Βαλένθια - Ζάλγκιρις 78-79: Άλμα οκτάδας στο μηδέν από τους Λιθουανούς

Ο Τόμας Γουόκαπ διεισδύει στο καλάθι της Χίμκι
BC ZALGIRIS KAUNAS / TWITTER

Αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση μιας θέσης στην πρώτη οκτάδα της EuroLeague έκανε η Ζάλγκιρις, που νίκησε εκτός έδρας τη Βαλένθια (79-78) για να ανέβει στο 13-9 μετά από την 22η αγωνιστική της κανονικής περιόδου (VIDEO).

Τεράστιο βήμα οκτάδας έκανε το βράδυ της Τετάρτης (27/1) η Ζάλγκιρις, καθώς επικράτησε εκτός έδρας της Βαλένθια (79-78) για την 22η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της EuroLeague με αποτέλεσμα να ανέβει στο 13-9.

Οι Λιθουανοί είχαν εντυπωσιακά διαστήματα στη Φοντέτα, είχαν υπεριπλάσιες ασίστ από λάθη και με καλάθι του Μάριους Γκριγκόνις στο απόλυτο μηδέν έριξαν τους Ισπανούς στο 11-11, ρεκόρ ίδιο με εκείνο του Ολυμπιακού.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Δύο πρόσωπα είχαν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα. Η Βαλένθια μπήκε δυναμικά στο ματς για το 10-2 στο τρίτο λεπτό, δέχθηκε ένα επί μέρους 6-15 από τους Λιθουανούς που γύρισαν τούμπα το ματς (16-17 στο 8') και τελικά το δεκάλεπτο έκλεισε στην απόλυτη ισορροπία (20-20) με τους γηπεδούχους να έχουν 7/9 δίποντα και τους φιλοξενούμενους 4/6 τρίποντα.

Η Ζάλγκιρις ήταν πολύ καλύτερη επιθετικά στη δεύτερη περίοδο, κυκλοφόρησε σωστά τη μπάλα, έβαλε τα ελεύθερα σουτ, πήρε το προβάδισμα και εκμεταλλεύθηκε το μομέντουμ, με αποτέλεσμα το 38-47 του ημιχρόνου στο οποίο είχε 7/10 τρίποντα και 15 ασίστ για τρία λάθη!

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε ιδιαίτερα, στο φινάλε η Βαλένθια έγινε πιο απειλητική, πλησίασε στο καλάθι (64-66), εκεί όμως ο Γουόκαπ σκόραρε για το 64-68 και ο Χέιζ έκλεψε τη μπάλα για να γράψει ο Γιοκουμπάιτις το 64-70. Στο 38' ο Λοβέρν σκόραρε για το 67-72 και στα 88" ο Ρούμπιτ έβαλε ένα δύσκολο σουτ για το 67-74, με τους γηπεδούχους να πιέζουν στο τέλος και να κάνουν το ακατόρθωτο.

Ο Κάλινιτς είχε 2/3 βολές στα 7.1", η ομάδα του πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και ο Βαν Ρόσομ έβαλε το τρίποντο για το 78-77 στα 3.3", όμως η Ζάλγκιρις είχε ακόμα μία ευκαιρία. Η μπάλα πήγε στον Γκριγκόνις, εκείνος έσπασε την παγίδα της Βαλένθια και με ένα χορευτικό σκόραρε για το 78-79 στο απόλυτο μηδέν ενός πραγματικά χορταστικού αγώνα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρότσα, Πέτεκ, Γκόντας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-20, 38-47, 55-60, 78-79

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Μαρίνκοβιτς 5 (1), Πρέπελιτς 18 (4/6 τρίποντα, 6/8 βολές), Λαμπεϊρί 17 (4/4 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Βαν Ρόσομ 9 (3), Τόμπι 6 (3/4 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κάλινιτς 4 (1/6 δίποντα, 2/3 βολές), Ντούμπλιεβιτς 4 (2/7 σουτ), Σαν Εμετέριο 2, Γουίλιαμς, Χέρμανσον 13 (5/5 δίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Σίλερ): Γουόκαπ 8 (2/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Λεκαβίτσιους, Χέιζ 6 (2/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Γιανκούνας 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μιλάκνις 3 (1), Γκέμπεν 2, Ρούμπιτ 17 (4/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Γιοκουμπάιτις 10 (5/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γκριγκόνις 12 (2/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/7 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λοβέρν 13 (5/13 δίποντα, 3/6 βολές, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Βαλένθια: 17/31 δίποντα, 10/29 τρίποντα, 14/19 βολές, 33 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 10 επιθετικά), 19 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις: 21/42 δίποντα, 9/17 τρίποντα, 10/15 βολές, 33 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 8 επιθετικά), 23 ασίστ, 4 κλεψίματα, 10 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 23η αγωνιστική η Βαλένθια θα παίξει στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό (29/1 στις 21:00), ενώ η Ζάλγκιρις θα πάει στη Βιτόρια για να αντιμετωπίσει τη Μπασκόνια (29/1 στις 22:00).