με 75-73, την πρώτη τους στη φετινή EuroLeague.

Βλάντιμιρ Λούτσιτς με 17 πόντους (8/9 βολές), ΝτεΣόν Τόμας με 15 πόντους και πολύ κρίσιμα καλάθια στα τελευταία λεπτά και Ντάρουν Χίλιαρντ με 14 πόντους ήταν οι κορυφαίοι για την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι, που ανέβηκε στο 1-4. Το κατάφερε γιατί έκανε μόλις τέσσερα λάθη, καλύπτοντας έτσι την μεγάλη διαφορά στο ριμπάουντ (44-31).

Με 9/29 τρίποντα έκλεισε τον αγώνα η Ζάλγκιρις, που είχε όμως 44.8% στο δίποντο, επτά άστοχες βολές και 13 λάθη για 14 ασίστ. Λούκας Λεκαβίτσιους με 17 πόντους και Τζος Νίμπο με double-double (12 πόντοι, 13 ριμπάουντ) ήταν οι κορυφαίοι για την ομάδα του Κάουνας.

Με τους Γκιφάι - Νίμπο να κάνουν θραύση στα πρώτα λεπτά (5 και 6 πόντοι αντίστοιχα), οι Λιθουανοί πήραν ένα προβάδισμα (18-11 στο 8') και με καταπληκτική άμυνα έπνιξαν τους Βαυαρούς μέχρι το 24-13 της πρώτης περιόδου, στην οποία οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/14 σουτ και τρεις ασίστ για τρία λάθη. Το +14 (33-19) στο 16' ήταν αποτέλεσμα της κυριαρχίας της Ζάλγκιρις στο ριμπάουντ (22-10), με τον Τρινκιέρι να βλέπει ένα αποκαρδιωτικό 1/10 τρίποντα στο ημίχρονο και ελάχιστη δημιουργία.

Η εικόνα των δύο ομάδων ήταν εντελώς διαφορετική στην τρίτη περίοδο, καθώς η Μπάγερν των 27 πόντων στο πρώτο εικοσάλεπτο έβαλε 25 σε δέκα λεπτά, για να μειώσει στους τρεις και να δώσει άγριο χαρακτήρα στο ματς. Το προβάδισμα άλλαζε στο ξεκίνημα της τέταρτης, ο Λούτσιτς κέρδισε τρεις βολές στα 2:25 για να γράψει το 68-70, ο Τόμας έβαλε δύσκολο καλάθι για το 70-72 στα 53" και ακόμη ένα για το 71-74, πριν ο Οθέλο Χάντερ αστοχήσει σε δύο βολές για να κλειδώσει το ματς και κρατήσει τους Λιθουανούς ζωντανούς.

Ο Λεκαβίτσιους είχε 2/2 βολές για το 73-74 στα 6.4", ο Λούτσιτς πήγε στη γραμμή στα 4.3" για να γράψει με 1/2 το 73-75, όμως αστόχησε στη δεύτερη με αποτέλεσμα η Ζάλγκιρις να μην προλάβει να εκτελέσει επίθεση υπό καλές προϋποθέσεις.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς, Λεζκάνο, Ραντόικοβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-13, 39-27, 55-52, 73-75

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Ζντοβτς): Μπλάζεβιτς 8 (3/5 δίποντα, 2/5 βολές, 8 ριμπάουντ), Λεκαβίτσιους 17 (3/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 8/10 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Νίμπο 12 (4/5 δίποντα, 4/4 βολές, 13 ριμπάουντ), Καλνιέτις 11 (3/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Γιανκούνας, Λουκοσιούνας, Μιλάκνις 3 (1/5 τρίποντα), Κάβανο 6 (2/9 σουτ), Γκιφάι 11 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ουλάνοβας 5

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ-Μπαμ (6 ριμπάουντ), Τόμας 15 (1), Γουόλτεν 11 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 ασίστ), Χάντερ 7 (3/5 δίποντα, 1/4 βολές), Γιάραμαζ 2, Λούτσιτς 17 (3/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 8/9 βολές), Ομπστ, Ρούμπιτ 8 (3/9 δίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σίσκο 1, Χίλιαρντ 14 (3)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις: 13/29 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 20/27 βολές, 44 ριμπάουντ (28 αμυντικά - 16 επιθετικά), 14 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν: 21/42 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 15/24 βολές, 31 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 11 επιθετικά), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 4 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 6η αγωνιστική η Ζάλγκιρις θα παίξει με τη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ (26/10 στις 21:05), ενώ η Μπάγερν θα υποδεχθεί την Αρμάνι Μιλάνο (26/10 στις 21:45).