NBA

Σανς- Θάντερ 97-102: Πέρασε από το Φοίνιξ η Οκλαχόμα Σίτι, θετικός ο Ποκουσέβσκι

Ο Αλεξέι Ποκουσέβσκι των Θάντερ σε προσπάθειά του για λέι-απ
Ο Αλεξέι Ποκουσέβσκι των Θάντερ σε προσπάθειά του για λέι-απ Ⓒ 2021 SUE OGROCKI/ASSOCIATED PRESS

Οι Θάντερ επέστρεψε από το -15 κόντρα στους Σανς, αλλά στο τέλος πήραν την νίκη με 102-97 μέσα στο Φοίνιξ. Θετική παρουσία από τον Αλεξέι Ποκουσέβσκι με 7 πόντους και 3 κοψίματα.

Οι Θάντερ έκαναν πολλά πράγματα καλά και άλλα τόσα λάθος στο Φοίνιξ. Στο τέλος ωστόσο έκαναν αυτά που έπρεπε, παίρνοντας την νίκη με 97-102 έπειτα από ένα δυνατό παιχνίδι.

Με τους Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ και Αλ Χόρφορντ να έχουν από 21 πόντους και τον Αλεξέι Ποκουσέβσκι να συνεισφέρει 7 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 κοψίματα σε 22 λεπτά συμμετοχής, η Οκλαχόμα Σίτι άντεξε το εντυπωσιακό 32-17 των Σανς στην πρώτη περίοδο απαντώντας με ένα επιμέρους 28-10 στην δεύτερη για να περάσει μπροστά με 42-45, ξέφυγε με 46-59 στην τρίτη περίοδο και άντεξε όταν οι Σανς ισοφάρισαν σε 71-71, με το παιχνίδι έκτοτε να είναι ντέρμπι.

Στο φινάλε, με το σκορ στο 97-100, ο εκπληκτικός Κρις Πολ είχε air-ball, με τον Γκίλτζιους-Αλεξάντερ να σφραγίζει την νίκη των Θάντερ με δύο βολές.

Ο Πολ με 32 πόντους και ο Τζα Κράουντερ με 17 πόντους ήταν οι κορυφάιοι των Σανς, που παρατάχθηκαν χωρίς τον τραυματία Ντέβιν Μπούκερ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-17, 42-45, 71-73, 97-102

ΣΑΝΣ: Κράουντερ 17 (5/16 σουτ, 4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τζόνσον 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπρίτζες 7 (3/13 σουτ, 1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Αϊτόν 5 (14 ριμπάουντ), Πολ 32 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καμίνσκι 5 (5 ριμπάουντ), Σμιθ 3 (1), Ναντέρ 12 (2), Κάρτερ 6 (2), Μουρ 2

ΘΑΝΤΕΡ: Μπάζλεϊ 10 (1/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ντορτ 14 (4), Χόρφορντ 21 (5 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Μαλεντόν 11 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκίλτζιους-Αλεξάντερ 21 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ρόμπι 4, Ποκουσέβσκι 7 (1), Τζάκσον, Μουσκάλα 2, Γουίλιαμς 2, Ντιαλό 10

Photo credits: ⓒ 2021 Sue Ogrocki/Associated Press