Ρεάλ Μαδρίτης - Μπάγερν Μονάχου 100-82: On fire ο Κάρολ και άνετη νίκη

Κάρολ Ρεάλ Μαδρίτης
Ο Κάρολ σε εντός έδρας παιχνίδι της Ρεάλ Μαδρίτης EUROKINISSI

Με άνεση πήρε η Ρεάλ Μαδρίτης τη δεύτερη νίκη της σε έξι αγώνες της EuroLeague, καθώς επικράτησε της Μπάγερν Μονάχου (100-82) που με τη σειρά της έπεσε στο 4-2. Τραυματίστηκε στον αστράγαλο ο Φακούντο Καμπάσο.

Τη μόλις δεύτερη νίκη της σε έξι αγωνιστικές της EuroLeague πήρε η Ρεάλ το βράδυ της Πέμπτης (29/10), καθώς επικράτησε της Μπάγερν (100-82) που με τη σειρά της έπεσε στο 4-1 και άφησε μόνη πρώτη στην κορυφή της κατάταξης τη Ζάλγκιρις Κάουνας.

Ο Τζέισι Κάρολ "ξανάνιωσε" και με 19 πόντους σε 19 λεπτά ήταν ο κορυφαίος παίκτης των γηπεδούχων, που είχαν σε καλή βραδιά και τον Άντονι Ράντολφ, αλλά και τον Τρέι Τόμπκινς, την ώρα που ο Σέρχιο Γιουλ έμενε για μόλις 11:30 στο παρκέ αλλά προλάβαινε να πετύχει άλλο ένα από τα διάσημα "μανταρίνια" του και συνολικά 14 πόντους. Μόλις τέσσερα λάθη έκαναν οι γηπεδούχοι, από ένα σε κάθε περίοδο, επίδοση πραγματικά συγκλονιστική.

Η Μπάγερν ήταν ανταγωνιστική μέχρι το ημίχρονο, από τα μέσα της τρίτης περιόδου κι έπειτα όμως δεν μπορούσε πια να ακολουθήσει τον ρυθμό της Ρεάλ. Ο Γουέιντ Μπάλντουιν συνέχισε τις καλές εμφανίσεις (18 πόντοι από 5/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), ο Τζέιλεν Ρέινολντς πάλεψε πολύ αλλά θα μπορούσε να είναι πιο αποτελεσματικός, από εκεί και πέρα όμως δεν υπήρχε άλλος πραγματικά έτοιμος γι' αυτό το ματς.

Με τον Κάρολ να σκοράρει 10 γρήγορους πόντους, η Ρεάλ δεν πήρε απλώς το προβάδισμα, αλλά έχτισε και διαφορά εννέα πόντων (19-10 στο 6'). Προηγουμένως ο Τρινκέρι είχε αποβληθεί με δύο τεχνικές, με τον Λαμόνικα να του δίνει τη δεύτερη που τον έστειλε στα αποδυτήρια, η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 27-17 και αμέσως μετά ακολούθησε το ξέσπασμα της Μπάγερν που με επί μέρους 8-19 σε έξι λεπτά γύρισε το ματς τούμπα, πέρασε μπροστά (35-36) και έδωσε ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Οι Μαδριλένοι των έξι ασίστ και του ενός λάθους στο πρώτο δεκάλεπτο σκόραραν τελικά 49 πόντους έως το ημίχρονο προσέχοντας τη μπάλα, είχαν όμως 5/15 τρίποντα και γι' αυτό δυσκολεύονταν να ξεφύγουν από τους αντιπάλους τους.

Ο Κάρολ συνέχισε να είναι ό,τι καλύτερο είχε η Ρεάλ στο κομμάτι του σκοραρίσματος και αυτός έγραψε και το 63-57 στο 27', την ώρα που η Μπάγερν πάλευε να ισορροπήσει το ματς, αλλά συνεχώς κάτι της έλειπε για να πάρει τα ηνία. Το καλάθι του Ταβάρες για το +8 (65-57) έσπρωξε τους Βαυαρούς προς τα σχοινιά, το 70-61 του 30' δεν ήταν καταδικαστικό για εκείνους, όμως η Ρεάλ δεν έδωσε άλλα δικαιώματα και έφτασε, τελικά, σε μια πολύ άνετη επικράτηση και στο 2-4.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα, Βίλιους, Ομπρκνέζεβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-17, 49-45, 70-61, 100-82

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ράντολφ 13 (4/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φερνάντεθ 9 (3/5 τρίποντα), Αμπάλντε 10 (4/4 δίποντα), Καμπάσο 5 (6 ασίστ), Λαπροβίτολα, Γκαρούμπα 8 (1), Κάρολ 19 (4/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/5 βολές), Ταβάρες 6, Γιουλ 14 (3/4 τρίποντα), Τόμπκινς 16 (5/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Τέιλορ

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Τρινκέρι): Γουάιλερ-Μπαμ 5 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπάλντουιν 18 (5/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Μπρέι, Ρέινολντς 15 (4/11 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Τόμας 9, Λούτσιτς 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Φλακαντόρι 2, Τζέντοβιτς 8 (1), Τσίπσερ 8 (2), Τζόνσον 6 (5 ριμπάουντ), Σίσκο 4 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ: 24/31 δίποντα, 11/30 τρίποντα, 19/26 βολές, 20 ριμπάουντ (17 αμυντικά - 3 επιθετικά), 23 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 4 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν: 21/46 δίποντα, 8/20 τρίποντα, 16/21 βολές, 36 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 14 επιθετικά), 14 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 10 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Ρεάλ Μαδρίτης θα πάει στο Κάουνας για να παίξει με τη Ζάλγκιρις (6/11 στις 20:00), ενώ η Μπάγερν θα γυρίσει στο Μόναχο για να υποδεχθεί τον Ερυθρό Αστέρα (6/11 στις 21:30).