STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Σούπερ "διπλό" παραμονής για το Λαύριο!

Το Λαύριο έκανε το μεγάλο "μπαμ" στο "Παλατάκι" κερδίζοντας τον ΠΑΟΚ με σκορ 69-75 και έτσι έβαλε τις βάσεις για την παραμονή στη Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Φοβερή νίκη για το Λαύριο! Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έκανε την μεγάλη έκπληξη στο "Παλατάκι" κερδίζοντας τον ΠΑΟΚ με 69-75 (υπήρξε μικροένταση στο τέλος του αγώνα με οπαδούς του "Δικεφάλου" και την ομάδα του Λαυρίου).

Ασφαλώς αυτό το "διπλό" είναι πάρα πολύ σημαντικό για την παραμονή στην κατηγορία, με το Λαύριο να έχει ακόμη να αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα Πατρών (εντός), τα Τρίκαλα (εντός) και τον Κόροιβο (εκτός). Από την άλλη ο "Δικέφαλος" έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να κάνει ένα σημαντικό βήμα για την κατάκτηση της πέμπτης θέσης (υπάρχουν πάντως περιθώρια για να κατακτηθεί) ενώ ντεμπούτο έκανε στο ματς ο Κιθ Κλάντον.

Ο πρωταγωνιστής

Θα δώσουμε τον τίτλο στον Μάρκο Κέσελ γιατί πέτυχε 13 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και έδωσε μεγάλη ώθηση στο Λαύριο. Βοήθησε φυσικά και ο Μπολντς με τους 20 πόντους του.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Στα 54'' πριν το τέλος ο Γιανγκ έκανε το 69-73 και στην συνέχεια ο Σχορτσανίτης αστόχησε σε δίποντο. Εκεί ουσιαστικά όλα τελείωσαν για τον ΠΑΟΚ.

Ο αριθμός

Πάρα πολλά λάθη για τον ΠΑΟΚ στο ημίχρονο αφού ο "Δικέφαλος" στα πρώτα 20' είχε συνολικά 16 (σε όλο το ματς είχε 24). Σε ό,τι αφορά το ντεμπούτο του Κλάντον, ο Αμερικανός στο παιχνίδι με το Λαύριο είχε τρία λάθη και δύο ριμπάουντ σε οχτώ λεπτά συμμετοχής.

O ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 3-0, με σερί 0-5 από πλευράς Λαυρίου έγινε το 3-5 ενώ στο 4' ο Τέπιτς διαμόρφωσε το 8-7. Ο τελευταίος έκανε το 9-9 με μια βολή και ο Ντούβνιακ "χτύπησε" από τα 6.75 (12-9), για να ακολουθήσει μετά καλάθι του Τέπιτς (14-9). Στο 7' οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 14-13 αλλά ο Βασιλειάδης "απάντησε" (17-13). Ο Μάρκοβιτς ήταν ο "υπεύθυνος" για το 19-13 και ο Ντούβνιακ για το 22-13 (τρίτο τρίποντο από τον Σέρβο) ενώ σε εκείνο το σημείο πέρασε στο ματς ο Κλάντον. Ο Νίξον "έγραψε" το 22-15 και αυτό ήταν το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου έκαναν βήματα οι Κλάντον και Μάρκοβιτς, το Λαύριο βρέθηκε στο -4 (22-18) ενώ "πλησίασε" κι άλλο τον ΠΑΟΚ (22-21 στο 13', με τον Κλάντον στα πρώτα τέσσερα λεπτά συμμετοχής του να έχει κάνει τρία λάθη και ο "Δικέφαλος" συνολικά 12). Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα (22-23), ο Βασιλειάδης έκανε το 24-23 αλλά και το 27-23. Ο "Σόφο" "έγραψε" το 29-23 και το 31-23 ωστόσο το Λαύριο βρήκε τις λύσεις (31-28 στο 18'). Ο Ντούβνιακ "ξεκόλλησε" τον ΠΑΟΚ (33-28) και το ημίχρονο έληξε με 36-31.

Μετά το 36-34 από τον Περράκη, ο ΠΑΟΚ έκανε ένα 4-0 σερί (40-34) και ο Σακελλαρίου μείωσε σε 40-36. Στο 42-36 ο Σχορτσανίτης έκανε το τέταρτο φάουλ του και έτσι τον αντικατέστησε ο Κλάντον. Ο Χάτσερ διαμόρφωσε το 44-38 και στο 24' οι φιλοξενούμενοι ήταν στο -5 (44-39). Το 46-39 έγινε από τον Μαργαρίτη ενώ το Λαύριο μείωσε στους δύο πόντους (46-44). Ο Βασιλειάδης ευστόχησε σε τρίποντο (49-44) και ο Μαργαρίτης έκανε το 51-46 αλλά και το 53-48. Ο Κέσελ ήταν πολύ καλός στο δεύτερος ημίχρονο (οχτώ πόντους) και έκανε το 53-50, ο Μπολντς μείωσε στους δύο πόντους (53-51) και ο Χάτσερ ήταν ο "υπεύθυνος" για το 55-51. Τελικά στο 30' ο ΠΑΟΚ ήταν στο +6 (57-51, με Χάτσερ).

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 57-54 και ο Μπολντς ισοφάρισε (57-57 στο 31'). Μάλιστα το Λαύριο πέρασε μπροστά στο σκορ (57-59) με καλάθι του Γιαννακόπουλου. Ο Κέσελ διαμόρφωσε το 57-62 (0-11 σερί) και στην συνέχεια μπήκε στο ματς ο Σχορτσανίτης (είχε τέσσερα φάουλ). Ο Χάτσερ έβαλε τέλος στην επιθετική δυστοκία του ΠΑΟΚ (59-62) αλλά με βολές του Μπολντς έγινε το 59-64. Ο τελευταίος διαμαρτυρήθηκε έντονα μετά από κόψιμο που δέχτηκε από τον Μαργαρίτη και δέχτηκε τεχνική ποινή.

Ο "Δικέφαλος" μείωσε σε 62-64 και ο "Σόφο" ισοφάρισε (64-64 στο 36'). Ο Μπάρλος έκανε το 64-67 αλλά ο Σχορτσανίτης ξανά σκόραρε (66-67). Ο Δέδας διαμόρφωσε το 68-67 αλλά ο Μπάρλος "απάντησε" (68-69). Μάλιστα στην συνέχεια έγινε το 68-71 (38') ενώ ο Μπάρλος αστόχησε μετά σε τρίποντο. Ο Βασιλειάδης μείωσε σε 69-71 (λίγο πριν το 39') και στα 54'' πριν το τέλος ο Γιανγκ έκανε το 69-73. Ο "Σόφο" αστόχησε στην συνέχεια ενώ στα 13'' πριν την λήξη έκανε βήματα ο Βασιλειάδης και κάπου εκεί γράφτηκε ο επίλογος του αγώνα (69-75 το τελικό).

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 36-31, 57-51, 69-75.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 6 (1), Μαργαρίτης 8, Σχορτσανίτης 12, Ντούβνιακ 11 (3), Χάτσερ 14 (1), Λιάπης, Βασιλειάδης 12 (3), Κακαρούδης, Τσόχλας, Δέδας 4, Μάρκοβιτς 2, Κλάντον.

Λαύριο (Σερέλης):Kέσελ 13 (1), Νίξον 6, Περράκης 6 (2), Μπάρλος 9 (1), Μπολντς 20 (3), Γιανγκ 8, Κρουμπάλι, Σακελλαρίου 8 (1), Γιαννακόπουλος 5 (1), Κακλαμανάκης.