NBA

Σπερς - Λέικερς 121-125: Νίκη-θρίλερ στην παράταση χωρίς ΛεΜπρόν με ηγέτες Ντέιβις - Γουέστμπρουκ

Ο Ράσελ Γουέστμπρουκ με την φανέλα των Λέικερς
Ο Ράσελ Γουέστμπρουκ με την φανέλα των Λέικερς Ⓒ 2021 RINGO H.W. CHIU/ ASSOCIATED PRESS

Με τους Άντονι Ντέιβις και Ράσελ Γουέστμπρουκ να έχουν παρέα 68 πόντους οι - χωρίς ΛεΜπρόν (τραυματίας) Λέικερς επιβλήθηκαν των Σπερς στο Σαν Αντόνιο με 125-121 στην παράταση, σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς δεν ήταν στο Σαν Αντόνιο λόγω ενοχλήσεων στο πόδι. Αυτό όμως φάνηκε να δουλεύει ευεργετικά για τους Άντονι Ντέιβις και Ράσελ Γουέστμπρουκ, οι οποίοι πραγματοποίησαν αμφότεροι τις καλύτερες φετινές τους εμφανίσεις, οδηγώντας τους Λέικερς στην νίκη επί των Σπερς με 121-125 στην παράταση.

Σε ένα παιχνίδι με 24 εναλλαγές στο σκορ και 8 ισοπαλίες, ήταν οι Λέικερς είχαν την τύχη να δουν τον Ντέιβις να κυριαρχεί κοντά στο καλάθι με 35 πόντους και 17 ριμπάουντ και τον Γουέστμπρουκ να θυμίζει... Γουέστμπρουκ (33 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 8 ασίστ),με τον Μαλίκ Μονκ να προσθέτει 17 πόντους. Και αυτά αποδείχθηκαν αρκετά.

Οι Σπερς από την πλευρά τους είχαν για κορυφαίους του Γιακόμπ Πελτλ (27 πόντοι, 14 ριμπάουντ), Ντεζάντε Μάρεϊ (21 πόντοι, 12 ριμπάουντ και 15 ασίστ) και Λόνι Γουόκερ (21 πόντοι), ωστόσο στο τέλος απλώς δεν είχαν αρκετή ενέργεια για να φτάσουν στην νίκη.

Όσο για τον αγώνα, ήταν ένα παραδοσιακό ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, μέχρι οι Σπερς να ξεσπάσουν στην τρίτη περίοδο και να ξεφύγουν με 97-85. Στην τέταρτη περίοδο ωστόσο οι Λέικερς έδειξαν χαρακτήρα και με ένα επιμέρους σκορ 29-17 ισοφάρισαν σε 114-114, στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση, αφού ο Μάρεϊ αστόχησε σε σουτ στο φινάλε της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Στην παράταση, οι Λέικερς είχαν πλέον την ψυχολογία με το μέρος τους, φτάνοντας στην νίκη.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-27, 62-61, 97-85, 114-114, 121-125

ΣΠΕΡΣ: ΜακΝτέρμοτ 4, Τζόνσον 11 (2/10 σουτ, 6 ριμπάουντ), Πελτλ 27 (14 ριμπάουντ), Γουάιτ 7 (3/10 σουτ, 1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μάρεϊ 21 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 15 ασίστ), Γιανγκ, Γιούμπανκς 5, Μπάτες-Ντιοπ 6 (7 ριμπάουντ), Φορμπς, Γουόκερ 21 (5 τρίποντα, 6 ασίστ), Βάσελ 19 (5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ)

ΛΕΪΚΕΡΣ: Ντέιβις 35 (17 ριμπάουντ), Μπέιζμορ 5 (1), Τζόρνταν 7 (9 ριμπάουντ), Γουέστμπρουκ 33 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μονκ 17 (4), Άντονι 4 (1/7 σουτ), Χάουαρντ 6 (8 ριμπάουντ), Ρόντο 8, Ριβς 10 (2)