NBA

Σίξερς - Λέικερς 107-106: Ήρωας Χάρις στο τέλος, εκτέλεσε το Λ.Α

Ο Τομπάιας Χάρις επιχειρεί σουτ σε αγώνα με τους Λέικερς
Ο Τομπάιας Χάρις επιχειρεί σουτ σε αγώνα με τους Λέικερς Ⓒ 2021 MATT SLOCUM/ASSOCIATED PRESS

Οι Σίξερς απώλεσαν διαφορά 12 πόντων στο τελευταίο 3λεπτο κόντρα στους Λέικερς, ωστόσο στο τέλος ο Τομπάιας Χάρις σημείωσε το νικητήριο καλάθι, δίνοντας την νίκη με 107-106 στην Φιλαντέλφεια. Πρώτη εκτός έδρας ήττα για τους Λέικερς.

Οι Σίξερς είναι η ομάδα που έσπασε το φανταστικό εκτός έδρας σερί των Λέικερς. Με τον Τομπάιας Χάρις να σημειώνει το νικητήριο καλάθι, η Φιλαντέλφεια επιβλήθηκε με 107-106 της ομάδας του Λ.Α, υποχρεώνοντάς την στην πρώτη φετινή εκτός έδρας ήττα έπειτα από 10 σερί νίκες.

Ήταν το ιδανικό φινάλε σε ένα τρελό παιχνίδι για τους Σίξερς, που τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα ήταν μπροστά στο σκορ με 105-93, αλλά ξαφνικά έπαθαν μπλακ-άουτ και δέχθηκαν σερί 13-0, με αποτέλεσμα να βρεθούν μία ανάσα από την ήττα. Στο τέλος όμως, ο Χάρις έμελλε να τους σώσει από το... φιάσκο, σε έναν αγώνα όπου οι Σίξερς έφτασαν να προηγούνται ακόμα και με 16 πόντους διαφορά (34-18 στην πρώτη περίοδο) και γενικά είχαν συνεχώς το πάνω χέρι.

Ο Τζοέλ Εμπίντ με 28 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Σίξερς, με τον Χάρις να προσθέτει 24 πόντους κια τον Μπεν Σίμονς 17 πόντους, 11 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Για τους Λέικερς, ο ΛεΜπρόν Τζέιμς είχε 34 πόντους, ο Άντονι Ντέιβις 23 πόντους και ο Ντένις Σρούντερ 16 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 34-24, 55-51, 81-74, 107-106

ΣΙΞΕΡΣ: Χάρις 24 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκριν 14 (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Εμπίντ 28 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 5 λάθη), Σίμονς 17 (11 ριμπάουντ, 10 λάθη), Χάουαρντ, Μάξεϊ 4, Θάιμπουλ 1, Μίλτον 9, Κορκμάζ 8 (2)

ΛΕΪΚΕΡΣ: Ντέιβις 23 (8 ριμπάουντ), Τζέιμς 34 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γκασόλ 8 (2), Σρούντερ 16 (1), Κάλντγουελ-Πόουπ 3 (1), Μόρις 4, Κούζμα 3 (6 ριμπάουντ), Χάρελ, Μάθιους 3 (1), Καούσο 10 (1), Χόρτον-Τάκερ 2

Photo Credits: ⓒ 2021 Matt Slocum/Associated Press