NBA

Σέλτικς - Μπακς 109-86: Η Βοστώνη κατατρόπωσε το Μιλγουόκι για το 1-1

2022 AP PHOTO/CHARLES KRUPA

Διαστημικοί στο πρώτο μέρος, με 13/20 τρίποντα και σπουδαία άμυνα, οι Σέλτικς έχτισαν προβάδισμα 25 πόντων για να φτάσουν σε μια άνετη νίκη επί των Μπακς (109-86) και στην ισοφάριση στο 1-1 στην ημιτελική σειρά της Ανατολής.

Το Game 2 της ημιτελικής σειράς της Ανατολικής Περιφέρειας, δεν είχε την παραμικρή σχέση με το Game 1. Αυτή τη φορά οι Σέλτικς ήταν εκείνοι που έβαλαν τους Μπακς στα σκοινιά, τους διέλυσαν στο πρώτο μέρος και τους νίκησαν εύκολα (109-86) για το 1-1 πριν από τους δύο αγώνες στο Μιλγουόκι. Χωρίς τον τραυματία Μάρκους Σμαρτ, αλλά με συγκλονιστική αποφασιστικότητα, η ομάδα της Βοστώνης έβαλε από νωρίς τις βάσεις της άνετης επικράτησής της, με τον Τζέιλεν Μπράουν να κάνει πράγματα και θαύματα και τους επτά που χρησιμοποιήθηκαν από τον Ίμε Ουντόκα στο βασικό ροτέισον να μασούν σίδερα για την ισοφάριση.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκλεισε το πρώτο μέρος με 2/11 σουτ, δύο ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ (πριν τελειώσει το παιχνίδι με 28 πόντους από 10/23 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/9 βολές, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 6 λάθη σε 37:44), την ώρα που ο Τζέιλεν Μπράουν μετρούσε 25 πόντους από 4/5 δίποντα, 5/5 τρίποντα και 2/2 βολές. Η διαφορά στο περιφερειακό σουτ (13/20 τρίποντα οι Σέλτικς, μόλις 2/8 οι Μπακς) ήταν τεράστια και ήταν και η σημαντικότερη εξήγηση για το 65-40 του ημιχρόνου, το οποίο όσο κι αν προσπάθησαν οι πρωταθλητές, δεν μπορούσαν να ανατρέψουν στο β' μέρος. Η ουσία είναι πως η ομάδα του Μπουντενχόλζερ γυρίζει στην βάση της έχοντας πετύχει τον στόχο της, έχοντας πάρει το πλεονέκτημα έδρας, με τους επόμενους δύο αγώνες της σειράς στο Fiserv Forum.

Οι Σέλτικς, από την άλλη, ελπίζουν ότι θα έχουν τον Μάρκους Σμαρτ διαθέσιμο και τον Τζέιλεν Μπράουν υγιή. Ο βασικός σούτινγκ γκαρντ της Βοστώνης έδειξε να πονάει στο β' μέρος της αναμέτρησης, μετά από το εξωφρενικά αποτελεσματικό ξέσπασμά του στο πρώτο, σε μια βραδιά που είχε αμέτρητες σκληρές επαφές, αμέτρητα φάουλ που δεν σφυρίχθηκαν, πάθος, πείσμα και πολλή στρατηγική από τους δύο προπονητές. X-Factor για τους γηπεδούχους ο σκληροτράχηλος Γκραντ Γουίλιαμς, ο 23χρονος θηριώδης φόργουορντ που θυσίασε το κορμί του στην άμυνα, δέχθηκε δυνατά χτυπήματα και έκανε ρεκόρ καριέρας στην επίθεση (21 πόντοι, 6/9 τρίποντα) για να συμπληρώσει άψογα τους Μπράουν - Τέιτουμ. Με 20 τρίποντα έκλεισε το ματς η Βοστώνη, που είχε 17 περισσότερα από το Μιλγουόκι.

Χρειάστηκε να περάσουν 3:24 μέχρι οι Μπακς να πετύχουν τους πρώτους τους πόντους στον αγώνα. Λάθη και κακές επιλογές έδωσαν την ευκαιρία στους Σέλτικς να πάρουν νωρίς το προβάδισμα, με τους Χόρφορντ και Γκραντ Γουίλιαμς να αντιμετωπίζουν τον Γιάννη χωρίς βοήθειες και να τον κρατούν στα 0/6 σουτ στο πρώτο πεντάλεπτο. Το 15-3 στο έκτο λεπτό ήταν βαρύ, το 18-3 από το τρίποντο του Τζέιλεν Μπράουν μετά από το timeout του Μπουντενχόλζερ ακόμα πιο δύσκολο να ανατραπεί, το 27-12 έμοιαζε με βουνό για το Μιλγουόκι που δεν μπορούσε να σταματήσει τον Μπράουν (14 πόντοι, 3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές) και μετρούσε 5/17 σουτ. Ακόμη κι έτσι, το φινάλε της περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες σε μια... νορμάλ απόσταση (32-21) σύμφωνα με την συνολική τους εικόνα στο δωδεκάλεπτο.

Με μόλις ένα φάουλ στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα, οι Μπακς (που κυνηγούσαν στο σκορ) δεν μπορούσαν να ροκανίσουν τη διαφορά ούτε στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Κι αντί να την ροκανίσουν, την έβλεπαν να μεγαλώνει, με τον Μπράουν να φτάνει τους 20 για το 42-25. Δεν λειτουργούσε τίποτα σωστά για το Μιλγουόκι, το ροτέισον του Ουντόκα κράτησε τα επίπεδα της έντασης και της πίεσης των Σέλτικς στα κόκκινα, ο Τέιτουμ έβαλε βολές για το +20 (49-49) στα 4:33 πριν από το ημίχρονο (65-40), στο οποίο οι γηπεδούχοι μετρούσαν 13/20 τρίποντα (!) και τον Μπράουν στους 25 (4/5 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 2/2 βολές) και οι φιλοξενούμενοι τους Χόλιντεϊ - Αντετοκούνμπο στους 16 πόντους από 6/23 σουτ.

Ο Γιάννης άνοιξε το β' μέρος με πείσμα, όμως η διαφορά ήταν τεράστια για να καλυφθεί. Πόρτις, Λόπεζ και Μάθιους ήταν σε άλλο γήπεδο, ο Αντετοκούνμπο πάλευε με νύχια και με δόντια και το 72-52 στα 6:32 για το τέλος της τρίτης κάποιες ελπίδες έδινε στα Ελάφια. Οι Σέλτικς έμειναν χωρίς καλάθι για πέντε λεπτά, το Μιλγουόκι έτρεξε ένα σερί για το 72-56, ο Greek Freak έφτασε λίγο αργότερα τους 16 πόντους στο δωδεκάλεπτο, όμως ενώ το παιχνίδι είχε ισορροπήσει στην περίοδο, η διαφορά ήταν πολύ μεγάλη για να ανατραπεί. Κι ας μην ήταν η Βοστώνη όσο λαμπερή ήταν στο πρώτο μέρος.

Οι 18 πόντοι του Γιάννη στην τρίτη μείωσαν τη διαφορά από τους 26 (72-46) στους 17 (83-66) στο ξεκίνημα της τέταρτης, το παιχνίδι ήταν πια πολύ ισορροπημένο, όμως ένα τρίποντο του Γκραντ Γουίλιαμς (91-73) επτά λεπτά πριν από το τέλος έμοιαζε με το τελειωτικό χτύπημα από τους Σέλτικς στους Μπακς. Και πράγματι ήταν, καθώς όσο κι αν πιέστηκε το Μιλγουόκι, το οποίο μείωσε μέχρι τους 12 (94-82), είχε χάσει υπερβολικά πολύ έδαφος για να γίνει πραγματικά απειλητικό στα τελευταία λεπτά. Το σημαντικό για τους γηπεδούχους ήταν ότι έβαλαν τα σουτ για να φτιάξουν το προβάδισμα που τους οδήγησε στην νίκη, το σημαντικό για τους φιλοξενούμενους ήταν ότι έδειξαν αντίδραση και εγωισμό για να σταθούν στα πόδια τους στο δεύτερο μέρος.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-21, 40-65, 83-66, 109-86

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ (Ίμε Ουντόκα): Τέιτουμ 29 (5/10 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα), Χόρφορντ 11 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ρόμπερτ Γουίλιαμς 10 (4/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Μπράουν 30 (5/8 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γουάιτ (0/6 σουτ, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκραντ Γουίλιαμς 21 (6/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πρίτσαρντ 6 (2), Φιτς, Στάουσκας, Νέσμιθ, Χάουζερ 2, Κορνέτ

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Πόρτις 13 (5/5 δίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 28 (10/23 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/9 βολές, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 λάθη), Λόπεζ 2 (6 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Μάθιους 4 (4 ριμπάουντ), Χόλιντεϊ 19 (6/14 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Άλεν 5, Κόνατον 13 (5/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Κάρτερ 2, Βιλντόσα, Νουόρα, Ιμπάκα, Θανάσης Αντετοκούνμπο, Τάκερ

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπόστον Σέλτικς: 18/37 δίποντα, 20/43 τρίποντα, 13/15 βολές, 45 ριμπάουντ, 28 ασίστ, 10 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 11 λάθη, 23 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 31/55 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 15/23 βολές, 46 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 4 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 16 λάθη, 19 φάουλ