NBA

Τα αποτελέσματα της βραδιάς του ΝΒΑ: Νίκη των Σέλτικς επί των Χοκς με ηγέτη Γουόκερ

Ο Κέμπα Γουόκερ των Σέλτικς
Ο Κέμπα Γουόκερ των Σέλτικς Ⓒ 2021 CHARLES KRUPA/ASSOCIATED PRESS

Με τον Κέμπα Γουόκερ να σημειώνει 28 πόντους, οι Σέλτικς επιβλήθηκαν εύκολα με 121-109 των Χοκς. Νίκες για Γκρίζλις, Ράπτορς και Σανς.

Ο Κέμπα Γουόκερ προσπαθεί ακόμα να βρει πατήματα και ρυθμό έχοντας χάσει τους πρώτους αγώνες των Σέλτικς. Κόντρα στους Χοκς σίγουρα πάντως δεν έδειξε να έχει κάποιο πρόβλημα, οδηγώντας την Βοστώνη στην νίκη με 121-109.

Ο εκρηκτικός γκαρντ βρέθηκε σε εξαιρετική βραδιά, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 28 πόντους και μαζί με τους Τζέισον Τέιτουμ (25 πόντοι) και Τζέιλεν Μπράουν (17 πόντοι) οδήγησαν εκ του ασφαλούς τους "Κέλτες", σε ένα παιχνίδι που ξέφυγαν με 66-41 στο πρώτο ημίχρονο και δεν αγχώθηκαν ούτε όταν οι Χοκς κατέβασαν την διαφορά στους 9 πόντους στην τέταρτη περίοδο.

Για τους Χοκς, ο Τρε Γιανγκ είχε 31 πόντους και 11 ασίστ και ο Κλιντ Καπέλα 24 πόντους και 15 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-22, 66-41, 98-73, 121-109

ΣΕΛΤΙΚΣ: Τόμπσον 17 (5 ριμπάουντ), Τέιτουμ 25 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τάις 14 (8 ριμπάουντ), Γουόκερ 28 (5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπράουν 17 (4 τρίποντα, 6 ασίστ), Οτζελέγιε 5 (1), Νέσμιθ 3 (1), Ρ. Γουίλιαμς 12 (7 ριμπάουντ), Πρίτσαρντ (0/7 σουτ), Γκριν

ΧΟΚΣ: Κόλινς 8 (3/13 σουτ), Καπέλα 24 (15 ριμπάουντ), Γιανγκ 31 (3 τρίποντα, 11 ασίστ, 6 λάθη), Χέρτερ 5 (1), Ρέντις 9 (3/13 σουτ, 5 ριμπάουντ), Γκαλινάρι 9 (2/14 σουτ, 2/7 τρίποντα), Φερνάντο 2, Χιλ 12 (1), Γκούντγουιν, Σνελ 6 (2), Μέις 3 (1)

ΓΟΥΛΒΣ - ΡΑΠΤΟΡΣ 81-86

Σε ένα παιχνίδι που ευτυχώς έγινε χωρίς κόσμο λόγω της πανδημίας, οι Ράπτορς και οι Γουλβς κακοποίησαν το μπάσκετ για 48 λεπτά. Στο τέλος, οι λιγότερο κακοί ήταν οι δεύτεροι, οι οποίοι πήραν μία οριακή νίκη με 81-86 αν και τελείωσαν τον αγώνα με 28/85 σουτ (32.9%), έναντι 32/83 σουτ (38.6%) των Γουλβς.

Ήταν ίσως το χειρότερο παιχνίδι της σεζόν στο ΝΒΑ, με τους Ράπτορς να ξεφεύγουν με 15-28 στην πρώτη περίοδο και να... εξαφανίζονται από το παρκέ στις δύο επόμενες περιόδους, βλέποντας την Μινεσότα να περνάει μπροστά με 64-58 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στην τέταρτη περίοδο ωστόσο το Τορόντο έπαιξε κανονικό μπάσκετ για λίγο και κλείνοντας τον αγώνα με ένα σερί 11-0 πήρε την νίκη.

Ο Νόρμαν Πάουελ με 31 πόντους ήταν ο μόνος παίκτης που έμοιαζε με ΝΒΑερ σε αυτό τον αγώνα όντας ο ηγέτης των Ράπτορς, με τον Φρεντ ΒανΒλίτ να προσθέτει 12 πόντους με 4/20 σουτ.

Για τους Γουλβς, ο Καρλ-Άντονι Τάουνς είχε 19 πόντους και 13 ριμπάουντ και ο Μαλίκ Μπίσλεϊ 13 πόντους, αλλά με 5/16 σουτ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-28, 35-45, 64-58, 81-86

ΓΟΥΛΒΣ: Βάντερμπιλτ 4, Έντουαρντς 7 (3/14 σουτ), Τάουνς 19 (1 τρίποντο, 13 ριμπάουντ, 5 λάθη), Ρούμπιο 7 (1), Μπίσλεϊ 13 (5/16 σουτ, 3/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), ΜακΝτάνιελς 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Λέιμαν 8 (2), Οκότζι, Ριντ 4, ΜακΛόγκιν 111 (7 ασίστ), Νόουελ

ΡΑΠΤΟΡΣ: Σιάκαμ 10 (9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπουσέ 9 (1), Μπέμπρι 7 (6 ριμπάουντ), Πάουελ 31 (6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), ΒανΒλίτ 12 (4/20 σουτ, 2/9 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 λάθη), Γουατανάμπε, Τζόνσον, ΜακΚό, Μπέινς 2 (9 ριμπάουντ, Φλιν 4 (1/6 σουτ), Τόμας, Ντέιβις 11 (3)

ΓΚΡΙΖΛΙΣ - ΠΙΣΤΟΝΣ 109-95

Οι Γκρίζλις (ελπίζουν ότι) βρίσκονται σε ανοδική πορεία. Οι Πίστονς λοιπόν δεν γινόταν να σταθούν εμπόδιο σε αυτή, με το Μέμφις να παίζει όσο χρειαζόταν για να πάρει την νίκη με 109-95, έχοντας καθαρίσει το παιχνίδι από την τρίτη περίοδο.

Ο Ζα Μοράντ με 29 πόντους ήταν ο ηγέτης των νικητών, με τον Γιόνας Βαλαντσιούνας να προσθέτει 17 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Για τους Πίστονς, οι Τζεράμι Γκραντ και Ντελόν Ράιτ είχαν από 16 πόντους και ο Τζος Τζάκσον 15 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 35-17, 53-43, 84-73, 109-95

ΓΚΡΙΖΛΙΣ: Κλαρκ 12 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Άντερσον 16 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Βαλαντσιούνας 17 (15 ριμπάουντ), Μοράντ 29, Άλεν 4 (6 ασίστ), Τίλμαν 8 (8 ριμπάουντ), Τζόουνς 8, ΜακΝτέρμοτ, Μπέιν 10 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μέλτον 5 (1)

ΠΙΣΤΟΝΣ: Γκραντ 16 (5/20 σουτ, 2/10 τρίποντα), Μπέι 14 (4), Πλάμλι 10 (15 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Έλινγκτον 10 (1/7 τρίποντα, 5 ασίστ), Ράιτ 16 (4), Ντουμπούγια 5 (1), Στιούαρτ 4 (5 ριμπάουντ), Σμιθ (0/7 σουτ), Μίχαλιουκ 5 (1), Τζάκσον 15 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ)

ΠΕΛΙΚΑΝΣ - ΣΑΝΣ 114-132

Με τον Κρις Πολ να μοιράζει ασίστ όλο το βράδυ, οι Σανς πέρασαν από την Νέα Ορλεάνη, επικρατώντας εύκολα με 114-132 των Πέλικανς. Και τα οφείλουν όλα στην διαστημική εμφάνισή τους στην τέταρτη περίοδο, όπου επέστρεψαν από το -11 διαλύοντας σε αυτό το διάστημα με ένα επιμέρους σκορ 41-12 τους Πέλικανς!

Ο Κρις Πολ είχε 15 πόντους και 19 ασίστ για τους Σανς, που είχαν για πρώτο σκόρερ τον Ντέβιν Μπούκερ με 23 πόντους, με τον Τζα Κράουντερ να προσθέτει 20 πόντους.

Για τους Πέλικανς, ο Μπράντον Ίνγκραμ είχε 25 πόντους, ο Ζάιον Γουίλιαμσον 23 πόντους και ο Λόνζο Μπολ 21 πόντους και 12 ασίστ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 34-32, 66-59, 102-91, 114-132

ΠΕΛΙΚΑΝΣ: Γουίλιαμσον 23 (5 ριμπάουντ), Ίνγκραμ 25 (1/6 τρίποντα), Ερνανγκόμεθ 9 (13 ριμπάουντ), Μπολ 21 (6 τρίποντα, 12 ασίστ), Μπλέντσο 12 (1), Μέλι, Γάμπριελ, Χέιζ 4, Λιούις (0/8 σουτ), Ρέντικ 7 (1), Χαρτ 8 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Θόρνγουελ 2, Αλεξάντερ-Γουόκερ 3

ΣΑΝΣ: Καμίνσκι 17 95), Μπρίτζες 6, Έιτον 16 (16 ριμπάουντ), Πολ 15 (3 τρίποντα, 19 ασίστ), Μπούκερ 23 (2), Κράουντερ 20 (6), Σάριτς 5 (1), Ναντέρ, Τζόνσον 13 (3), Τζόουνς 2, Πέιν 6 (1), Κάρτερ, Μουρ 7 (1), Γκάλογουεϊ 2

Photo Credits: ⓒ 2021 Charles Krupa/Associated Press