NBA

Απίθανη ανατροπή η Σάρλοτ από το -18

AP PHOTO/JASON E. MICZEK

Οι Χόρνετς ανέτρεψαν διαφορά 18 πόντων στα τελευταία οκτώ λεπτά και νίκησαν τους Σέλτικς 124-117, συνεχίζοντας την καταδίωξη του Μαϊάμι, που έφυγε με το "διπλό" από την Ουάσινγκτον με 113-108 (VIDEOS).

Η Σάρλοτ έμοιαζε πεσμένη στο καναβάτσο στο Spectrum Center και το μόνο που είχε να κάνει η Βοστώνη ήταν να της δώσει το τελειωτικό χτύπημα. Κάτι όμως που τελικά δεν συνέβη ποτέ. Στο τέλος της βραδιάς οι Χόρνετς έκαναν την μεγαλύτερη φετινή ανατροπή τους, γύρισαν διαφορά 18 πόντων στα τελευταία οκτώ λεπτά και νίκησαν τους Σέλτικς 124-117, κλείνοντας το παιχνίδι με ένα απίστευτο επιμέρους 30-5!

Ο Κέμπα Γουόκερ σημείωσε 18 από τους 36 πόντους του στα τελευταία 8 λεπτά, στο σημείο δηλαδή που μετέτρεψε το 94-112 σε 124-117. Πολύ καλός ήταν επίσης ο Μάιλς Μπρίτζες, ο οποίος έκανε ατομικό ρεκόρ με τους 20 πόντους που πρόσθεσε, βοηθώντας την Σάρλοτ (33-39) να πετύχει την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της και να παραμείνει κοντά στο 8ο Μαϊάμι, στην κούρσα για την είσοδο στα playoffs.

Στην αντίπερα όχθη, ο Καϊρί Ίρβινγκ πέτυχε 16 από τους 31 πόντους του στην πρώτη περίοδο και ήταν ο πρώτος σκόρερ των Σέλτικς (43-30). Η ομάδα του Μπραντ Στίβενς γνώρισε πάντως στο τέλος την 3η συνεχόμενη ήττα της και δεν κατόρθωσε να πλησιάσει περισσότερο την Ιντιάνα στην κατάταξη της Ανατολής.

ΣΑΡΛΟΤ ΧΟΡΝΕΤΣ (Μπορέγκο): Γουίλιαμς 13, Μπρίτζες 20 (8/13 σουτ, 7 ριμπάουντ), Μπιγιόμπο 4, Γουόκερ 36 (11/25 σουτ, 11 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Μπέικον 11, Καμίσνκι 7, Ερνανγκόμεθ 8 (7 ριμπάουντ), Γκρέιαμ 4, Μονκ 13, Λαμπ 8 (8 ριμπάουντ).

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ (Στίβενς): Μόρις 15 (9 ριμπάουντ), Τέιταμ 12 (5/17 σουτ), Γουίλιαμς 2, Ιρβινγκ 31 (12/23 σουτ, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σμαρτ 6 (8 ασίστ), Ογελέγε 5, Γιαμπουσέλ, Τάις 5, Ροζίερ 12, Μπράουν 29 (10/13 σουτ).

ΓΟΥΪΖΑΡΝΤΣ - ΧΙΤ: Ακάθεκτοι Μαϊάμι και Γουέιντ

Η βραδιά ανήκε στον Ντουέιν Γουέιντ από την αρχή μέχρι το τέλος στην Ουάσινγκτον. Εκεί όπου το Μαϊάμι έκανε ένα μικρό, πλην κομβικής σημασίας σερί 7-0 στα τελευταία πέντε λεπτά, ξέφυγε με 99-109 στο 45' και εν τέλει κατέβαλε τους Γουίζαρντς με 113-108, παραμένοντας στην 8η θέση της ανατολικής περιφέρειας, ένα παιχνίδι πάνω από το 9ο Ορλάντο.

Ο Γουέιντ σημείωσε 11 από τους 20 πόντους του στο 4ο δωδεκάλεπτο και ήταν αυτός που άρχισε το σερί 7-0, το οποίο βοήθησε την Χιτ (36-37) να πετύχει την 4η νίκη στους τελευταίους πέντε αγώνες. Η Ουάσινγκτον (30-44), από την άλλη, παρότι ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 44-31 στο 16', εν τέλει δεν απέφυγε την 4η σερί ήττα και έπεσε 6,5 αγώνες πίσω από το Μαϊάμι με μόνο οκτώ να απομένουν.

ΟΥΑΣΙΝΓΚΤΟΝ ΓΟΥΪΖΑΡΝΤΣ (Μπρουκς): Πόρτις 14 (11 ριμπάουντ), Μπράουν 7, Μπράιαντ 17 (11 ριμπάουντ), Μπιλ 16, Σατοράνσκι 12 (8 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Πάρκερ 6, Γκριν 25 (9/12 σουτ), Ραντλ 6, ΜακΡέι 5.

ΜΑΪΑΜΙ ΧΙΤ (Σπόλστρα): Ολίνικ 14 (7 ριμπάουντ), Τζόουνς 2, Αντεμπάγιο 16 (11 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κοψίματα), Γουέιτερς 19, Ρίτσαρντσον 18, Τζόνσον 13, Γουάιτσαϊντ 2, Ντράγκιτς 9, Γουέιντ 20 (9/16 σουτ, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ).