NBA

Θρίαμβος Σπερς επί των Θάντερ, στον αγώνα της χρονιάς!

San Antonio Spurs forward LaMarcus Aldridge (12) in the first half of an NBA basketball gsm Friday, Dec. 28, 2018, in Denver. (AP Photo/David Zalubowski)
AP Photo/David Zalubowski AP PHOTO/DAVID ZALUBOWSKI

Απίστευτο παιχνίδι έγινε στο Σαν Αντόνιο, με τους να επικρατούν έπειτα από 2 παρατάσεις με 154-147 των Θάντερ! Στους 56 πόντους σταμάτησε ο Όλντριτζ, στις 24 ασίστ ο Γουέστμπρουκ!

Οι Σπερς και οι Θάντερ χάρισαν στον κόσμο τον αγώνα της σεζόν μέχρι στιγμής! Σε ένα παιχνίδι που έμοιαζε με... μαραθώνιο, οι Σπερς κατάφεραν έπειτα από 2 παρατάσεις να επιβληθούν με 154-147 των Θάντερ, στον πιο συγκλονιστικό σε εξέλιξη αγώνα της χρονιάς!

Σε μία επίδειξη θέλησης, οι δύο ομάδες απλώς αρνούνταν να χάσουν! Οι εναλλαγές στο σκορ ήταν ο κανόνας, τα μεγάλα σουτ το ίδιο, όπως και οι... παραβλέψεις των διαιτητών, που ανά διαστήματα τα έκαναν... μαντάρα. Στο τέλος κάποιος έπρεπε να αναδειχθεί νικητής. Και αυτός ήταν οι Σπερς, οι οποίοι πήραν μία σπουδαία νίκη, σε ένα παιχνίδι που θα μνημονεύεται για καιρό!

Το άστρο του ΛαΜάρκους Όλντριτζ έλαμψε περισσότερο από κάθε άλλου σε αυτό το παιχνίδι, με τον All Star φόργουορντ να τελειώνει το παιχνίδι με 56 πόντους με 20/33 δίποντα και 16/16 βολές, σε μία απίστευτη εμφάνιση!

Από κοντά ακολούθησε τον Όλντιτζ ο Ντέρικ Γουάιτ με 23 πόντους, με τον Μάρκο Μπελινέλι να προσθέτει 19 πόντους και τον ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν 16 πόντους και 11 ασίστ, αλλά με 7/22 σουτ.

Για τους Θάντερ, ο Πολ Τζορτζ είχε 30 πόντους και ο Τζεράμι Γκραντ 25 πόντους (ρεκόρ καριέρας) και 12 ριμπάουντ, ενώ ο Ράσελ Γουέστμπρουκ είχε 24 πόντους, 13 ριμπάουντ και 24 ασίστ (!) αλλά κανένα πόντο στις δύο παρατάσεις.

ΤΡΕΛΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Σπερς να παίρνουν από νωρίς το πάνω χέρι και να ξεφεύγουν με 33-23 στην πρώτη περίοδο και 55-40 στην δεύτερη, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 70-63. Το σενάριο μάλιστα δεν άλλαξε ούτε στην τρίτη περίοδο, με το Σαν Αντόνιο να έχει σταθερά το πάνω χέρι και να ξεφεύγει με 105-93, έχοντας ξεκινήσει το παιχνίδι με 14/14 τρίποντα! Οι Θάντερ όμως δεν σκόπευαν να τα παρατήσουν.

Οι δύο ομάδες έμελλε να μην λύσουν τις διαφορές τους στην πρώτη παράταση, που ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 141-141 χάρη σε κάρφωμα του Άνταμς. Στην δεύτερη παράταση το Σαν Αντόνιο ξέφυγε με 148-143 με 2.5 λεπτά να μένουν για το τέλος, με τους Θάντερ να μειώνουν αμέσως μετά σε 148-146, αλλά 2 βολές του Όλντριτζ και άλλες 2 από τον Γουάιτ έκαναν το σκορ 152-146, με τους Σπερς να "κλειδώνουν" τη νίκη, για να έρθει στο τέλος ο Όλντριτζ να διαμορφώσει το τελικό σκορ.

ΣΑΝ ΑΝΤΟΝΙ ΣΠΕΡΣ: Όλντριτζ 56 (20/33 δίποντα, 16/16 βολές, 9 ριμπάουντ), Γκασόολ, ΝτεΡόζαν 16 (7/22 δίποντα, 2/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Φορμπς 14, Γουάιτ 23 (8 ασίστ), Πετλ, Μπερτάνς 12, Κάνινγκχαμ, Μιλς 14, Μπελινέλι 19 (5/5 τρίποντα)

ΟΚΛΑΧΟΜΑ ΣΙΤΙ ΘΑΝΤΕΡ: Τζορτζ 30 (8 ριμπάουντ), Γκραντ 25 (12 ριμπάουντ, 3 κοψίματα), Άνταμς 19 (7 ριμπάουντ), Γουέστμπρουκ 24 (11/18 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/5 βολές, 13 ριμπάουντ, 24 ασίστ), Φέργκιουσον 21 (7/10 τρίποντα0, Πάτερσον 3, Ναντέρ 9, Σρόντερ 14, Ντιαλό 2