NBA

Θάντερ - Μπουλς 127-125: Πήρε το ντέρμπι στην παράταση η Οκλαχόμα

Οι Θάντερ απέναντι στους Μπουλς
Οι Θάντερ απέναντι στους Μπουλς Ⓒ 2021 SUE OGROCKI/ASSOCIATED PRESS

Οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ που επέστρεψαν από το -22, χρειάστηκαν το έξτρα πεντάλεπτο έτσι ώστε να πάρουν τη νίκη απέναντι στους Σικάγο Μπουλς (127-125), με τον Γκίλτζιους-Αλεξάντερ να σημειώνει 33 πόντους αλλά και το γκολ-φάουλ της ομάδας του στο τέλος της κανονικής διάρκειας (VIDEO).

Στην παράταση κρίθηκε η αναμέτρηση των Θάντερ με τους Μπουλς, με την ομάδα της Οκλαχόμα να φεύγει εν τέλει νικήτρια με 127-125, χάρη στην τρομερή-ηγετική εμφάνιση του Σάι Γκίλγκεους-Αλεξάντερ (33 πόντους, 10 ασίστ).

Από το ξεκίνημα κιόλας, το ματς φαινόταν πως θα γίνει ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν σχεδόν χέρι-χέρι στο σκορ. Στο δεύτερο 12λεπτο, μπορεί οι Μπουλς να βρήκαν λύσεις έξω από τα 7,25μ. πραγματοποιώντας ένα 38-28, όμως η ομάδα της Οκλαχόμα έβγαλε αντίδραση από το 29' και μετά για να επιστρέψει από το -22.

Το ματς φαινόταν πως θα κριθεί στο σουτ, με τον Γκίλτζιους-Αλεξάντερόμως, να βάζει ένα πολύ σημαντικό γκολ-φάουλ στα 16,4" πριν το τέλος της κανονικής περιόδου και να στέλνει το ματς στο έξτρα 5λεπτο.

Εκεί, παρά την τεράστια προσπάθεια του Ζακ ΛαΒίν για τους Ταύρους, οι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ και Νορτ, οι οποίοι είχαν 33 και 20 πόντους αντίστοιχα, έδωσαν τη νίκη στους Θάντερ με 127-125.

Ο Γκίλτζιους-Αλεξάντερ για τους Θάντερ, ήταν εξαιρετικός, καθώς τελείωσε το ματς έχοντας 33 πόντους με 10 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Αλεξέι Ποκουσέβσκι έμεινε χαμηλά, στους 5 πόντους, ενώ μάζεψε και 3 ριμπάουντ.

Για τους ηττημένους, αυτός που ξεχώρισε ήταν ο ΛαΒίν με 35 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Γουάιτ με 22.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-30, 50-68, 87-95, 118-118, 127-125

ΘΑΝΤΕΡ: Ντορτ 21 (8 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα), Μπέιζλι 9 (5 ριμπάουντ), Ρόμπι 14, Γκίλγκεους-Αλεξάντερ 33 (10 ασίστ, 5 ριμπάουντ), Χιλ 8, Μασκάλα 11 (6 ριμπάουντ), Ντιαλό 2, Μαλεντόν 10, Ποκουσέβσκι 5 (3 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 14 (5 ριμπάουντ)

ΜΠΟΥΛΣ: Γουίλιαμς 14 (7 ριμπάουντ), Μάρκανεν 16 (6 ριμπάουντ), Κάρτερ Τζ. 16 (11 ριμπάουντ), ΛαΒίν 35 (7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γουάιτ 22 (9 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γιανγκ 2, Πόρτερ 8 (8 ριμπάουντ), Τέμπλ 8, Βαλεντάιν 4