NBA

Ρόκετς - Γουίζαρντς 107-88: "Πλήγωσε" την πρώην ομάδα του ο Τζον Γουόλ

Ο Τζον Γουόλ απέναντι στους Γουίζαρντς του Μπράντλεϊ Μπιλ
Ο Τζον Γουόλ απέναντι στους Γουίζαρντς του Μπράντλεϊ Μπιλ Ⓒ 2021 CARMEN MANDATO/ASSOCIATED PRESS

Ο Τζον Γουόλ πραγματοποίησε μία πολύ καλή εμφάνιση κόντρα στην πρώην ομάδα του, τους Γουίζαρντς, με αποτέλεσμα οι Ρόκετς να πάρουν μία εύκολη νίκη με 107-88 (VIDEO).

Την 7η νίκη τους στην κανονική διάρκεια του NBA πήραν οι Ρόκετς, καθώς επικράτησαν εύκολα των Γουίζαρντς με 107-88, με τον Τζον Γουόλ να "πληγώνει" την πρώην ομάδα του, πετυχαίνοντας 24 πόντους, με 9/21 σουτ, 5 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι μπορεί να μην φαινόταν εξ αρχής πως θα γύρει υπέρ των γηπεδούχων, αφού μέχρι και το πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες πήγαιναν σχεδόν χέρι-χέρι. Οι "Μάγοι" με τον Μπράντλεϊ Μπιλ έβρισκαν μερικά σουτ είτε στο τρανζίσιον, είτε υπό πίεση, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να ολοκληρωθεί όντας πίσω με μόλις τέσσερις πόντους (56-52).

Από εκεί και πέρα, έλαβε δράση ο καλός φίλος και μέχρι πρότινος συμπαίκτης του Μπιλ στην Γουάσινγκτον, Τζον Γουόλ, ο οποίος φάνηκε σαν να ήθελε να αποδείξει κάτι στην πρώην ομάδα του. Έτσι, με ένα επιμέρους 32-18 στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι Ρόκετς είχαν εν τέλει ένα εύκολο βράδυ, παίρνοντας την 7η νίκη τους για φέτος (107-88).

Για τους νικητές οι Γουόλ, Κάζινς και Ολαντίπο ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με τους 24, 19 και 20 πόντους τους αντίστοιχα, ενώ για τους ηττημένους, μακράν ο καλύτερος παίκτης ήταν ο Μπράντλεϊ Μπιλ, αφού τελείωσε το ματς έχοντας 33 πόντους με12/28 σουτ, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο Ράσελ Γουέστμπρουκ σημείωσε 19 πόντους με 11 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-29, 56-52, 75-70, 107-88

ΡΟΚΕΤΣ: Τέιτ 3 (7 ριμπάουντ), Τάκερ, Κάζινς 19 (11 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα), Ολαντίπο 20 (5 ριμπάουντ), Γουόλ 24 (5 ασίστ), Χάουζ Τζούνιορ 2, Νουάμπα 11 (9 ριμπάουντ), Γκόρντον 20, Μπράουν 8 (5ριμπάουντ), ΜάκΛεμορ

ΓΟΥΙΖΑΡΝΤΣ: Μπονγκά, Γκιλ 2 (8 ριμπάουντ), Λόπεζ 10, Μπιλ 33 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γουέστμπρουκ 19 (11 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Νέτο 8 (5 ριμπάουντ), Ρόμπινσον 4 (5 ριμπάουντ), Λεν, Μπελ 4, Μάθιους 8, Γουίνστον