ΓΑΛΛΙΑ

Βιλερμπάν - Μονακό 92-68: Ο Πάρκερ κέρδισε το ντέρμπι και τον Μίτροβιτς

EUROKINISSI

Η Βιλερμπάν είχε ένα εύκολο απόγευμα, καθώς διέλυσε την πρωταθλήτρια Ευρώπης και πρωτοπόρο στο γαλλικό πρωτάθλημα, Μονακό με 92-68, για τον εξ αναβολής αγώνα της 8ης αγωνιστικής της LNB. Τρομερός ο Φαλ που αγωνίστηκε 25 λεπτά και πέτυχε double-double με 27 πόντους και 10 ριμπάουντ. Στους 25 πόντους σταμάτησε ο Τομά Ερτέλ.

Η πρωτοπόρος του γαλλικού πρωταθλήματος και πρωταθλήτρια του EuroCup Μονακό (17-4), ηττήθηκε από την καταιγιστική Βιλερμπάν (16-7) με 92-68 σε εξ αναβολής ματς της 8ης αγωνιστικής της LNB, φτάνοντας έτσι τις έξι σερί νίκες στο πρωτάθλημα. Αντίθετα, οι Μονεγάσκοι γνώρισαν την δεύτερη συνεχόμενη ήττα, πέφτοντας στο 17-4.

Το 27-15 επιμέρους σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, ήταν και αυτό που ουσιαστικά έκρινε τον νικητή του αγώνα, αφού μέχρι το πρώτο μέρος, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, η διαφορά συνέχιζε να ανεβαίνει για τους γηπεδούχους, με τον Γιαμπουσελέ να πραγματοποιεί καλή εμφάνιση στο δεύτερο μέρος, σκοράροντας 17 πόντους, από 3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/6 βολές, έχοντας και 5 ριμπάουντ.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Φαλ με 27 πόντους, από 12/13 δίποντα και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Τομά Ερτέλ πέτυχε 25 πόντους από 6/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4/4 βολές, με 8 ασίστ. Όσο για τους ηττημένους, ο Γκρέι σκόραρε 18 πόντους, ενώ στους 14 σταμάτησε ο Λεσόρ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 37-35, 64-50, 92-68

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Γιαμπουσελέ 17 (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Λακόμπ 3, Στραζέλ 2, Μπάκο 4, Χουίνσου, Λάιτι 9, Καουντί 3, Χέις, Ερτέλ 25 (8 ασίστ, 6/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4/4 βολές), Ντιό, Νουά 2, Φαλ 27 (12/13 δίποντα, 3/5 βολές, 10 ριμπάουντ)

ΜΟΝΑΚΟ (Μίτροβιτς): Ο'Μπράιαν 3, Φραζιέ 8, Ίνγκλις 6, Ντεμαχίς 2, Τσούπας, Εντογέ , Λεσόρ 14 (4/10 δίποντα, 6/8 βολές), Μποστ 5, Γκρέι 18 (5/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Νάιτ 6, Φαγιέ 2

Photo Credits: Eurokinissi