NBA

Σανς - Νάγκετς 98-110: Νίκη με ανατροπή και 27αρα Γιόκιτς

Ο Νίκολα Γιόκιτς με τον ΝτιΆντρε Έιτον στην πλάτη του
Ο Νίκολα Γιόκιτς με τον ΝτιΆντρε Έιτον στην πλάτη του Ⓒ 2021 MATT YORK/ ASSOCIATED PRESS

Οι Νάγκετς έδειξαν τα δόντια τους στο Φοίνιξ κόντρα στους Σανς και με ηγέτη τον Νίκολα Γιόκιτς επέστρεψαν από το -16 παίρνοντας την νίκη με 110-98. Απογοητευτικότο Φοίνιξ στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι Σανς ήταν η ομάδα που πέρυσι έβαλε τέλος στα όνειρα των Νάγκετς στα playoffs, αποκλείοντάς τους με 4-0 στον δεύτερο γύρο. Το Ντένβερ δεν το ξέχασε αυτό κι έτσι στο συναπάντημά τους στην φετινή τους πρεμιέρα πήρε μία (μικρή) ρεβάνς, αλώνοντας το Φοίνιξ (98-110), επιστρέφοντας από το -16.

Ο Νίκολα Γιόκιτς με 27 πόντους και 13 ριμπάουντ έδειξε τον δρόμο στους Νάγκετς, με τον Γουίλ Μπάρτον να προσθέτει 20 πόντους και τον Μάικλ Πόρτερ 15 πόντους,

Για τους Σανς, ο Μάικαλ Μπρίτζες είχε 16 πόντους και οι Κρις Πολ και ΝτιΆντρε Έιτον από 15 πόντους, ενώ ο Ντέβιν Μπούκερ έμεινε στους 12 πόντους με 3/15 σουτ.

Όσο για τον αγώνα, αυτός ξεκίνησε με τους Νάγκετς να έχουν το πάνω χέρι, αλλά τους Σανς να απαντούν στην δεύτερη περίοδο και να φτάνουν ακόμα και στο +16. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως τα δεδομένα άλλαξαν άρδην.

Οι Νάγκετς άρχισαν να σκοράρουν με άνεση, οι Σανς έμοιαζαν με άλλη ομάδα και τελικά το Ντένβερ έχτισε σταδιακά ένα προβάδισμα, φτάνοντας στην νίκη.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-26, 58-51, 82-85, 98-110

ΣΑΝΣ: Κράουντερ 2 (8 ριμπάουντ), Μπρίτζες 16 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Έιτον 15 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Πολ 15 (2 τρίποντα, 10 ασίστ), Μπούκερ 12 (3/15 σουτ, 2 τρίποντα), Νάντερ, Τζόνσον 11 (3), ΜακΓκί 6 (8 ριμπάουντ), Πέιν 10 (1), Σάμετ 11 (3)

ΝΑΓΚΕΤΣ: Γκόρντον 12 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Μπάρτον 20 (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πόρτερ 15 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γιόκιτς 27 (1 τρίποντο, 13 ριμπάουντ), Μόρις 9 (3), Τζεφ Γκριν 13 (1), Τζαμάικαλ Γκριν 2, Καμπάσο, Ρίβερς 2, Ντοζίερ 10 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)