NBA

Τζαζ - Πέλικανς 129-118: Ο σούπερ Μίτσελ έδωσε τη νίκη στους Τζαζ

Ο Ντόνοβαν Μίτσελ απέναντι στον Στίβεν Άνταμς των Πέλικανς
Ο Ντόνοβαν Μίτσελ απέναντι στον Στίβεν Άνταμς των Πέλικανς Ⓒ 2021 RICK BOWMER/ASSOCIATED PRESS

Οι Τζαζ πήραν μία σημαντική νίκη απέναντι στους Πέλικανς (129-118) και έφτασαν πλέον στις 11 νίκες, όντας μία θέση πιο πίσω από τους πρωτοπόρους Λέικερς.

Στο 11-4 σερί έφτασαν οι Τζαζ, μετά από τη νίκη επί των Πέισερς με 129-118, με τον Ντόνοβαν Μίτσελ να είναι εξωπραγματικός και να πραγματοποιεί μια "μαγική" εμφάνιση, έχοντας 36 πόντους, με 6/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ αλλά και ένα μπλοκ.

Παρότι οι Πέλικανς μπήκαν πολύ πιο δυνατά στο ματς, παίρνοντας μάλιστα μία διαφορά +12 πόντων στην πρώτη περίοδο (43-31), οι Τζαζ επέστρεψαν στο δεύτερο 12λεπτο με δικό τους 13-0 και μεγάλα σουτ των Κλάρκσον και Ολαντίπο, οι οποίοι ουσιαστικά έδωσαν το έναυσμα για την αντεπίθεση της ομάδας της Γιούτα.

Από εκεί και πέρα, με τον Ρούντι Γκομπέρ να δεσπόζει κάτω από τα καλάθια και τον Ντόνοβαν Μίτσελ να σκοράρει σχεδόν από παντού, οι Τζαζ ανέβασαν τη διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους δέκα πόντους, με αποτέλεσμα να πάρουν την 11η νίκη τους για φέτος στην κανονική διάρκεια του NBA και να βρίσκονται μαζί με τους Κλίπερς, πίσω από τους πρωτοπόρους Λέικερς.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-43, 70-69, 100-92, 129-118

ΤΖΑΖ: Μπογκντάνοβιτς 16, Ο'Νιλ 5 (6 ριμπάουντ), Μίτσελ 36 (6/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κόνλι 20 (6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ίνγκλις 8 (9 ασίστ), Φέιβορς 5, Κλάρκσον 19 (3/10 τρίποντα), Νιανγκ 8, Χάρισον, Όνι, Μόργκαν, Αζουμπουίκε

ΠΕΛΙΚΑΝΣ: Ίνγκραμ 23, Γουίλιαμσον 27 (9/14 σουτ), Άνταμς 8 (16 ριμπάουντ), Μπλέντσο 8 (6 ριμπάουντ), Μπολ 14 (5 ριμπάουντ), Χαρτ 7 (8ριμπάουντ), Αλεκάντερ - Γουόκερ 11, Ρέντικ 11, Χέιζ 3, Θόρνιουελ 3, Μέλι Λιούις Τζούνιορ, Ερναγκόμεζ 2