ΣΑΝ ΑΝΤΟΝΙΟ ΣΠΕΡΣ

Σπερς - Γουίζαρντς 121-101: Το δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετό

Ο Μιλς των Σπερς απέναντι στον Μπονγκά των Γουίζαρντς
Ο Μιλς των Σπερς απέναντι στον Μπονγκά των Γουίζαρντς Ⓒ 2021 DARREN ABATE/ASSOCIATED PRESS

Ο Ράσελ Γουέστμπρουκ μπορεί να επέστρεψε για τους Γουίζαρντς, όμως οι Σπερς ήταν αυτοί που χαμογέλασαν στο τέλος, καθώς πήραν την 9η τους νίκη με 121-101 (VIDEO).

Οι Σπερς ανέβηκαν στο 9-8, έπειτα από τη νίκη επί των Γουίζαρντς με 121-101, με τον Πάτι Μιλς να είναι πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Σαν Αντόνιο έχοντας 21 πόντους με 4/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι Γουίζαρντς μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και με τον Μπράντλεϊ Μπιλ να ξεκινάει ζεστός εξ αρχής, κατάφεραν να πάρουν την πρώτη περίοδο (26-23). Από εκεί και πέρα, η αντεπίθεση των γηπεδούχων ξεκινούσε με μπροστάρη τον Πάτι Μιλς, ο οποίος βρήκε μερικά ελεύθερα σουτ και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του πριν ακουστεί η κόρνα για το τέλος του ημιχρόνου (48-47).

Το ματς φαινόταν ότι θα είναι ντέρμπι, όμως κάτι τέτοιο δεν συνέβη ποτέ, αφού η τρίτη και η τέταρτη περίοδος, ήταν οι πιο παραγωγικές για την ομάδα του Σαν Αντόνιο. Ο Μπράντλεϊ Μπιλ προσπαθούσε μόνος του, αλλά άδικα (31 πόντους, 7 ριμπάουντ) αφού οι Σπερς είχαν επτά παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και επιθετικό πλουραλισμό.

Όσον αφορά τους νικητές, ο Πάτι Μιλς ήταν ο καλύτερος των Σπερς, αφού ολοκλήρωσε το παιχνίδι έχοντας 21 πόντους με 8/14 σουτ και 4/8 τρίποντα, ενώ μάζεψε και 4 ριμπάουντ.

Για τους ηττημένους, ο Μράντλεϊ Μπιλ πέτυχε 31 πόντους, με 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο Ράσελ Γουέστμπρουκ έμεινε στους 9, με 8 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-26, 48-47, 85-77, 121-101

ΣΠΕΡΣ: ΝτεΡόζαν 9 (8 ασίστ), Τζόνσον 13, Όλντριτζ 15, Γουόκερ 16, Μάρεϊ 11 (11 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Μιλς 21 (4 ριμπάουντ), Γκέι 13 (6 ριμπάουντ), Βέισελ 14, Πόελτλ 4 (6 ριμπάουντ), Τζόουνς 2, Λάιλς, Ντιόπ, Σάμανιτς 3

ΓΟΥΙΖΑΡΝΤΣ: Μπιλ 31 (13/29 σουτ, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπονγκά 7 (7 ριμπάουντ), Λόπεζ 8 (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρόμπινσον 16 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γουέστμπρουκ 9 (8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μάθιους 9, Γουίνσον 8, Λεν 11 (5 ριμπάουντ), Γκιλ (2 ριμπάουντ)