NBA

Τόνι Σνελ, ο 1ος παίκτης στην ιστορία του ΝΒΑ με +50% στα σουτ, +50% στα τρίποντα, 100% στις βολές

Ο Τόνι Σνελ των Χοκς
Ο Τόνι Σνελ των Χοκς Ⓒ 2021 DARRON CUMMINGS/ ASSOCIATED PRESS

Ο Τόνι Σνελ των Χοκς σημείωσε ένα σπουδαίο ρεκόρ, αφού έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του ΝΒΑ που έκλεισε μία σεζόν έχοντας +50% στα σουτ, +50% στα τρίποντα και 100% στις βολές. Ο Σνελ έχει να αστοχήσει σε βολή 2 χρόνια και 2 μήνες.

Ο Τόνι Σνελ των Ατλάντα Χοκς κατάφερε κάτι που δεν έχει καταφέρει κανένας παίκτης στην ιστορία του ΝΒΑ, μπαίνοντας στο Πάνθεον χάρη σε ένα σπουδαίο ρεκόρ.

Όπως ενημέρωσε το αμερικανικό σάιτ "StatMuse", ο Σνελ έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της λίγκας που ολοκλήρωσε την σεζόν έχοντας με μίνιμουμ 100 προσπάθειες και είχε στην κανονική περίοδο +50% στα σουτ, +50% στα τρίποντα και 100% στις βολές!

Συγκεκριμένα, ο Σνελ είχε φέτος 5.3 πόντους, 2.4 ριμπάουντ και 1.3 ασίστ μέσο όρο με 51.5% στα σουτ (και όχι 50.9% όπως αναφερόταν στο tweet), 56.9% στα τρίποντα και 100% στις βολές σε 21 λεπτά συμμετοχής (47 αγώνες), έχοντας συγκεκριμένα: 88/171 σουτ (51.5%), 62/109 τρίποντα (56.9%) και 11/11 βολές (100%).

Όπως βέβαια μπορεί να καταλάβει κάποιος, ένας από τους λόγους που κατάφερε ο Σνελ να σημειώσει αυτό το σπουδαίο ρεκόρ είναι ότι επιχειρούσε λίγες προσπάθειες, ειδικά από την γραμμή των βολών, αυτό ωστόσο δεν του αφαιρεί κάτι από το επίτευγμά του.

Αξίζει πάντως να έχει κάποιος στο μυαλό του ότι οΣνελ πέρυσι σούταρε πάλι με 100% στις βολές ως παίκτης των Πίστονς (είχε 32/32), ενώ έχει να αστοχήσει σε ελεύθερη βολή σε αγώνα κανονικής περιόδου 2 χρόνια και 2 μήνες (!), όταν - ως παίκτης των Μπακς - είχε 9 πόντους με 4/8 σουτ (1/3 τρίποντα) και 0/1 βολή στην νίκη του Μιλγουόκι με 130-113 επί των Πέλικανς στην Νέα Ορλεάνη στις 12 Μαρτίου 2019. Έκτοτε έχει ευστοχήσει σε 47 συνεχόμενες ελεύθερες βολές με τις φανέλες των Μπακς, των Πίστονς και (φέτος) των Χοκς.

Photo Credits: ⓒ 2021 Darron Cummings/ Associated Press