ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ

Στους τελικούς της ABA Liga ο Ερυθρός Αστέρας

Ο Τζόρνταν Λόιντ στο Παναθηναϊκός - Ερυθρός Αστέρας
Ο Τζόρνταν Λόιντ στο Παναθηναϊκός - Ερυθρός Αστέρας EUROKINISSI

Ο Ερυθρός Αστέρας πάτησε το γκάζι στην τελευταία περίοδο, όπου δέχθηκε μόλις δύο πόντους, και επιβλήθηκε της Ιγκοκέα (76-53) για να εξασφαλίσει την πρόκριση στους τελικούς της ABA Liga.

Στους τελικούς της ABA Liga προκρίθηκε ο Ερυθρός Αστέρας, ο οποίος υπερασπίστηκε την έδρα του και επιβλήθηκε της Ιγκοκέα (76-53) στο Game 3 της ημιτελικής σειράς. Οι ερυθρόλευκοι είχαν το προβάδισμα από νωρίς, σταδιακά όμως οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν, δείχνοντας ικανοί για την έκπληξη.

Στην τελική ευθεία του αγώνα, στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς κυριάρχησαν. Δέχθηκαν μόλις δύο πόντους, ήταν συνεπείς στην επίθεση και με όπλο την δράση του Ντέγιαν Νταβίντοβατς (22 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα) πήραν τη νίκη και μαζί την πρόκριση στους τελικούς της ABA Liga.

Εκεί, όπου θα αντιμετωπίσουν τη Μπούντουτνοστ με πλεονέκτημα έδρας. Θυμίζουμε πως ο νικητής της ABA Liga θα εξασφαλίσει το εισιτήριο για την EuroLeague της ερχόμενης αγωνιστικής περιόδου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-12, 48-35, 57-51, 76-53.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Χολ 4, Γουόλντεν 17 (1/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Λόιντ 15 (2/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ουσκόκοβιτς, Νταβίντοβατς 22 (4/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Ριθ, Ραντάνοφ 2, Ντόμπριτς 11 (3/4 τρίποντα), Σιμόνοβιτς 2, Κούζμις 2, Νόκο 11 (7 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά - Ερυθρός Αστέρας: 16/37 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 14/16 βολές, 30 ριμπάουντ (22+8), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 10 λάθη, 2 μπλοκ.

Photo Credits: Eurokinissi