NBA

Χάρντεν από άλλο πλανήτη, εκτέλεσε με 61 πόντους τους Νικς!

AP Photo/Frank Franklin II AP PHOTO/FRANK FRANKLIN II

Με τον Τζέιμς Χάρντεν να τα... διαλύει όλα και να σταματάει στους 61 πόντους, οι Ρόκετς επιβλήθηκαν με 114-110 των Νικς στη Νέα Υόρκη!

Ο Τζέιμς Χάρντεν κυνηγούσε καιρό την πρώτη του φετινή 60αρα. Τελικά, έμελλε να την σημειώσει στο θρυλικό "Μάντισον Σκουέρ Γκάρντεν" των Νικς, οδηγώντας τους Ρόκετς στη νίκη με 114-110!

Ο "Μούσιας" ήταν σε ακόμα ένα παιχνίδι απολαυστικός. Πήρε την κατάσταση πάνω του, εκτέλεσε με κάθε τρόπο και φρόντισε ώστε η ομάδα του να πάρει ακόμα μία νίκη στην προσπάθειά της να αναρριχηθεί όσο ψηλότερα γίνεται στην κατάταξη της Δύσης.

Ο Χάρντεν ολοκλήρωσε τον αγώνα με 61 πόντους (ρεκόρ καριέρας) με 12/18 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 22/25 βολές, 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 5 κλεψίματα, σε ένα ακόμα μοναδικό σόου!

Για τους Νικς, ο Αλόνζο Τρίερ είχε 31 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Τιμ Χάρνταγουεϊ 21 πόντους και ο Εμάνουελ Μούντιε 14 πόντους.

ENA ΤΡΟΜΕΡΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ο Χάρντεν ξεκίνησε τον αγώνα σκοράροντας σταθερά περισσότερους πόντους από τους... Νικς και όταν βγήκε για ανάσες είχε 19 πόντους έναντι... 18 των Νικς, με τους Ρόκετς να προηγούνται με 23-18. Η έξοδός του ωστόσο θα άλλαζε τα δεδομένα, με τους Νικς να παίρνουν το πάνω χέρι και να κλείνουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 31-28. Στην δεύτερη περίοδο, μάλιστα εκτόξευσαν κάποια στιγμή την διαφορά στους 13 πόντους (57-44), πριν το πάρει προσωπικά ο Χάρντεν και με προσωπικές ενέργειες μειώσει σε 58-63, φτάνοντας τους 36 πόντους στο πρώτο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο ήρθε το ξέσπασμα των Ρόκετς, οι οποίοι χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 30-15 ξέφυγαν με 88-78. Στην τέταρτη περίοδο όμως οι Νικς ισορρόπησαν το παιχνίδι και το έφεραν στα ίσα (107-107) για να φτάσουμε στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα, με τον Τρίερ να κάνει το σκορ 110-109 με 20 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε, για να ακολουθήσει ένα τεράστιο τρίποντο του Γκόρντον για το 112-110 για τους Ρόκετς, πριν κλειδώσει τη νίκη τους ο Χάρντεν με κλέψιμο και κάρφωμα στην τελευταία φάση του αγώνα.

ΝΙΟΥ ΓΙΟΡΚ ΝΙΚΣ: Βονλέ 10 (10 ριμπάουντ), Τόμας 2, Νοξ 12 (8 ριμπάουντ), Μούντιε 14, Χάρνταγουεϊ 21, Ρόμπινσον 12 (4 κοψίματα), Εντιλικίνα (6 ασίστ), Τρίερ 31 (10 ριμπάουντ), Ντότσον 8

ΧΙΟΥΣΤΟΝ ΡΟΚΕΤΣ: Φαρίντ 11 (8 ριμπάουντ, 3 κοψίματα), Τάκερ 3 (9 ριμπάουντ), Χάρντεν 61 (12/18 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 22/25 βολές, 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα), Ρίβερς 4, Γκόρντον 20, Κλαρκ, Ένις 8, Γκριν 7