Σέλτικς - Ράπτορς 93-100: Άμυνα από γρανίτη και 2-2

Με την άμυνά τους να δείχνει τον δρόμο και την τριάδα των Σιάκαμ, Λάουρι, Ιμπάκα να του οδηγεί, οι Ράπτορς επιβλήθηκαν με 100-93 των Σέλτικς και ισοφάρισαν σε 2-2 την σειρά.

Οι Ράπτορς ξύπνησαν για τα καλά. Δύο ημέρες μετά τη νίκη θρίλερ με 104-103 χάρη στο buzzer-beater τρίποντο του Ανουνόμπι, οι πρωταθλητές έδειξαν την κλάση τους, επικράτησαν με 100-93 των Σέλτικς και ισοφάρισαν σε 2-2 την σειρά.

Με τον Πασκάλ Σιάκαμ να ξυπνάει από τον λήθαργό του και τους Κάιλ Λάουρι και Σερτζ Ιμπάκα να ακολουθούν, οι Ράπτορς έβγαλαν περισσότερη ενέργεια, έπνιξαν με την άμυνά τους την Βοστώνη κρατώντας την στα 7/35 τρίποντα και πήραν μία δίκαιη νίκη.

Έπειτα από ένα από κάθε άποψη ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο που βρήκε τις ομάδες ισόπαλες (49-49), οι Ράπτορς ξέσπασαν στην τρίτη περίοδο και βάζοντας μεγάλα σουτ ξέφυγαν με 68-79 και τελικά με 73-81. Έχοντας έτσι πλέον τον έλεγχο του αγώνα, έκαναν αυτά που έπρεπε στην τέταρτη περίοδο, δεν άφησαν την διαφορά να πέσει κάτω από τους πέντε πόντους και πήραν τη νίκη.

Ο Σιάκαμ με 23 πόντους και 11 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Λάουρι να προσθέτει 22 πόντους (αλλά με 5/16 σουτ), 11 ριμπάουντ και 7 ασίστ, τον Ιμπάκα 18 πόντους και τον Φρεντ ΒανΒλίτ 17 πόντους (αλλά με 6/19 σουτ).

Για τους Σέλτικς, ο Τζέισον Τέιτουμ είχε 24 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Κέμπα Γουόκερ 15 πόντους και ο Τζέιλεν Μπράουν 14 πόντους (αλλά με 4/18 σουτ).

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-31, 49-49, 73-81, 93-100

ΣΕΛΤΙΚΣ (Στίβενς): Τέιτουμ 24 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 5 λάθη), Τάις 8 (7 ριμπάουντ), Γουόκερ 15 (1/6 τρίποντα, 8 ασίστ), Σμαρτ 8 (1/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Μπράουν 14 (4/18 σουτ, 2/11 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Οτζελέγιε 7 (1), Γ. Γουίλιαμς 4, Ρ. Γουίλιαμς 6 (5 ριμπάουντ), Γουαναμέικερ 7 (1)

ΡΑΠΤΟΡΣ (Νερς): Σιάκαμ 23 (2/13 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Ανουνόμπι 11 (2), Γκασόλ 4 (5 ασίστ), Λάουρι 22 (5/16 σουτ, 4/10 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 λάθη), ΒανΒλίτ 17 (6/19 σουτ, 5/11 τριποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ιμπάκα 18 (4/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πάουελ 5 (1/6 σουτ), Τόμας