NBA

Ισοπεδωτική η Γιούτα, άστοχος ο Ντόρσεϊ

AP PHOTO/BRANDON DILL

Η Γιούτα διέλυσε τους Μπουλς 114-83 και οι Τίμπεργουλβς επικράτησαν στο Μέμφις με 112-99, όπου ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ήταν πάλι βασικός, αλλά και άστοχος (VIDEOS).

Μία... σφαλιάρα στην Ατλάντα ήταν αρκετή. Η Τζαζ ξύπνησε γρήγορα. Δύο ημέρες μετά την ήττα από τους Χοκς η ομάδα του Κουίν Σνάιντερ έβγαλε αντίδραση στο Σικάγο, όπου έκανε σμπαράλια τους Μπουλς με 114-83, σημειώνοντας την έκτη νίκη στους τελευταίους επτά αγώνες, καθώς και την δεύτερη μεγαλύτερη σε έκταση για την τρέχουσα σεζόν.

Η Γιούτα (43-30) επικράτησε τόσο εύκολα, που έκλεισε την πρώτη περίοδο με σκορ 18-33 και το πρώτο ημίχρονο με 36-70. Στο 19' είχε προηγηθεί ακόμα και με 24-60 χάρις σε ένα σερί 0-17. Ο περίπατος της ομάδας του έδωσε την ευκαιρία και στον Ναζ Μήτρου-Λονγκ να πάρει συμμετοχή. Ο ομογενής σούτινγκ γκαρντ κλήθηκε από την G-League (μιας και ολοκληρώθηκε η κανονική περίοδος) και έπαιξε 6 λεπτά, έχοντας 2 πόντους, 1/2 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 1 ασίστ.

Το Σικάγο (21-53), από την άλλη, ήταν αποκαρδιωτικό. Σούταρε με ποσοστό 35,9%, είχε 2/16 τρίποντα και πραγματοποίησε μία από τις χειρότερες φετινές εμφανίσεις του, κι ενώ προερχόταν από διαδοχικές νίκες. Οι απουσίες των Ζακ ΛαΒίν και Ότο Πόρτερ έπαιξαν βέβαια κάποιο ρόλο σε αυτό...

ΣΙΚΑΓΟ ΜΠΟΥΛΣ (Μπόιλεν): Μάρκανεν 18 (6/20 σουτ, 10 ριμπάουντ), Λόπεζ 10, Νταν 4, Χάριοσν 6 (9 ριμπάουντ), Μπλέικνι 10, Φελίσιο 10, Αρτσιντιάκονο 4, Σέλντεν 9, Λουαού-Καμπαρό 5, Σάμπσον 7.

ΓΙΟΥΤΑ ΤΖΑΖ (Σνάιντερ): Φέιβορς 13, Ινγκλς 13, Γκομπέρ 21 (9/11 δίποντα, 14 ριμπάουντ, 4 τάπες), Ρούμπιο 12, Μίτσελ 16 (8 ριμπάουντ), Κράουντερ 11, Νίανγκ 4, Σεφολόσα 2, Ο'Νιλ 3, Ούντο 2 (4 τάπες), Νέτο 10, Μήτρου-Λονγκ 2, Κόρβερ 5.

ΓΚΡΙΖΛΙΣ - ΤΙΜΠΕΡΓΟΥΛΒΣ: Πάλι βασικός ο Ντόρσεϊ

Παρά την επιστροφή του Μάικ Κόνλι ο Τάιλερ Ντόρσεϊ πήρε και δεύτερη ευκαιρία ως βασικός από τον Μπι Τζέι Μπίκερσταφ. Απλά, αυτή την φορά δεν την άρπαξε από τα μαλλιά, όπως την πρώτη. Δύο ημέρες μετά το ρεκόρ καριέρας του ο διεθνής γκαρντ έμεινε στους οκτώ πόντους με 3/13 σουτ (1/6 τρίποντα) και 1/1 βολή στην εντός έδρας ήττα των Γκρίζλις από τους Τίμπεργουλβς με 112-99.

Ο Ντόρσεϊ είχε ακόμα 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος στα 26 λεπτά που αγωνίστηκε, στη θέση "2" όμως αυτή τη φορά, δίπλα στον Κόνλι, που επέστρεψε ύστερα από απουσία ενός αγώνα έχοντας 23 πόντους. Ο Γιόνας Βαλαντσιούνας ήταν πάλι εξαιρετικός (20 πόντοι, 14 ριμπάουντ, 3 τάπες), ωστόσο οι Γκρίζλις (29-44) έμειναν από δυνάμεις στην τρίτη περίοδο, όταν η Μινεσότα (33-40) "έτρεξε" ένα επιμέρους 8-28 και ξέφυγε με 62-81 στο 35'. Δεν απειλήθηκε ξανά από εκεί και πέρα.

Ο Καρλ-Αντονι Τάουνς πέτυχε 33 πόντους, μάζεψε 23 ριμπάουντ και σε γενικές γραμμές δεν είχε αντίπαλο κάτω από τα δύο καλάθια. Κάπως έτσι οι Τίμπεργουλβς έσπασαν το μεγαλύτερο φετινό σερί ηττών (0-5), κερδίζοντας μάλιστα εκτός έδρας μόλις για δεύτερη φορά στα τελευταία 14 παιχνίδια!

ΜΕΜΦΙΣ ΓΚΡΙΖΛΙΣ (Μπίκερσταφ): Χόλιντεϊ 7, Καμπόκλο 3, Βαλαντσιούνας 20 (14 ριμπάουντ, 3 τάπες), Κόνλι 23 (7/17 σουτ), Ντόρσεϊ 8 (3/13 σουτ), Ραμπ 7, Πάρσονς 9, Γουάσμπερν 3, Νοά 5, Κάρτερ 2, Ράιτ 12 (6 ασίστ), Γουατανάμπε.

ΜΙΝΕΣΟΤΑ ΤΙΜΠΕΡΓΟΥΛΒΣ (Σόντερς): Σάριτς 11, Γουίγκινς 22 (9/15 σουτ), Τάουνς 33 (12/20 σουτ, 23 ριμπάουντ), Τζόουνς 12 (9 ασίστ), Οκόγκι 17, Τόλιβερ 6, Μπέιτς-Ντιόπ 8, Τζενγκ 3, Μπέιλες, Ρέινολντς.