ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Ολυμπιακός 88-82: Αδίκησε τον εαυτό του και το ρεκόρ καριέρας του Τάιλερ Ντόρσεϊ

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ
Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ EUROKINISSI SPORTS

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ήταν καταπληκτικός, όμως ο Ολυμπιακός δεν εκμεταλλεύθηκε την απουσία των τριών πενταδάτων της ΤΣΣΚΑ και έφυγε από τη Μόσχα ηττημένος με 88-82 για την 5η αγωνιστική της EuroLeague.

Η ΤΣΣΚΑ έπαιξε χωρίς τον βασικό της σούτινγκ γκαρντ (Μάριους Γκριγκόνις), χωρίς τον βασικό της πάουερ φόργουορντ (Τόκο Σενγκέλια) και χωρίς τον βασικό της σέντερ (Νίκολα Μιλουτίνοβ), ο Ολυμπιακός πίστεψε ότι μπορούσε να την κερδίσει, έκανε καταπληκτική πρώτη περίοδο, στο τέλος όμως αποχώρησε ηττημένος από τη Μόσχα (88-82) σε αγώνα για την 5η αγωνιστική της EuroLeague.

Οι Πειραιώτες έκαναν πολύ άσχημο δεύτερο δεκάλεπτο, πάτησαν το γκάζι στο τρίτο και με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ μείωσαν στους τρεις (66-63) στο ξεκίνημα του τέταρτου, εκεί όμως δέχθηκαν ένα επί μέρους 12-3 που τους έκοψε οριστικά τα πόδια. Ο ομογενής γκαρντ έπαιξε σπουδαίο μπάσκετ και έκανε ρεκόρ καριέρας με 32 πόντους, από εκεί και πέρα όμως ουδείς βρέθηκε σε υποφερτή κατάσταση. Ο Γουίλ Κλάιμπερν ήταν η αρχή και το τέλος για την ΤΣΣΚΑ, ο παίκτης που διέλυσε κάθε αμυντικό σύστημα, με τους Λούντμπεργκ - Μπολόμποι να τον ακολουθούν σε μια συνολικά πολύ καλή βραδιά για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη.

Ο mvp

Συγκλονιστική εμφάνιση από τον σούπερσταρ Γουίλ Κλάιμπερν. Ο Αμερικανός έβαλε 29 πόντους (6/8 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 8/8 βολές), γέμισε τη στατιστική του με 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ και επτά κερδισμένα φάουλ σε 32 λεπτά, διαλύοντας σχεδόν κάθε αμυντικό πλάνο του Ολυμπιακού την βραδιά που η ομάδα του τον είχε περισσότερη ανάγκη από ποτέ.

Ο αδύναμος κρίκος

Αρκετοί υστέρησαν απόψε, σίγουρα όμως ο Σακίλ ΜακΚίσικ ήταν εκείνος που πήρε πολύ χρόνο και απογοήτευσε. Ο Αμερικανός είχε μόλις 5 πόντους (2/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/2 βολές), ένα ριμπάουντ, δύο ασίστ και ένα λάθος σε 17:28. Μόλις 12:35 έπαιξε ο Κώστας Σλούκας, που μπήκε στη δεύτερη περίοδο, την έπαιξε όλη και γύρισε για τα τελευταία δύο λεπτά του αγώνα.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν

Απίθανο πρώτο δεκάλεπτο από τον Τάιλερ Ντόρσεϊ (14 πόντοι από 1/1 δίποντο και 4/4 τρίποντα), με τον Ολυμπιακό να έχει 5/6 και 5/6 και την ΤΣΣΚΑ 7/8 δίποντα. Στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν βάλει 11 πόντους από τα εννέα λάθη των αντιπάλων τους, την ώρα που οι Πειραιώτες έμεναν χωρίς τρίποντο στη δεύτερη περίοδο. Στο τέλος της βραδιάς ξεχώριζε το stat-line του Τάιλερ Ντόρσεϊ, που ήταν όμως ΑΠΕΛΠΙΣΤΙΚΑ μόνος καθώς δεν υπήρξε άλλος με διψήφιο αριθμό πόντων για τον Ολυμπιακό. Ο νεαρός γκαρντ τελείωσε τον αγώνα με 32 πόντους (ρεκόρ καριέρας στη διοργάνωση) από 4/4 δίποντα, 7/10 τρίποντα και 3/5 τρίποντα σε 30 λεπτά, με ένα αληθινό κρεσέντο που πήγε πάντως στα σκουπίδια.

Με την γνωστή πεντάδα (Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοβ, Φαλ) άνοιξε το ματς ο Ολυμπιακός, που έπαιξε σπουδαίο μπάσκετ, είχε 5/5 σουτ για το 2-12 στο τρίτο λεπτό και ανάγκασε τον Ιτούδη να καλέσει νωρίς το πρώτο του timeout. Ο Ντόρσεϊ έφτασε τα 3/3 τρίποντα για το 4-15, ο Παπανικολάου σκόραρε από τη γωνία για το 6-18 στο έκτο λεπτό, όμως ο Μπαρτζώκας έβλεπε και πέντε λάθη που ήταν πολλά και ήταν λάθη απροσεξίας. Ντόρσεϊ και Γουόκαπ έστειλαν τη διαφορά ξανά στους 11 (12-23), ωστόσο η αποτελεσματικότητα της ΤΣΣΚΑ κοντά στο καλάθι ήταν εντυπωσιακή και το 20-25 της πρώτης περιόδου έμοιαζε μικρό για το σπουδαίο μπάσκετ που έπαιξαν οι Πειραιώτες στην επίθεση.

Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν γρήγορα το παιχνίδι και με τρίποντο του Χάκετ από την αριστερή γωνία πέρασαν και μπροστά (28-25) χάρη σε ένα σερί 8-0, την ώρα που ο ΜακΚίσικ έβαζε μετά από τέσσερα λεπτά το πρώτο καλάθι του Ολυμπιακού στη δεύτερη περίοδο. Με τον Σλούκα στον άσο τα λάθη προσέγγισαν διψήφιο αριθμό, ο Κλάιμπερν δεν είχε αντίπαλο στην επίθεση και με δικό του γκολ-φάουλ οι Μοσχοβίτες πήγαν στους επτά (40-33), ο Αμερικανός έβαλε και νέο γκολ-φάουλ (43-35) απέναντι στον Πρίντεζη, με το 48-38 του ημιχρόνου να δείχνει βαρύ για τους Πειραιώτες που δεν πέτυχαν τρίποντο στη δεύτερη περίοδο.

Οι δύο ομάδες μπήκαν με σκληράδα στο β' μέρος, με τους διαιτητές να αφήνουν το δυναμικό παιχνίδι της ΤΣΣΚΑ που είχε καλό ρυθμό στην επίθεση και κράτησε τη διαφορά πάνω από τους δέκα. Κλάιμπερν και Φόγκτμαν έβαλαν από ένα τρίποντο για το 64-49, ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να ακολουθήσει, δεν έβρισκε λειτουργικό σχήμα, όμως ένα σουτ του Ντόρσεϊ και δύο βολές του Γουόκαπ μείωσαν στους επτά (66-59) στα τέλη της τρίτης περιόδου. Η είσοδος του Κένεθ Φαρίντ, για πρώτη φορά στο ματς, βοήθησε τους Πειραιώτες να κάνουν την αντεπίθεσή τους και να δώσουν ενδιαφέρον στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Δύο καλάθια του Ντόρσεϊ έγραψαν το 66-63 στο 31', εκεί όμως η ΤΣΣΚΑ πάτησε το γκάζι και με ένα επί μέρους 12-3 εκτόξευσε τη διαφορά στους 12 (78-66) για να μην κοιτάξει ποτέ πίσω. Ο Μπαρτζώκας εκνευρίστηκε με ένα φάουλ που δόθηκε στον Γουόκαπ, χρεώθηκε με τεχνική ποινή και με το γκολ-φάουλ του Κλάιμπερν η διαφορά έμεινε σε διψήφιο αριθμό, με τον Ολυμπιακό να φεύγει τελικά καθαρά ηττημένος από την Megasport Arena της Μόσχας.

Διαβάστε τι συνέβη στην ένταση ανάμεσα στον Ιτούδη και τον Μπαρτζώκα

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 3018 θεατές παρακολούθησαν την αναμέτρηση, σύμφωνα με την ενημέρωση της EuroLeague.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο, Χορντόβ, Ζαμοΐσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-25, 48-38, 66-59, 88-82

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 16 (5/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπολόμποι 16 (6/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Ούχοφ, Χάκετ 4 (1), Φόγκτμαν 3 (1), Κλάιμπερν 29 (6/8 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 8/8 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φαρίντ, Κουρμπάνοφ 10 (2), Σβεντ 10 (2/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (2/2 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ασίστ), Ντόρσεϊ 32 (4/4 δίποντα, 7/10 τρίποντα, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λούντζης, Λαρεντζάκης, Φαλ 6 (1/2 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Σλούκας 2, Μάρτιν 5, Βεζένκοβ 6 (2/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 5 (1), Ζαν-Σαρλ 11 (4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 5 (2/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 20/36 δίποντα, 11/28 τρίποντα, 15/17 βολές, 23 ριμπάουντ (13 αμυντικά - 10 επιθετικά), 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 6 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 20/28 δίποντα, 9/21 τρίποντα, 15/19 βολές, 31 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 8 επιθετικά), 16 ασίστ, 4 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 14 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη δεύτερη διαβολοβδομάδα της σεζόν, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας θα παίξει πρώτα στη Λιόν με τη Βιλερμπάν (27/10 στις 21:00) και στη συνέχεια στο Μόντε Κάρλο με τη Μονακό (29/10 στις 21:00), ενώ ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί την Άλμπα Βερολίνου (26/10 στις 21:00) πριν παίξει και πάλι στο ΣΕΦ με την Φενέρμπαχτσε (28/10 στις 21:00).

TAGS EUROLEAGUE ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΡΙΝΤΕΖΗΣ ΚΩΣΤΑΣ ΣΛΟΥΚΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΠΑΡΤΖΩΚΑΣ