ΕΥΡΩΠΗ

Σούπερ Νίκος Παππάς στο ντεμπούτο του με τη Ζιελόνα Γκόρα

ZIELONA GORA BC

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τη θητεία του στη Ζιελόνα Γκόρα ο Νίκος Παππάς, που σκόραρε 22 πόντους και μοίρασε επτά ασίστ στην εντός έδρας νίκη (110-89) επί της Πολφάρμα για το πολωνικό πρωτάθλημα.

Την πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα της Ζιελόνα Γκόρα έκανε το βράδυ της Πέμπτης (25/2) ο Νίκος Παππάς που μετακόμισε πριν από μερικές ημέρες στην Πολωνία για να ολοκληρώσει εκεί τη σεζόν 2020/21.

Ο έμπειρος περιφερειακός βοήθησε την ομάδα του Ζαν Τάμπακ να νικήσει την Πολφάρμα (110-89), σε ματς για την Energa Basket Liga, καθώς ανέβασε την απόδοσή του στο β' μέρος όταν οι γηπεδούχοι πήραν με επί μέρους 36-14 την τρίτη περίοδο.

Ο Παππάς έπαιξε 25 λεπτά, σκόραρε 22 πόντους από 5/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 9/10 βολές, μοίρασε επτά ασίστ, κέρδισε οκτώ φάουλ, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Ζοφρέ Γκροσέλ με 29 πόντους από 11/17 δίποντα και 7/9 βολές.

Ο πρώην πλέι μέικερ του Ηρακλή, Σκάιλερ Μπόουλιν, είχε 15 πόντους από 5/9 τρίποντα, μαζί με τέσσερα ριμπάουντ και πέντε ασίστ για τη Ζιελόνα Γκόρα, στην οποία αγωνίζεται και ο πρώην του Ηφαίστου, Ρόλαντς Φρεϊμάνις (10 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-20, 39-45, 75-59, 110-89