NBA

Τζαζ - Πέλικανς 118-102: Έκτη σερί νίκη για Τζαζ, συγκινητικός αλλά μόνος ο Γουίλιαμσον

Ο Μίτσελ μαζί με τον Γκομπέρ στην αναμέτρηση με τους Πέλικανς
Ο Μίτσελ μαζί με τον Γκομπέρ στην αναμέτρηση με τους Πέλικανς Ⓒ 2021 RICK BOWMER/ASSOCIATED PRESS

Οι Τζαζ πήραν ακόμη μία νίκη για φέτος -την έκτη στη σειρά- και έφτασαν στο 10-4 στην κανονική διάρκεια, επικρατώντας των Πέλικανς με 118-102, έχοντας σε πολύ καλό βράδυ τον Ντόνοβαν Μίτσελ, ο οποίος πέτυχε 28 πόντους, σε 33 αγωνιστικά λεπτά (VIDEO).

Οι Τζαζ πήραν την 10η νίκη τους για φέτος και την έκτη στη σειρά, με τους Πέλικανς να είναι το επόμενο θύμα τους. Ο Ντόνοβαν Μίτσελ ήταν εξαιρετικός, αφού ολοκλήρωσε το παιχνίδι έχοντας 28 πόντους με 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ αλλά και 4/7 τρίποντα, σε 33 αγωνιστικά λεπτά.

Η ομάδα της Νέας Ορλεάνης προσπάθησε να βρίσκεται κοντά στο σκορ, όμως αυτό δεν κράτησε για πολύ, αφού η διαφορά άρχισε να ξεφεύγει με το τέλος του πρώτου μέρους. Ο Ζάιον Γουίλιαμσον πάλευε μόνος του (πέτυχε 32 πόντους, με 5 ριμπάουντ και 14/19 σουτ) με τους γηπεδούχους να έχουν ένα αρκετά σημαντικό ποσοστό έξω απο τη γραμμή των 7,25μ. (44,7% έναντι 23,1%).

Το σημαντικό αυτό ποσοστό ήταν και αυτό που ουσιαστικά έκρινε πολλά μέσα στο παρκέ, με την ομάδα της Γιούτα να παίρνει στο τέλος μία εύκολη νίκη και να φτάνει τις έξι σερί. Για τους νικητές, ο Ντόνοβαν Μίτσελ είχε 28 πόντους με 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ αλλά και 4/7 τρίποντα, σε 33 αγωνιστικά λεπτά, ενώ άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Τζόρνταν Κλάρκσον, ο οποίος έβαλε 18 (4/9 τρίποντα), μαζεύοντας 6 ριμπάουντ και μοιράζοντας και 6 ασίστ. Όσον αφορά τους ηττημένους, ο Ζάιον Γουίλιαμσον ήταν συγκινητικός, αφού πάλευε μόνος του καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, έχοντας 32 πόντους, με 14/19 σουτ, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ είχε μόλις 2 λάθη σε 35:21 λεπτά που αγωνίστηκε.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-24, 55-49, 91-69, 118-102

ΤΖΑΖ: Μπογκντάνοβιτς 11 (7 ριμπάουντ), Ο' Νιλ 6, Γκομπέρ 13 (18 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Μίτσελ 28 (4/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κόνλι 6 (10 ασίστ), Κλάρκσον 18 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Φέιβορς 9 (7 ριμπάουντ), Ίνγκλις 15, Νιανγκ 10, Ονι, Μπράντλει, Χάρισον, Αζουμπουίκε

ΠΕΛΙΚΑΝΣ: Ίνγκραμ 17 (4 ασίστ), Γουίλιαμσον 32 (14/19 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Άνταμς 6 (9 ριμπάουντ), Μπλέντσο 9 (4 ριμπάουντ), Μπολ 7 (0/6 τρίποντα, 4 ασιστ), Αλεξάντερ-Γουόκερ 9 (5 ριμπάουντ), Χαρτ 8 (5 ριμπάουντ), Χέιζ 2, Ρέντικ 6, Λιούις Τζούνιορ 4, Ερναγκόμεζ 2 (3 ριμπάουντ), Θόρνιουελ, Μάρσαλ