NBA

Σανς - Νάγκετς 126-130: Νίκη στην παράταση με 30αρα Γιόκιτς

Ο Νίκολα Γιόκιτς και ο Τζαμάλ Μάρεϊ των Νάγκετς
Ο Νίκολα Γιόκιτς και ο Τζαμάλ Μάρεϊ των Νάγκετς Ⓒ 2021 ELSA/ASSOCIATED PRESS

Με τον Γιόκιτς να σημειώνει 31 πόντους και να χάνει για 2 ασίστ το triple-double, οι Νάγκετς επέστρεψαν από το -14 και επιβλήθηκαν με 130-126 των Σανς στο Φοίνιξ.

Οι Νάγκετς παλεύουν να ξεπεράσουν το 50% από το ξεκίνημα της σεζόν. Έστω και οριακά αυτή τη στιγμή το καταφέρνουν, αφού χάρη την νίκη τους (126-130) μέσα στο Φοίνιξ στην παράταση, έχουν πλέον ρεκόρ 8-7. Και το οφείλουν στον Νίκολα Γιόκιτς.

Ο Σέρβος σέντερ ήταν ασταμάτητος, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 31 πόντους, 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ενώ ήταν και αυτός που ισοφάρισε σε 114-114, στέλνοντας τον αγώνα την παράταση. Εκεί, οι Νάγκετς - οι οποίοι επέστρεψαν από το 68-54 του πρώτου ημιχρόνου - ήταν πιο ψύχραιμοι, με τους Σανς να χάνουν την ευκαιρία με το σκορ στο 123-126 να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση, κάνοντας ένα μοιραίος λάθος. Στο φινάλε, ήταν ο Γουίλ Μπάρτον αυτός που με 4/4 βολές "κλείδωσε" την νίκη του Ντένβερ.

Ο Γκάρι Χάρις με 19 πόντους και ο Τζαμάλ Μάρεϊ με 18 πόντους ακολούθησαν τον Γιόκιτς σε απόδοση για τους Νάγκετς.

Για τους Σανς, ο Ντέβιν Μπούκερ είχε 31 πόντους, ο ΝτιΆντρε Αϊτόν 27 ποντους και ο Μίκαλ Μπρίτζες 24 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 34-25, 68-54, 95-91, 114-114, 126-130

ΣΑΝΣ: Τζόνον 5 (1), Μπρίτζες 24 (6 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Αϊτόν 27 (13 ριμπάουντ), Πολ 11 (5/15 σουτ, 1 τρίποντο, 15 ασίστ), Μπούκερ 31 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κράουντερ 8 (2), Καμίνσκι 8 (2), Ναντέρ 9 (1), Πέιν, Κάρτερ 3 (1)

ΝΑΓΚΕΤΣ: Μίλσαπ 12 (5 ριμπάουντ), Μπάρτον 17 (1), Γιόκιτς 31 (1 τριποντο, 10 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μάρεϊ 18 (7 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Χάρις 19 (1), Γκριν 3 (1), Πόρτερ 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Καμπάσο, Μόρις 17 (1), Ντοζίερ 6