STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Σπουδαίος Μπαρτ, κρατά τον Γυμναστικό στην Α1!

BASKET LEAGUE / ΓΣ ΛΑΡΙΣΑΣ ΦΑΡΟΣ - ΑΡΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΙΧΑΛΗΣ ΜΠΑΤΖΙΟΛΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Τεράστιας σημασίας νίκη επί του Κολοσσού Ρόδου πανηγύρισε ο Γυμναστικός Σύλλογος Λάρισας, με τον Στιβ Μπαρτ να βάζει το μεγάλο τρίποντο για το τελικό 79-77 (VIDEO).

Όταν οι παράγοντες του Γυμναστικού επένδυσαν στο σπουδαίο ταλέντο του Στιβ Μπαρτ, ήξεραν τι είδους παίκτη έβαζαν στο ρόστερ της ομάδας τους. Το βράδυ του Σαββάτου (31/3), ο Αμερικανός "καθάρισε" τον Κολοσσό Ρόδου (79-77) με μεγάλο τρίποντο 4.7" πριν το τέλος της αναμέτρησης για την 21η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League και ουσιαστικά κράτησε τους Λαρισαίους στην πρώτη κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ. Οι Ροδίτες, από την άλλη, έπεσαν στο 9-12 και έχασαν την ευκαιρία να βρεθούν ακόμη πιο κοντά στα playoffs, καθώς το Ρέθυμνο τους ακολουθεί σε απόσταση μιας νίκης.

Μπορεί ο Κολοσσός να μπήκε καλά στο ματς, όμως ακόμη καλύτερο ήταν το ξεκίνημα του Παπαντωνίου. Δέκα δικοί του πόντοι και τρεις ασίστ έγραψαν το 16-14, με το 19-18 της πρώτης περιόδου να είναι ουσιαστικά αποτέλεσμα των δικών του προσπαθειών. Οι Ροδίτες δεν είχαν καλό ρυθμό στην επίθεση, βρέθηκαν στο -7 (33-26), όμως γρήγορα ισορρόπησαν το παιχνίδι για το 38-38 του ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες σούταραν με 45%, ο Γυμναστικός είχε μόλις δύο λάθη και οι Ροδίτες μόλις τρεις ασίστ.

Και όμως, οι παίκτες του Λυκογιάννη μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο με σερί 14-0 σε τέσσερα λεπτά για το 38-52, για να πάρουν το momentum και να χτίσουν και μια καλή διαφορά. Οι γηπεδούχοι δεν τρόμαξαν, απάντησαν με ένα δικό τους 12-0 για το 50-52, αλλά δέχθηκαν ξανά ένα μικρό ξέσπασμα από τον Κολοσσό που πήγε στο 50-59 και πήρε βαθιά ανάσα όταν όλα έδειχναν εναντίον του. Σάφτεναρ και Βαβάτσικος μείωσαν στους πέντε (66-71) στο 36', ο Γυμναστικός δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα, το τρίποντο του Χάρις για το 68-74 τον τρόμαξε, όμως ο Μπαρτ έβαλε μεγάλο γκολ-φάουλ για το 76-77 και συνέχισε με τρίποντο από την κορυφή για το 79-77 στα 4.7".

Ο Κολοσσός είχε την τελευταία επίθεση, ο Μπρέι βγήκε από τα σκριν και βρέθηκε ελεύθερος στην κορυφή του τριπόντου, όμως το πολύ καλό του σουτ δεν βρήκε στόχο κι ο Γυμναστικός πήρε την όγδοη φετινή του νίκη, μια νίκη που όλα δείχνουν πως θα τον κρατήσει στη μεγάλη κατηγορία.

Ο MVP

Στα 34 χρόνια του, ο Στιβ Μπαρτ παραμένει ένας σπουδαίος σκόρερ. Ο Νεοϋορκέζος γκαρντ γύρισε στην Ελλάδα για να κρατήσει τον Γυμναστικό στην Stoiximan.gr Basket League και απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου έκανε απλά την δουλειά του. Σε 27 λεπτά σκόραρε 18 πόντους με 3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 6/7 βολές, μάζεψε 2 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, δεν έκανε λάθος και στα 4.7" έβαλε το μεγάλο τρίποντο για το τελικό 79-77, ενώ προηγουμένως είχε κρατήσει όρθιους τους Θεσσαλούς με γκολ-φάουλ για το 76-77.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Τα 8 λάθη που έκαναν οι παίκτες του Γυμναστικού, τους έδωσαν την ευκαιρία για περισσότερες επιθέσεις, αν και από αυτά τα οκτώ λάθη ο Κολοσσός πέτυχε 13 πόντους. Οι 36 πόντοι που έδωσε ο πάγκος των γηπεδούχων ήταν ένας πολύ μεγάλος αριθμός (13 ο πάγκος των φιλοξενούμενων), ενώ εντυπωσιακό ήταν το stat-line του Τι Τζέι Μπρέι (22 πόντοι χωρίς βολή, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ) που έχει αναλάβει ηγετικό ρόλο μετά την αποχώρηση του Μάλκολμ Γκρίφιν. Στο τέλος, βέβαια, έκανε ένα σημαντικό λάθος και τελικά ήταν αυτός που έχασε την ευκαιρία να γίνει ο ήρωας του Σαββάτου, αν και το τρίποντο που εκτέλεσε ήταν καλό.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο ταλέντο και την κλάση του Στιβ Μπαρτ, αλλά και σε μερικές κακές αποφάσεις των παικτών του Κολοσσού, όπως το λάθος του Τι Τζέι Μπρέι στο 1:11 πριν το φινάλε, που έδωσε στον Αμερικανό του Γυμναστικού την ευκαιρία να σκοράρει γκολ-φάουλ για το 76-77. Ήταν η στιγμή που οι Λαρισαίοι κατάλαβαν ότι μπορούν να κλέψουν την νίκη.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Πολύς κόσμος βρέθηκε στο κλειστό της Νεάπολης και παρακολούθησε μια συναρπαστική αναμέτρηση που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, από ένα μεγάλο σουτ ενός εξαιρετικού σκόρερ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς, Ψαριανός, Πουρσανίδης Κ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-18, 38-38, 57-62, 79-77

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ (Σκουρτόπουλος): Μουράτος 5 (1), Σάφτεναρ 11 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπαντωνίου 15 (2 τρίποντα, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη), Κίλι 2, Παπαμακάριος 10 (2), Μπάλογκαν, Μπάντερ 7 (1), Μαραγκός 7, Βαβάτσικος 4, Μπαρτ 18 (2).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Χάρις 11 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σχίζας 8 (2), Μπρέι 22 (5/5 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ράιτ 13 (1), Γιανγκ 10, Τζόουνς 4, Γεωργαλής, Αγγελάκος, Σταμάτης, Παπαδάκης, Γουέρ 9 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά του Γυμναστικού: 17/33 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 18/20 βολές, 25 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 2 επιθετικά), 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 8 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 20/35 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 10/12 βολές, 36 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 10 επιθετικά), 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 13 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Γυμναστικός Λάρισας θα ταξιδέψει στην Αμαλιάδα για να αντιμετωπίσει τον Κόροιβο (10/4 στις 18:00), ενώ ο Κολοσσός Ρόδου θα υποδεχθεί στις 11 Απριλίου (18:00) τον Προμηθέα Πάτρας.